..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Materyalist bir dünyada yaşıyoruz, ve ben de materyalist bir kızım -Madonna
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Çağdaş Sanat
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Mutluluk Düşüncede Başlar
Aysel AKSÜMER
Deneme > Yaşam

"Kendini her ne koşulda olursa olsun mutlu hissedenler" hakkında herkes farklı düşünceye sahiptir. Bu kategorideki insanlar bazılarına göre gamsız bazılarına göre akıl noksanı bazılarına göre de aşırı pozitif kişiliktirler. Ya sizin bu konudaki fikriniz nedir? desem cevabınız ne olurdu acaba? Bana sorarsanız mutluluk; "Genel" ve "Özel" olarak ikiye ayrılır. Çoğu zaman güne kötü haberlerle başlıyoruz. Ülkemizde veya dünyanın herhangi bir yerind

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Çağdaş Sanat
81 
 Latince Kimi Yeni Sözcüklerin Yazımı  (nuri sağaltıcı)

Yazım kuralları halk için ortaya konur, aydınları tatmin etmek için değil. Biraz suçlama gibi olacak ama lütfen şu yazıyı okur musunuz? Özet mi? Yazım sorunlarını aydınlar yaratıyor bence.
82 
 Bir Milletin Müziğini Değiştirmek İstiyorsanız Önce  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Alaturka-Alafranga müzik polemiği hakkında...
83 
 1. mesarya Tiyatro Festivali'nin Ardından  (Hakan Yozcu)

Sayın Başkan İlker Edip, bu kararından asla vazgeçmemiş, azmiyle, çabasıyla bu salonu yaptırmıştı. İlk etapta ülkemizde faaliyet gösteren çeşitli amatör grupların veya dışarıdan getirilen oyunlarıyla seyircilere “Merhaba” dedi. Daha sonra Belediye Başkanı Sayın Edip, çok yerinde ve doğru bir kararla Sanatçı, yönetmen, yazar ve oyuncu olan İzel Seylani’yi Belediye’nin Tiyatro Biriminin başına getirdi.
84 
 İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı  (Hakan Yozcu)

“İkinci Dereceden İşsizlik Yanığı” oyunu, bu gün İstanbul’da en çok beğenilen, en çok seyirci çeken dört oyundan biri olarak gösteriliyor. İstanbul’da oynandığı süre içerisinde kapalı gişe oynuyor. Çok keyifli ve zevkli bir oyun. Oyunun ana teması, adından da anlaşılacağı gibi, işsizlik. Üniversite mezunu olan bir gencin iş bulabilmesi için başından geçen komik olaylar ele alınıyor.
85 
  dünya Çapında Bir Sanatçımız Gültekin Bilge  (Hakan Yozcu)

Sanatçı, 1945 Kıbrıs doğumlu. İstanbul, güzel Sanatlar Akademisinde okumuş ve buradan mezun olmuş 2011 yılında İngiltere’ye hareket etmiş. Avrupa’da, ABD, Kanada, Avustralya, Japonya gibi ülkelerde eserleri sergilenmiş. Sanatçımızın uluslar arası arenada birçok ödülü var. Eserleri Türkiye, Avrupa ve Japonya'da özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Sanatçımız, 1974 yılında Kıbrıs’ta çıkan savaşta vurulmuş. Sağ elinin kullanımını kaybettikten sonra yıllarca boya çalışması yapamamış.
86 
 Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası  (Hakan Yozcu)

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası çok sesli müziği yayma, tanıtma, sevdirme, Türk bestecilerin eserlerini yurtdışında seslendirme amaçlarına hizmet eden bir kurumdur. Ankara’daki yerleşik senfoni orkestrası Dünyada, kuruluşundan itibaren varlığını kesintisiz sürdüren en eski orkestralardan biridir.
87 
  "gumru" Oyunu Çok Güldürdü  (Hakan Yozcu)

Mesarya Kültür Ve Sanat Derneği’nin sahnelediği, Mehmet Erzen’in yazdığı ve Doğan Erçağ’ın yönettiği 2 perdelik “GUMRU” adlı oyun gerçekten görülmeye değerdi
88 
 12. Direklerarası Titaro Ödüllerinin Ardından  (Hakan Yozcu)

Daha oyuna başlarken hedefimiz bu yönde olmuştu. Ciddi bir çalışmanın ürünüydü bu ödüller. Tam bir ekip çalışması içine girdik. Herkes yüreğini koydu oyuna. Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, bildiğimiz yoldan sapmayacaktık. Doğru dediğimiz şeylerin peşinden koşacaktık. Öyle de yaptık.
89 
 Adıyla Özdeşleşen Bir Konser  (Hakan Yozcu)

Her şeyden önce 700 kişilik salon tamamen doluydu. Gazimağusalılar bu dev organizasyona büyük ilgi gösterdiler. Yaklaşık 2 saat süren Senfonik Özlem Konser’i neredeyse nefes alınmadan heyecanla izlendi. Konser, “ Jean B Lully”nin “ Osmanlı Heyetini Fransa Sarayı’nda Karşılama Müziği” ile başladı. “Edvard Grieg”in “ Peer Gynt Suit N0 1 Dağlar Kralının Sarayında” ile devam etti.
90 
 Özlem Erzen İle Tiyatro Üzerine  (Hakan Yozcu)

Mesarya Kültür Sanat Derneği olarak 2009 yılına kadar 5 oyun sahnelemişler. Önceki yıllarda Mehmet Erzen’in yazdığı “Düğün” oyunu oynanmış. Bu oyuna Kültür Dairesi de büyük destek vermiş. “Düğün” oyunu Güzelyurt Tiyatro Günlerinde oynamış. KKTC’nin birçok yerinde sahnelenmiş. Bu oyun için özel kostümler hazırlanmış. Seyircinin büyük beğenisini ve takdirini kazanmış.
91 
 İstanbul Devlet Tiyatrolarını Davet Ettik  (Hakan Yozcu)

2. Dereceden İşsizlik Yanığı” tek kişilik bir oyun. Berkay Tulumbacı rol alıyor. Berkay Tulumbacı , Kıbrıs kökenli bir sanatçı. Lefkoşa’da doğmuş. Liseyi Lefkoşa’da bitirmiş. Konservatuvarı Türkiye’de tamamlamış. B itince de şansını İstanbul’da denemiş, burada kalmış ve çok da başarılı olmuş.
92 
 Sanatta Zihniyet Ne Olmalı?  (Hakan Yozcu)

Ne olduysa ikinci perdede oldu. Bazı seyirciler, şaşkınlıktan neye uğradıklarını şaşırdı. Kimileri sessizce izlediler oyunu, kimileri de sessizce protesto ederek ikinci perdeyi izlemeden salonu terk ettiler…
93 
 Aşka Çırak Ölüme Usta  (Hakan Yozcu)

Şair İhsan Tevfik Kırca’dan söz ediyoruz. Araştırmacı, yazar, şair ve edebiyat öğretmeni… İlk Şiir Kitabı olan “Dipsuları” ile edebiyat dünyasında bir çıkış yakaladı. İçindeki aşkı, sevgiyi ve melankoliyi farklı bir bakış açısı ile dile getirdi
94 
 Yalan Piyanosu  (kuzey darıcı ...)

yanık kokusu, vicdan muhasebesi ve gevşemeyen aynı alışkanlıklar damardan körleşerek alınan cin darbeleri , aydınlığı elinin terslemesiyle soğuran parmaktaki yaramın izi .... can yakar... yanık kokusu , dolaba iteklenmiş ızgara, ne zaman doymamış bir güvercine fısıldasam kanatlarımın ne kadar uçmaz olduğunu, muhakkak beni nerede unuttuğunu hatırlayacak biri vardır gibi geliyor
95 
 Bizden Olunca  (Hakan Yozcu)

Ertaç Hazer "Deli" rolünde izleyenleri çok güldürüyor. Farklı bir tip kompozisyonu çizerek izleyenleri adeta eğlendiriyor. Sayın Hazer’in tipini ekranlarda görünce gülmemek elde değil. Bunun sebebi bana göre, karakterlerin hep bizden olması ve kendi kültürümüzü yansıtmış olması.
96 
 Tiyatro Oyun Dizisi 2  (Hakan Yozcu)

Kıbrıs’ta kitap bastırabilmek, basırmaktan da öte, dağıtımını yapıp satmak çok zor. Çünkü kitap basımı için dünyalar kadar para ödüyorsunuz. Kağıtlar, mürekkepler hep Türkiye’den alınıp getirildiği için ücretler oldukça fazla oluyor. Tabii bu ister istemez de çıkacak olan kitabın maaliyetini artırıyor. Yapılan masrafları kurtarmak için de yazarın kitap ücreti olarak hayli para istemesi zorunlu oluyor.
97 
  "isteyince Oluyormuş"  (Hakan Yozcu)

Ödül dağıtım sırasında Sayın Ömer Şahinbaş’ın özel ödülleri verirken “Kuzey Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nun gelişmesine katkı sağladığı için Sayın Hakan Yozcu’ya özel ödül uygun görülmüştür” demesi beni hem şaşırttı; hem de heyecanlandırdı. Beklemiyordum. Sürpriz oldu benim için. Ama ne yalan söyleyeyim çok hoşuma gitti.
98 
 Gavun Değil ki Koklayasın  (Hakan Yozcu)

Oyun mezarlıkta başlıyor. Eşinin ölmesiyle ağıtlar yakan kadının vasiyetname okunduktan sonraki aldığı tavır görülmeğe değer doğrusu. Çünkü kendisine yeteri kadar miras kalmadığını öğrenince bu defa ölen eşin ardından söylenmedik laf kalmıyor.
99 
 Şehit Tuncer İlkokulu"ndaydık  (Hakan Yozcu)

Leyla Ulubatlı Hanımefendi’ye teşekkürlerimizi sunmak için bir plaket yaptırdık ve yanında bir buket çiçekle Şehit Tuncer İlkokulu’na gittik. Çünkü Leyla Hanım orada çalışıyor. Okul Müdürü Güven Varoğlu Bey’in odasında kendilerine teşekkür edip hediyelerini verdik.
100 
 "Metal Fırtına" Üzerine  (Hakan Yozcu)

Amerika’nın emperyal bir güç olduğu ve kendi çıkarları uğruna her çılgınlığı yapabileceği konusu ele alınıyor. Irak, Kuveyt, Libya gibi yerlere barışı ve huzuru getirmek için giren Amerika, burada, bambaşka bir amaç için Türkiye’ye giriyor. Oysa, Türkiye ve Amerika yıllardır müttefik olmuş iki devlettir. Faka söz konusu çıkar olunca Amerika bu müttefiklikten vazgeçmiştir.
son eklenenler
Sessiz Çığlık Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat
"Gelecek 100 Yıl" Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat

Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat
Derman Atik İle Tiyatro Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat
Terapi Üzerine
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat
Nikah Şekeri
furkan dede
Eleştiri > Çağdaş Sanat
Boyacı’ya Büyük İlgi
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat
Nkl’de Edebiyat Sokağı
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.