..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Matematiğe, yalnızca yaratıcı bir sanat olduğu sürece ilgi duyarım. -Godfrey Hardy
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Tezler > ESRA BAYKAL
5 Temmuz 2001
Hristiyanlığın Roma'nın Yıkılışındaki Etkileri  
ESRA BAYKAL
Hıristiyanlığın Roma'nın Yıkılışındaki Etkileri Üzerine Kısa Bir Araştırma


:CGBH:
Hıristiyanlık-Roma ve Yıkılıştaki Etkileri

Augustus’tan başlayarak Roma’nın ve imparatorun yönetimine geçen imparatorluk dini , bütün öbür dinlere ağır basıp , tüm eyaletlerde yayılarak , güçlü bir birleştirici oldu. Augustus döneminde hem geleneksel kültler canlandı, hem de eski tapınaklar onarıldı. Çünkü Roma’da din anlayışı bireysellikten öte toplu halde devlet için yapılan ve meydana getirilen ibadetin devlete olan bağlılığı simgeleyen bir yanı vardı.Augustus’un ve dolayısıyla imparatorluğun eline , yönetimine geçen din anlayışı bireysellikten imparatoluk dini anlayışına dönüştü.Zaten Roma’nın içinde bulunduğu sınıf düzeni bu tür bir din anlayışını soylular tarafından daha da cazip bir hale sokuyordu. Özellikle birinci yüzyılda , bir romalı için din, siyasi bir müesseseydi. Ama cumhuriyetin son yıllarında ve imparatorluğun ilk yıllarında bireysel bir din gereksinimi git gide yoğunlaştı; bunun en önemli nedeni halkın özellikle alt tabaka halkın ; kölelerin, imparatorluk dininden pek bir şey bekleyemiyor olmasıydı.Oysa bu gereksinmeye yanıt veren doğu dinleri, belirli koşullar altında inananlara tanrının kişisel lütfunu, hatta ölümsüzlüğünü vaad ediyordu. Bu şartlar altında ortaya çıkan Hıristiyanlık özellikle köleler tarafından çabucak destek gördü ; çünkü Hristiyanlık dininde sınıf ayrımı yoktu.Ve yapılan her ibadet , her fedakarlık devlet için değil kişinin öz benliği için yapılıyordu.Bu da Roma’nın geleneksel dinlere verdiği siyasi niteliği ortadan kaldırıyordu. İşte bu anlayışta Roma , Hıristiyanları , yeni bir dine bağlandıkları için değil, fakat aynı zamanda siyasi yönüde olan dini kutlama ve törenlere katılmadıkları için , Roma toplumu içinde bölünmelere ortam hazırladıkları için suçluyordu.

Soyluların ve yüksek rütbeli subayların kendi yerlerindeki rahatlılarından ve otoritelerinden ödün vermek istemeyişleri üzerine Hıristiyanlara karşı çok ağır cezalar verildi.Zaten Hıristiyanların geleneksel törenlere katılmamaları ve daha çok evlerinde olmaları , onlara her türlü vahşetin yakıştırılmasına neden oldu.

Hıristiyanlığın ortaya çıkışı Roma’nın genel çizgisinde de bir düşüş başlattı. Bunun en büyük nedeni sömürgelere bağlı bir ekonomi izleyen Roma’nın köleleri başkaldırdığında içte kendini döndüremeyen bir ekonomiye sahip olması. Dışa bağımlı olan ekonomi, kölelerin ayaklanmasıyla çöküyor.Bunun üzerine gelen kavim saldırıları Roma’nın çöküşündeki en önemli etkenlerden ikisidir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Pedofili (Çocuk Tacizi) Vakaları Hakkında Detaylı Bir Çalışma
Sinirlerinizi Bozmaya Devam Ediyorum, Edeceğim
Londra'dan Gerçek Bir Haber
Cumadan Pazara İkinci Çocuk Tacizi Haberi
İspanya Bir Başka Avrupa
Çocuklara Dokunmak İçin Yaptım Herşeyi
Çocuk Tacizine Karşı Sivil Hareketimiz Başladı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelme Bu Gece [Şiir]
Nehir, Deniz, Sen vs. [Şiir]
Aşkı Küstürdük! [Şiir]
Bir Islık [Şiir]
Aşktan Korkan Adam [Roman]
Size Aşık Olabilir Miyim? [Deneme]
Nefesimi keseceksin biliyorum! [Deneme]
Bugün Seni Her Zamankinden Çok Özledim [Deneme]
Korkak Erkeklerden Sıkıldım [Deneme]
Aşk, askerlik, erkekler... [Deneme]


ESRA BAYKAL kimdir?

Arıza hallerin dışa vurumu

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan,Murathan Mungan, Sait Faik, Alain De Paton


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © ESRA BAYKAL, 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.