..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Düşmekten yükselme doğar. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Söyleşi
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Hangi İnsan Tipisiniz?
Yûşa Irmak
Bilimsel > Felsefe

Herman Hesse’nin çok sevdiğim bir kitabı var, adı: Bozkırkurdu! Yazar kitapta: İnsana ait halleri gardroptaki elbiselere benzetir ve gideceğimiz yere uygun olanını seçmemizi önerir. Halbuki çoğumuzun bir “tanımlanmış ben”i vardır ve biz bu tanıma uygun giyinmeyi seçeriz. Hatta tüm bu tanımlanmış benlerimizin üzerinde yazılı ve yazısız kurallarla belirlenmiş bir “tanımlar üstü tanım”ımız vardır ki, onları, giymezsek cezalandırılacağımızı bildiğimiz

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Söyleşi
61 
 Ressam Mehmet Başbuğ ile Söyleşi  (OSMAN AYTEKİN)

İ Resimlerimde Anadolu insanının çilesini, derdini, umudunu, beklentisini gündelik yaşam içinde anlatmaya çalışıyorum. Tabi ki zaman zaman ele aldığım konular benim yaşadığım çevreden halk yaşantıları olduğu için anıları gözümde tekrar yaşama imkanı buluyorum.”
62 
 Düzceli Öğrencilerle Beraberdik  (Hakan Yozcu)

Düzce’ye ilk defa bir konferans vermek için gittim. Üniversiteden sınıf arkadaşım olan Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmeni arkadaşım Müzeyyen Bayrı Özcan beni davet etti
63 
 Atatürk Çocukları Kütüphanesi  (Ömer Akşahan)

KÖY ÇOCUKLARI KÜTÜPHANELERİ OLUŞTURMA, KÜLTÜR-SANAT VE DAYANIŞMA DERNEĞİ adı altında köylere ATATÜRK ÇOCUKLARI KÜTÜPHANESİ adı altında KÖY KÜTÜPHANELERİ kuruyoruz.
64 
 Gazeteci Nevzat Yılmaz"la Pazar Sohbeti  (M.NİHAT MALKOÇ)

Trabzon’da ‘basın’ deyince akla gelen ilk isimlerden biridir Nevzat Yılmaz… Çünkü o, Trabzon’un en eski gazetecilerinden biridir. O, çocukluğundan beri gönlünü gazeteciliğe vermiştir. Ortahisar’daki küçük matbaasında büyük işler yapan bir dost simadır O…
65 
 Prof Dr Necati Demir Konferans Verdi.  (Hakan Yozcu)

Prof Dr Necati Demir, öğrencilere Atatürk’ün “Türk genci atasını tanıdıkça daha önemli işler yapacaktır” deyişini hatırlatarak kendimizi tanımadığımızı, bu nedenle dünyanın da bizi tanımadığını belirtti. Eğitimimizin daha ziyade medyatik olduğunu, Türk Kültürünü yeteri kadar tanımadığımızı söyledi.
66 
 Anne Bana Sarılsana...  (H.Deniz Hatipoğlu)

Kimse özgürüm diye başkasının özgürlüğünü çalmaz ve hastalıklı ruhlar akılcı zenginliğe dönüşür/se bir gün... ve en önemlisi de SAVAŞ lar olmaz..
67 
 Tekin Gönenç'le Söyleşi... (Leman Julide K)  (L Julide K)

Alabildiğine derin bir mavi denizdir, O. Ama üzerinde gezinen gemileri sığlıklarında yüzdürebilecek kadar da naif bir deniz. Derinliğini gösterirken el veren, bir o kadar da öğretendir. Ama siz ister istemez daha derinlerine gitmek istersiniz. Bu doğal çekimidir O’nun. Elinizde olmadan kapılırsınız dalgasındaki akıntıya.
68 
 Tiyatroya Adanan 60 Yıl. : Prof. Dr. Özdemir Nutku  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

Özdemir Nutku – Bir gün anneannem bana, “sen tiyatro nedir biliyor musun?” diye sordu. Hayır, bilmiyorum deyince, işte bu hikayelerde anlatılanlar insanlar tarafından canlandırılıyor dedi. Peki, görmek ister misin deyince tabii, görmek isterim dedim. Biz o zamanlar taaa, Kadıköy Acıbadem’de oturuyorduk. Oradan bir arabaya biniyor, Haydarpaşa iskelesine gidiyorduk. Oradan vapura biniyorduk. Karaköy’e geliyor, Karaköy’de tünele biniyor. Tünel’den tiyatroya gidiyorduk yani, yani benim için uzun bir “Ay Yolculuğu” gibi bir şeydi. İşte, o ilk tiyatroya gidişimde, ilk defa Tünele binmiştim. Orada, Tünel’de çok zangırtılı gürültülü bir şeydi, bayağı korkmuştum. O da bana ayrı bir serüven olmuştu. Sonra, gece aynı serüveni ben bir kere daha yaşamıştım. Daha ilkokul birinci sınıfa gidiyordum ve benim için çok maceralı bir gün olmuştu.
69 
 . Ayşenur Yazıcı ile Şiir Üzerine Söyleşi  (Mehtap ALTAN)

M. Altan: Samimiyetiniz, manevi güzelliğinizin içindeki onurlu duruşunuz, şiir adına verdiğiniz emek dolu çalışmalar size ulaşmam için en güzel ayrıntılardı... Sayın Ayşenur Yazıcı çok çok teşekkür ederim verdiğiniz emek zaman ve paylaşım için…
70 
 Sadece Güzellik Arayan Erkeklere Biz Kadınların Ağzından Öneriler  (El.Zem Hebiloğlu)

123456898490uıowdj
71 
 Hayallerim ve Ben  (Hilâl Erboyacı)

İnsanı ne mutsuz eder?.. Ne çok neden var saymaya kalksak…’İnsanı ne mutlu eder ?’sorusunun cevabı ise göreceli. Kişiden kişiye değişir mutluluğun tarifi. Bu nedenle mutluluğun resmini çizmek çok zor belki de…Beklentilerimiz farklı.
72 
 Şiir ve Öyküden Sonra Sıra Romanda Mı?: Fikret Hakan  (Seval Deniz Karahaliloğlu)

O benim çocukluğumun siyah beyaz filmlerinin vazgeçilmez jönüydü. Kimi zaman mahallemizin harbi delikanlısı, ailemizin beyefendi oğlu ve çoğunlukla genç kızların uğruna beyaz mendiller eskittiği yürek deleni. Hangi koşulda olursa olsun hep hayallerimizin kahramanı, filmlerin esas oğlanıydı. Cikletlerden çıkan artist fotoğraflarının en kıymetlisi. Kartları değiş tokuş ederken bir yerine üç fotoğraf aldığımız kıymetlimiz. Tabii o zamanlar Yeşilçamın harbi delikanlısı Fikret Hakan’ın şair ve öykücü olduğunu bilmiyorduk. İşte çocukluk deyin, cahilliğimizi hoş görün. Romana soyunduğunu ise yeni öğrendik.
73 
 Sahte Mutluluk  (ENGİN ÖZTÜRK)

Günden güne yalnızlaşan toplumda sahte mutluluklar
74 
 Yönetmen Hasan Karcı ile Söyleşi  (Zeliha Demirel)

"...Belki oturduğunuz yerden dünyayı sarsacak bir müzik eseri besteleyebilir, bir akım açacak resim yapabilir ya da nobel alacak kitap yazabilirsiniz ama sinema yapamazsınız...."
75 
 Ben İstediğim Sürece Yaşarım!  (ömer akşahan)

"Kızı kökten, şarabı küpten alacaksın!"
76 
 Ömer Çelebi, Deviniş Projesi - Söyleşi  (Sayım Çınar)

Sayım Çınar'ın Ömer Çelebi ile "Deviniş Projesi" üzerine yaptığı söyleşiyi yayınlıyoruz.
77 
 Sevgi İsterse Herşeyi Yener... Yeterki Sevelim.  (H.Deniz Hatipoğlu)

eşimi hastanede bırakamadık, hem ölenlerden hemde oradaki hasta yaklaşımları çok fenaydı..üç kez hayata gidip geldi..kanser ilaçları zor ilaçlardı.. ve biz doktor la görüşerek eve gelmek istedik ve ona moral kazandırdık.. yoksa doktorlar yaşamaz, sayılı
78 
 Hayat Bir Yutturmaca Mıdır? Söyleşi  (Sayım Çınar)

İnsanlık iflah olmaz bir sefil miydi? Akıl çağının üzerinden geçen üç-dört yüzyıl sonra bile eski tuzağa düşebiliyor insanlık. Yerli yabancı televizyon kanalları bilim ve bilimin temelindeki önemli taşlar, basit, dogmatik yaklaşımlarıyla komik yargılarla insanlara seyrettirebiliyorlar.
79 
 Taraf Olmak...  (Atakan Korkmaz Şiirleri & Sözleri)

Herkes taraf tutar, kendinden taraf ... Atakan K orkmaz
80 
 Hicran Dergisi  (Adem KORKMAZ)

Onur, Yürek, Vefa, Cesaret, İnanç hepsi bu... Tüm Gönülleri Çepeçevre Kuşatıncaya Dek..
son eklenenler
Yağmur Damlası
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
Yine Pitbull Dehşeti
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
Yer Çekimi Kanunu
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi
B Li Bir Yazı
Ahmet Zeytinci
İnceleme > Söyleşi

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.