..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peşinden yalnızca yeni bir bürokrasinin artıklarını bırakıyor. -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazar Portresi - Aysel AKSÜMER
Aysel AKSÜMER - Rüzgârın Kalemi
Site İçi Arama:


Deneme
  Yarınlarda Yaşamak Dileğiyle (Aysel AKSÜMER ) 18 Şubat 2011 Doğa ve Dünya 

Boşluk büyür mü dersiniz? Yerini hiç kimse dolduramıyorsa, yüreğinize her gün koca bir çığ düşüyorsa cevabı dopdolu bir evettir. Bunu en iyi, uzattığı eli boşta kalanlar, sadece kulaklarında sevdiğinin sesiyle avunanlar ve maziyle yaşayanlar anlar.

  Çöken Neydi? (Aysel AKSÜMER ) 19 Şubat 2011 Yaşam 

Hava bulutlu ve bir türlü dağılmıyorsa, o zaman rüzgâr biz olmalıyız. Güneş de yüreğimizden doğmalı.

  Her Doğan Gün Yeniden Doğuştur (Aysel AKSÜMER ) 23 Şubat 2011 Yaşam 

Dünyaya geldiğimiz tarih bizim kurtuluşumuzdur aslında her ne kadar buna doğuş deniliyorsa da. Kolay mı? Dışarıda ne olup bittiğinden haberin olmadan, dar bir alanda, ayağını bile doğru dürüst uzatamadan, boynuna dolanırsa boğulmana bile sebep olabilecek bir göbek bağıyla dokuz ay on gün korku içinde yaşamak ve dışarı çıkmayı beklemek.

  Kalbin Sesi (Aysel AKSÜMER ) 24 Şubat 2011 Doğa ve Dünya 

Yürek yorgunsa eğer gözlere perde çeker. Ayaklar, yıllarca taşıdığı bedeni bile yük bilir. Dünyanın kocalığını büyüklüğüne değil de yaşlılığa yorar. Hayatı içine hapseder. Umutsuzluğu müebbetliğe mahkum eder ve hiç acımadan kendi ipini kendi çeker.

  Gülmek (Aysel AKSÜMER ) 26 Şubat 2011 Yaşam 

Dudaklara en çok yakışandır gülümsemek. Yüzün giydiği en güzel elbisedir. Rengi: yanaklarda pembedir. Yakışanı bilen, her şeye rağmen gülebilendir.

  Ruhumuzun Buzlu Camı (Aysel AKSÜMER ) 28 Şubat 2011 İlişkiler 

Bazı kapıların zili veya tokmağı yoktur. Ya da açıp kapamaya yarayan tutma kolu. İnsanın ruh âlemini buna örnek olarak gösterebiliriz. Herkes kendi yönetim merkezinin patronudur. Bunu derken maaşımızı veren kurumdan vs. bahsetmiyorum. Tamamen her çeşit duygumuzun örgütleştiği, karar mekanizmamızın sürekli işlediği kendimizden yola çıkıyorum.

  Su Gibi (Aysel AKSÜMER ) 18 Mart 2011 Yaşam 

Yağmur tanesi kadar saf ve temiz doğar insanoğlu.. Daha dünyaya ilk merhabasında yaşlar akar gözlerinden tıpkı yağmur gibi. Dokuz aylık anne hasretinin sona erişinin sevincidir kimbilir. Belki de bir bilinmeze gelişin tuhaf korkusudur.

  Sönmeyen Işık (Aysel AKSÜMER ) 11 Mart 2011 İlişkiler 

Bakarsınız duygularınız halen sımsıcacık, hüzünler ise daha bir dibine çöker, acılar demlenir, lime lime olur yaşanmışlıklarda tüm beden, pıhtı pıhtı koyulaşır sevdalar; karışır kana, dolaşır ayağa, kocaman bir sarmaşık misali gövdeyi sarar usul usul.

  Yaşamak Hünerdir (Aysel AKSÜMER ) 12 Mart 2011 İlişkiler 

Gökyüzünden alçak iniş yapan uçak gibi bir platforma indik. Hostes değildi yanı başımızdakiler uçuş tamamlanmıştır da demediler. Dünyaya geldi diyenler, hastanedeki sağlık görevlilerinin ta kendisiydi. Yani tepe taklak deldik, yuvarlanıp gidiyoruz..

  Bir Yaprak Gibi (Aysel AKSÜMER ) 13 Mart 2011 Doğa ve Dünya 

Yeşili, kızılı, sarısıyla tabiata renk ve soluk veren yapraklara ömrümün her döneminde hayran olmuşumdur. Şekilleri ve çizgileri profesyonel bir ressam elinden çıkmış kadar estetik gelir bana. Her ne kadar çiçek ve meyvenin yanında ikinci planda kalmış gibi görünse de onlar da Allah'ın mucizevi eserlerinden biridir. Ağaçların vazgeçilmez süsleridir.

  Tül ve Gül (Aysel AKSÜMER ) 22 Mart 2011 İlişkiler 

Tül, gül ve evin biricik kızları. Benzerlikleri var bence. Ya sizce?

  Toprak Bir Suyu Çeker Bir de Canı (Aysel AKSÜMER ) 24 Mart 2011 Toplum 

Şiddetli gök gürültüsüyle birlikte gözlerinden birkaç damla yaş düştü yere.. Kış, bir sokak hayvanlarını bir de kendi gibi kimsesizleri vuruyordu işte.. Bir anda bastıran yağmuru iliklerinde hissediyordu. Titreyen elleriyle yırtık paltosunun önünü iyice kapatmaya çalıştı. Fakat ağzındaki dişler gibi önündeki düğmeler de yıllara yenik düşmüştü. Kalan iki tane düğmeyi bile iliklemeye dermanı yoktu.

  Hayatın Yapraklarını Çeviriyorum (Aysel AKSÜMER ) 26 Mart 2011 İlişkiler 

Bu öğrencilik hayatı hiç bitmeyecek! Neyin mi? "Hayatı öğrenmenin" Düşen her yaprakta , hayat defterimden bir yaprak daha çeviyorum.

  Rüzgârım Ol (Aysel AKSÜMER ) 19 Nisan 2011 Doğa ve Dünya 

Gözleri gökyüzünde kanat çırptıktan sonra ağaçların dallarına kondu. Şimdi kuşların şakımasını daha da rahat işitiyordu. Kuşlardan hangisinin solist, hangisinin vokalist olduğunu ayırt edebilmek mümkün değildi. Tabiatın evrensel müziğiydi bu.

  Şeker Bazen Acıdır (Aysel AKSÜMER ) 23 Nisan 2011 Anılar 

Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım çocukluğuma ait hafızama yer etmiş en güzel sözlerden biridir. Annem ve babamın bayram alışverişinden dönmelerini sabırsızlıkla beklerdim. Acaba hangi poşetten bayram şekerleri ve çikolata çıkacak diye küçük kalbim heyecan içinde çarpardı.

  Engeller (Aysel AKSÜMER ) 15 Mayıs 2011 İlişkiler 

Yazarken bile insanı kasan sözcüklere birer örnek verin desem acaba aklınıza ilk olarak ne gelirdi. "O kadar çok ki hangisini söylesem" dediğinizi duyar gibiyim. Sizler içinizden geçenleri düşünmeye devam edin ben de kendi aklımdan geçeni sizinle paylaşayım.

  Bir Gün Gelecek Bir Gün Kalacak (Aysel AKSÜMER ) 21 Mayıs 2011 Gelecek 

Gelecek; geçmişi yastık yapıp, geleceği saten parlak kumaşlardan örülü yorgan yapıp üstümüze çekeceğimiz güzelliklere tanık olsun hep. Umduklarımızı yaşayalım, yaşarken de tat alalım.

  Herkesin Bir Öyküsü Vardır (Aysel AKSÜMER ) 1 Haziran 2011 Yaşam 

Kimi kaleminin ucunda, kimi sazının telinde, kimi düşüncelerinde yaşar. Yazabilen şiire, romana, besteleyebilen notaya, kimi de yastığına döker içini.

  Sözcüklerin Sihirli Gücü (Aysel AKSÜMER ) 9 Haziran 2011 İlişkiler 

Dudakların gerisindeki saklı kent gibidir sözcükler. Tek heceden tutun çok heceye kadar ne çok anlam yükler yapısına. Her biri dilde veya kâğıtta can bulmadıkça ölü gibidir. Yaşatmak, insanoğlunun dilinde veya kalem tutan elindedir.

  Duygularımız Başımızın Tacıdır (Aysel AKSÜMER ) 29 Haziran 2011 İlişkiler 

Duygusallık nedir? Kimler duygusal statüsünün içine girer? Duygularını; ulu orta, herkesle paylaşan daha mı duygusaldır? Duygusunu ruhunun derinliklerinde bir sır gibi saklayan duygusuz mudur? Yoksa duygusallık; gözden doğup, kirpiklerden süzülüp, bir kolu şakaklardan diğer kolu burun kenarlarından akıp, yürekte çağlayan, his dünyası haritamızdaki bir nehrin ismi midir? Veya duygusallık; bizimle nam salmış bir hanedanlık mıdır?

  Nerede Kalmıştık (Aysel AKSÜMER ) 6 Ağustos 2011 Anılar 

Rüzgâr, bir reanimasyon hemşiresi edasıyla canıma can katıyordu. İçinde biriktirdiği havayı cömertçe dışarıya veriyordu. Tertemiz havayı; insanın teninde, saçında, içinde hissetmesinden güzel ne olabilirdi ki. Rüzgâr gelmiş hoş gelmiş safalar getirmiş diyordum ama biraz daha beklersem pencere ile camın macuna kıydırdığı nikahtan tek celsede boşanacağını düşünerek ayağa kalkmış ve cereyan yapan pencereleri istemeyerek de olsa kapatmıştım.

  Ey Ruh! (Aysel AKSÜMER ) 11 Ağustos 2011 Gülmece (Mizah) 

- Kesinlikle öyle. Ruhu dingin tutacak, bedene terk ettirmeyeceksin. Bedene dil öğretip, ruhu ilim ve bilime sevk edeceksin. Ruh ve beden sağlığı taramasından geçirteceksin. - Bu kadarı da fazla ama ne bu! Göz, diş, sınav kağıdı taraması gibi. -

  Duygu Komşuluğu (Aysel AKSÜMER ) 27 Eylül 2011 İlişkiler 

Bazı günler, dün akşam ne yemiştik, bugün günlerden neydi, ayın kaçıydı hatta biz hangi aydaydık yahu! gibi utanası sorular soran bizler, nedense iç dünyamızın günlüğünü tutmaya gelince hafıza profesörü kesiliriz. Hele canımızı yakan olayları mumyalamakta üstümüze yok. Öyle arada bir de değil sık sık geçmişe döner bizi rahatsız eden neyse o karede takılır kalırız. Sebep olanı da taşlarız, haşlarız sonra başlarız dövünmeye, sövmeye. Aslında ne çok ihtiyacı vardır ruhumuzun sevmeye ve sevilmeye.

  Mantolanmış Dünya (Aysel AKSÜMER ) 16 Kasım 2011 Doğa ve Dünya 

Yok yok ne yaparsam yapayım yine de ısınamadım ben şu dış cephesi mantolanmış dünyaya. Hep bir yerlerden soğuk esiyor.

  Bir Öykü Kadar Kısa, Bir Roman Kadar Derin Hayatlar (Aysel AKSÜMER ) 27 Mart 2012 Yazarlar ve Şairler 

Sizlerle mutluluğumu paylaşmak istedim. Artık benim de bir kitabım var. İsmi "Bir Öykü Kadar Kısa, Bir Roman Kadar Derin Hayatlar". Darısı kitap çıkarmak isteyen bütün dostlara. Bana şans dilemenizi istiyorum. Sevgiler.

  Yıldızlı Geceler (Aysel AKSÜMER ) 3 Haziran 2020 Umut 

Gündüzün kalabalığına inat gecenin yalnızlığını ve sessizliğini severim. Bir de yıldızları.

  İç Dünyamız (Aysel AKSÜMER ) 20 Kasım 2020 Yaşam 

İç dünyamızda neler oluyor?

  Sevgi (Aysel AKSÜMER ) 24 Kasım 2020 İlişkiler 

Bereket yağsın sevgiye.

  İlk Yaş Günü (Aysel AKSÜMER ) 31 Ekim 2021 Yaşam 

Sevgiyle büyümek güzeldir.

  Gel Tezkere Gel (Aysel AKSÜMER ) 9 Kasım 2021 Gelecek 

Sayılı günler, özlem, sevgi...

  Hayal Fidanları (Aysel AKSÜMER ) 21 Kasım 2021 Yaşam 

İyilik iyiliği çeker.

  Ruh Tembelliği (Aysel AKSÜMER ) 23 Kasım 2021 Toplum 

Aynı Dünya farklı karakterde insanlar ve ortak yaşam.

  Öğretmenler Günü (Aysel AKSÜMER ) 24 Kasım 2021 Meslekler & İş Yaşamı 

Gelecek sizinle aydınlık.

  Yürek Kaşığı (Aysel AKSÜMER ) 26 Kasım 2021 İtiraflar 

Yazmak iyi gelir insana hele ki bembeyaz bir sayfaya.

  Pişmanlık Demlendikçe Koyulaşır (Aysel AKSÜMER ) 8 Aralık 2021 İlişkiler 

Renkleriniz çok olsun.

  Yok Artık (Aysel AKSÜMER ) 14 Aralık 2021 Günlük Olaylar 

Yok artık, sözü artık dilimizden düşmüyor.

  İlk Beyaz ve Sonrası (Aysel AKSÜMER ) 15 Aralık 2021 Estetik 

Hayata bakış açınız sadece görsellik mi?

  Sevgililer Günü (Aysel AKSÜMER ) 12 Şubat 2022 Sevgi ve Aşk 

Sevgili ile başlayan her cümle ne güzel ve anlamlı.

  İçimizdeki Yangın Merdiveni (Aysel AKSÜMER ) 18 Şubat 2022 İlişkiler 

Çıkış yolu mutlaka vardır.

  Sorgulanan Hayat (Aysel AKSÜMER ) 23 Şubat 2022 İlişkiler 

Kendini Sev

 

 Hayat; bir öykü kadar kısa geçer ama bir roman kadar derin yaşanır.

Aysel AKSÜMER 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © Aysel AKSÜMER , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

 

Bu dosyanın son güncelleme tarihi: 06.07.2022 17:04:32