..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İrade 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

Kurtuluşun felsefesi içinde de anlatmaya çalıştığım irade sahipliğini, okur iyi anlamalıdır. Grup hareketi sürü hareketi gibi sosyal hareketler bir irade işi değildirler. Daha çok güdülü hareket içinde ortaya konan dayanışmalardı. Totemi sistemde irade hareketi değildi. İradi olmayan süreçler içinde iradi süreçler, belli belirsiz güdü eğilimli istek belirmeleri şeklinde belirip kaybolan ışıltılar olmakla; ışık ışınları henüz tedavüle sokulamıy

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
101 
 Öküz Sürülerinin Küresel Möölemesi  (Levent Ölçer)

Bu haliyle KÜRESELLEŞMEYE tamamen karşıyım. Bu haliyle küreselleşme insanların kendileri olmalarını, özgür olmalarını, farklı olmalarını, çeşitli kültürler yaratmalarını engelleyen bir hapishane mekanizması. Herkesten beklenen şey düşünmeyi, tartışmayı, okumayı, konuşmayı bırakıp EĞLENMELERİ!! Sadece eğlenin.. Kendinizi hoş tutun.. Biz eğlenirken biz eğlenelim diye dünyanın dümenini çevirenlerin ne yaptığını hiç düşündük mü? Hayır, biz eğlenmekle meşgulüz. Birisi kalkıp da bu eğlenceyi bu tür sorularla bozmaya kalkarsa onu hemen oracıkta ÖLDÜRÜRÜZ..
102 
 Yeni Anayasa ve Kürt Sorunu  (M.Nazım Güler)

Yeni Anayasa, “yeni” olabilecek mi? Anayasa içerisinde, ülkenin temel sorunu olan Kürt Sorunu’na da bir çözüm düşünülüyor mu? Eğer bir çözüm düşünülüyorsa, nasıl bir çözüm düşünülüyor veya hangi kıstaslara göre hareket edilecektir, kamuoyu pek bilgilendirilmiyor ne yazık ki!..
103 
 Burç Acar Nerelerdesin?  (CEM AKKILIÇ)

A.B.D den yönettiği sitesinde,Cumhuriyet başsavcısına ruh hastası diyebilecek kadar rejim düşmanı olan ve şeriatın ateşli savunuculuğunu yapan bu kişiye şimdi soruyorum!Burç Acar nerelerdesin?
104 
 Toplama Kampı  (ilker uğurlu)

İnsanların toplama kamplarında tutulduğu bir ülke de yaşıyoruz. Daha doğrusu bir bütün olarak bakıldığında kendisi toplama kampı olan bir ülkede yaşıyoruz. Ve ben silaha sarılmadığı sürece, sırf yazarak, çizerek, konuşarak ikna edebiliyorsa şeytanın bile özgürlüğünden yanayım……
105 
 Oy Dingala Dingala  (CEM AKKILIÇ)

Eskiden bir şarkı vardı. Hafif meşrep,birazda romansı.
106 
 Bazen İki İnsan Aptallıklarını Tartışırlar  (osman demircan)

Bazen iki insan aptallıklarını tartışırlar. Tartışmayı kazanan ise daha çok aptal olduğunu ispatlar böylece. Türkiye'de tartışmaların geneli böyledir işte. Türkiye'de hep iki taraf vardır. Sağcı ile solcu gibi... Leyla ile Mecnun aşkında olduğu gibidir aslında iki taraftaki ilişki. Ya bir taraf Mecnun'dur, gözleri başka bir şey görmeyen ya da bir taraf Leyla gibidir etekleri tutuşan.
107 
 Vakavirüs Yazılar 04  (Veysel Menekşe)

Ey İhvan-ı Yaran; Biraderan-ı Hıyaran.! Metafizik nedir bilmez;gayb ne’dir tınmaz; izafi aklından başka kuş tanımaz; dini imanı bu dünya ve onun ekonomi politiğinden ibaret olan şu diyalektik nazariyeye bir de felasife
108 
 Mezapotamyanın Nemrutları ve Mısırın Firavunlarından Postmodern Batılı Yeni Sahiplerin Kısmı Demokrasi Vaadeden Yeni Ortadoğu Düzenine  (hasan tülüceoğlu)

Halka fazla özgürlük tanımayan rejimler hem bir açıdan değiştirilemeyecek kadar kökleşip gerektiğinde efendilerinin dediklerini yapmayacak bir konuma gelirken bilişim teknolojisinin artık sınır ve rejim tanımadığı günümüzde halkların ‘Batılı Sahip’lere bağlanıp daha rahat yönetilebilmesi için bir miktar demokrasi gerekiyordu.
109 
 Türkiye Bu Kadar Zengin mi?  (Hakan Yozcu)

Türkiye de bu topluluğa defalarca müracaat etmiş ve fakat ne yazık ki her defasında birçok sudan bahanelerle müracaatı kabul edilmemiştir. Üstelik henüz daha bir çözüme ulaşmamış olan Kıbrıs Sorunu devam ederken Kıbrıs Rum Tarafı bu birliğe üye olarak alınmıştır. Tabii bunda sonradan bu birliğe üye olan Yunanistan’ın da etkisi büyük olmuştur. Ama gelin görün ki aynı Yunanistan, ülke olarak bu gün iflasın eşiğine gelmiştir. Ve hatta iflas etmiştir.
110 
 "Komşuda Pişer, Bize de Düşer"  mi?.. Syriza ve Türkiye’de Sol  (Vildan Sevil)

Kuşkusuz SYRİZA'nın işi zor. Kapitalizm canavarının tuzakları, dümenleri pek çok. Onlar çocukları doğmadan boğmayı iyi bilirler. Ne var ki insanlık da boğulmakla tükenmiyor, sürekli kurtuluşun yolunu aramaktan vazgeçmiyor.
111 
 Görünen Köy Gerçekten Kılavuz İstemiyormuş…  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Tunus ve Mısır' da başlayan halk hareketleri ve devrim sürecinin değerlendirilmesi...
112 
 Kürd Sorunu Yoksa; Kürdistan Sorunu Olabilir mi?  (M.Nazım Güler)

Demokrasiye dair, sivil anayasaya dair, barış ve huzura dair, Kürt sorununda çözüme dair, kimde, ne plan ve proje vardır, onu dökülün; bizim için meydanlarda öyle çözülün de, çözüm kimdedir görelim. Yoksa; “yoktur” diyenleri sandığa gömelim. Unutmayın, halkımız ariftir; sizden beklenen, yüreğinizden gelecek basit bir tariftir. Doğru söz, kısa ve özdür; lafı dolandırmaya, dolaştırmaya gerek yoktur.
113 
 Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 15  (Kâmuran Esen)

Tam bir paranoyak olduk.
114 
 4+4+4, Bir Gündem Saptırma Mıdır?  (M.Nazım Güler)

Şu anda ülkenin acil gündemi, Kürt açılımı ve Yeni Anayasa çalışması soğumaya bırakılırken, hiç de gereği yokken, alt yapısı bile olmayan suni gündemler yaratılıyor şimdi.
115 
 Bilge Köyü Vahşetinin Gerçek Sorumluları Kimlerdir?  (M.Nazım Güler)

Mardin, dünyada eşi az bulunur bir hoşgörü, huzur ve barış şehridir. Bu korkunç facia için Mardin’inin seçilmesi bir şansızlıktır. Mardin bunu hak etmiyor ve aynı zamanda bu olay, bölgeye karşı çok kalleşçe bir tuzaktır. İnsanlıktan nasibini almayanlar, bukalemun gibi her renge bürünüp, Kürtlerin tarihini, kültürünü, örfünü, adetini, töresini ve yöresini, “olağanüstü hal” koşullarında, çok olağanüstü çabalarla, tüm hile ve tuzaklarıyla iğdiş edip, tüm maddi- manevi varlıklarımızı alt-üst ettiler.
116 
 Deniz Feneri Çetesi  (CEM AKKILIÇ)

Yıllardır özellikle yeşil sermayeler tarafından dolandırılan, paraları lüp lüp edilen vatandaşların, halen bu çetelere nasıl olup da güvenerek birikimlerini veriyor olmaları ise gerçekten şaşırtıcı geliyor bana.
117 
 Demokratik - Kürt Açılımı Nereye Kadar?  (M.Nazım Güler)

Türkiye Hükümeti, anlaşılan devletin diğer kurumlarının da onayını almış olarak, demokratik bir açılım başlatmayı önlerine koymuştur. Gerçek içeriği ve sınırı belli olmasa da, bu açılımın, ileri bir adım olduğunu kabul etmek lazımdır.
118 
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (I)  (Hulki Can)

Osmanlı İmparatorluğunun Duraklama ve Gerileme dönemlerinde ordu herzaman gericiliğin ve tutuculuğun kalesi olmuştur. Yeniçeri ayaklanmaları ve isyanlar gavurlaşma olarak görülen modernleşme ve yenileşmeye karşı eylemlerdir. Atatürk sonrası Cumhuriyet döneminde de, ordu tarafından gerçekleştirilen askeri darbelerin genelde modernlik demokrasi karşıtı ve karşı devrimci bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir.
119 
 Ydh Ya Siyasi Olur Ya da Siyasi Parti Doğurur  (Hakan Yozcu)

KKTC’nin Türk Dünyasının gururu olduğunu, çünkü Kıbrıs Türk Halkının Türkiye’den sonra silahlı mücadele ile bağımsızlığını kazanan ikinci ülke olduğunu, bunun da diğer Türk toplumlarına ilham verdiğini, şu an Irak’ta özgürlükleri için mücadele eden Türkmenlerin KKTC Bayrağını kendilerine sembol olarak aldığını ve bundan da gurur duyulması gerektiğini” söyledi. Prof Erhan Arıklı “ Kendilerinin 1974 ten sonra Adaya göçmüş Anadolu Türkleri olarak bu halkın bir parçası olmaktan gurur duyduklarını” belirtti.
120 
 Yüzünüzün Akıyla Haklandınızmı?  (Serdar Ulusoy)

Değerli okurlarım İlçemizin geleceği için hayati önem taşıyan ve bu sene büyük gayret ve çabalarla Uluslar arası düzeye taşınan fiyasko ile başlayıp fiyasko ile son bulan Çiçek festivalimizle ilgili bazı detaylara değinerek bir sonraki festivalde bu organizasyon eksiklerinin yapılmaması adına gözlemlerimi aktarmak istiyorum, ve ayrıca yazımın sonunda bir okurumdan almış olduğum mektubumu sizlerle paylaşmak istiyorum

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Evrim Teorisi
MUSTAFA ESER
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yıllık Yatırım Politikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ey İzmir Barosu!
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (2. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (1. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kalburüstü Beyanat
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılan Ölümler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fanatik Beklentiler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sen Ne İşe Yararsın Ey Birleşmiş Milletler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Akp Hükümetlerinin Çalışmaları
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Senaryoya Yeni Aktörler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sesli Düşünmek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İstanbul'u Almak, İstanbul'u Vermek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Halka Karşı Sivil Darbe
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Bir Seçim Senaryosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İstek İle Köstek Arasında
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.