..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ben bir dünya yurttaşıyım. -Sokrates
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politika
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Eleştir Eleştir Nereye Kadar
Ö.Gökhan Ergüven
Öykü > Didaktik

Bir sanatçının kendi eserini eleştirmesi kolaydı. Zaten yazılarımda bütün çıplaklığıyla ortaya koydum. Sorun bir babanın benim ortaya çıkardığım eserini eleştirmek. Zira ucunda ölüm olsada ki biz eleştirmenler ölümle burun buruna yaşarız, sonuçta ben o eseri seviyorum. Eser insanlığın ilk doğduğu dünyanın varoluş hikayesine kadar gidiyor. Tarih meraklıları için yazıyorum bunu. Çok isteyene bilimsel bir açıklamada yaparım. Savaşlarla gi

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Politika
 Holywood Neden Hep Felaket Tellallığı Yapar  (Ahmet Zeytinci)

Her ne kadar gerçek hayatın içinden hikayelere yer verse de Amerikan Sineması absürt de diyebileceğimiz saçma sapan filmlerin senaryolaştırılıp çekilmesine, bu filmlerin dünya piyasalarında boy göstermesine her zaman fırsat vermektedir. Tabi bu filmlerin arasında bir sürü subliminal mesajlarda seyredenlere pompalanmaktadır. ABD'nin yegane güttüğü bir siyaset olan vahşi kapitalizm ve devamında da emperyalizmin sürdürülebilmesi için bu filmler ile dünya gençliğinin beyinlerinin yıkanması ve dumura uğratılması planlanmaktadır...
 Koyunlarında Besledikleri Yılan Nihayet Onları da Soktu  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Amerika Birleşik Devletleri' nde Yaşanan Protesto Hareketlerinin Sonuçları...
 Kim Bu Zbigniew  (Ahmet Zeytinci)

Onun ismini ilk duyduğum zamanlar, daha delikanlı sayılırdım. ’’Nasıl bir isim bu Zbigniew yahu!’’ dediğimi hatırlıyorum o tarihte... Biraz bizim Türkçede ki zibidi kelimesi ile çağrışım mı yapmıştı acaba? Yapmamış olması lazım zibidi ile bir iki harfi ortak olsa bile...
 Geri Kalmışlık ve İrrasyonalist Siyaset Nedir?  (Cemal Zöngür)

Güncel olarak yaşanan olayın tarihsel, siyasal ve felsefi değerlendirmesi.
 İslam ve Sosyalizm  (selim koç)

"son bir mayıs mitingiyle birlikte kamuoyunda, kendilerine antikapitalist müslümanlar diyen grup yoğun bir tartışma yarattı."
 Diyarbakır Mızıkacıları  (CENGİZ MAÇOĞLU)

DTP’nin kürt bölgelerinde iktidar olma hedefi ve bu hedefin ideolojik değerler bağlamında politika üreterek meydanlara çıkması, var olan bir sorun üzerinden kendini tanımlaması ve toplumsal sorunlara karşı çözüm araması kadar doğal bir olay ya da olgu yoktur.
 Son Küresel Krizin Analizi  (Mehmet Akkoyunlu)

Kapitalizm tarihinde dünyanın bugüne kadar yaşadığı ekonomik kriz sayısı 148’i buluyor. Ancak bu son kriz dünyayı sürüklediği noktaya bakılarak derin izler bırakacak gibi görünüyor.
 Siyaset ve Fetişizm  (Cemal Zöngür)

Bir ülkede siyaset başta olmak üzere toplumun tüm kültürel ve sosyal aktivitelerinin, fetişist saplantıdan uzak, nitelikli olduğunu söylemek için, o ülkenin kuruluş temelinin materyalist pozitif bilimlere bağlı olmasıyla mümkündür. Çünkü çağ bu sayede ilerlemiştir.
 Müruru Zaman 14  (Bayram Kaya)

Nasıl sağa sola kontrol edilemez bir durumla yumruk savuran bir eylemli ile kontrolcü durumla neşter sallayan eylemler; amaçlı amaçsız eylem olmakla ikisi aynı eylem değilse; müruru zaman gerisinde sisler ardında olup biteni günümüzle ilişkilenen kişi fikriyle bundan bihaber kişi fikri aynı değildir. Bi haber kişinin söylemi fikirse; fikir özgürlüğüyse; haberli kişinin söylemi nedir?
10 
 Türk Toplumuna Türk İnsanına Geri Zekalı Muamelesi Yapmayın  (Ahmet Zeytinci)

Filankes memleketten ya da filan fişmekan ülkeden adam çıkmaz cümlesini lügatinizden çıkartın artık. Her ülkenin her toplumun, iyileri de vardır, kötüleri de... O fıkralarda anlatılan Türklerin varlığı unutmayın ki soyut kavramlardır... Bunların bir çokları da dış mihraklar tarafından üretilip bir şekilde toplum hayatına sokulur/sokulmaya çalışılır unutmayalım ki...
11 
 İlkeli Mücadelenin Felsefi Diyalektiği  (Cemal Zöngür)

Korku; temel çelişki olarak ele alınmadan hiçbir mücadelenin başarı şansı bulunmuyor. Çünkü toplum öyle bir noktaya getirilmiş ki, insanda mevcut olan üst düşünceden habersiz, içgüdüsel alt düşünceyle yaşamakta. Ve bu oran en az %90'dır. Tüm sorunlar korku psikolojisinde düğümlendiği için, bu kör düğüm çözülmeden ilkeli felsefi teoriye bağlı mücadelelerin başarı şansı, ne yazık ki mümkün görünmüyor.
12 
 Modern Irak Tarihi.  (cetinbayatli)

Modern Irak Tarihini ele alan yazı
13 
 Kürt Sorununa Kökensel Bir Bakış  (Mehmet Demir)

“… Osmanlı İmparatorluğu’nda etnik kimlikten kaynaklanan önemli bir Kürt sorunu yoktu.Ama sorunun tohumları vardı ve bunlar moderleşme süresince belirginleşecekti"
14 
 Faşizmin Tarihi ve Türleri  (Cemal Zöngür)

Psikolojik modern düşünsel faşizm ile, sınır tanımaz kara faşizmin mimarları, bunun üzerini örtmek için terörü bahane ederek her geçen gün insanlıktan biraz daha uzaklaşmaktadırlar. Halbuki terör varsa? Onu da kendileri icat etmiştir.
15 
 Suriye Bizim Olsa…  (Mustafa Yener)

Bu halkın tarihinde büyük bir imparatorluk var. Kalbinin bir köşesinde ise, o imparatorluğu ayağa kaldırmak.
16 
 Türkmen Toplumu, Terör ve Dinî Akımlar  (cetinbayatli)

Günümüzün sorunu haine gelen Terör ile din arasındaki bağlantıyı inceleyen bir yazı.
17 
 Yönetim  (Gazi Maras)

Öncelikle siyasetin bir bilim olduğu gerçeğini unutmamız gerekiyor.Bu anlamda fikirlerimiz gerçekçi ve bilimsel olmalı
18 
 Müruru Zaman 7  (Bayram Kaya)

El mana düşüncesi bir sömürü, aldatma ve illüzyondu. Sizi El ile istiskaldi (El ile korkutup susturmaktı. Sizi El ile konuşamaz yapmaktı). Ve sahipliği olanlara karşı sizi, daima boynunuzda boza pişirir şekille uygun olmanızı isterdi. Sizi bu kıvamla tutmayı kotaran ve yöneten irade olmanın mana sistemiydi.
19 
 Kadın Katliamları Neden Önlenemiyor?  (Cemal Zöngür)

Ne zaman ki tek ve gök tanrı anlayışıyla birlikte, din düşüncesine bağlı devletleşmeler başlamışsa, cinsiyetçi erkek egemenliği kendisini her şeyin üstünde görüp ona göre bir eğitim ve plan hazırlamıştır.
20 
 Türkmeneli"nde Siyasal İslam Tehlikesi  (cetinbayatli)

Rürkmeneli bölgesindeki siyasal İslam olgusunu ele alan bir yazıdır
son eklenenler
Kim Bu Zbigniew
Ahmet Zeytinci
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 14
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 7
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Müruru Zaman 3
Bayram Kaya
Bilimsel > Politika
Yönetim
Gazi Maras
Bilimsel > Politika
Suriye Bizim Olsa…
Mustafa Yener
Bilimsel > Politika
İslam ve Sosyalizm
selim koç
Bilimsel > Politika

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.