..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gerçeğin dili çok yalın. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > İlişkiler > Leyla ÜNAL
26 Kasım 2013
Sorular, Sorular, Sorular...  
Bir sohbetin ardından

Leyla ÜNAL


Bir gün güneş açıverirken ruhuma gelen güzellik, bir gün yağışlıyken gelen hüzün, odamdaki topak topak açan bembeyaz sardunyalarım ve bir tarafta kurumuş olanları. Bugün bembeyaz topak topak olan sardunyalar gün gelecek kuruyacak, yenileri açacak ben baktığım beslediğim sürece. Halbuki bir zamanlar kırmızı beyaz açardı, neden kırmızlar yok oldu, tümüyle beyaza boyandı? Neydi dostluk, sürer mi ebediyen?


:AADI:
SORULAR, SORULAR, SORULAR…………..

Yalan mıydı, her şey yalan, bu sahte acımasız dünya yalanlarla mı dolu? Gerçek ne peki?

Mekânsal anlamda uzaklardan ta İsviçre’den, zamansal anlamda ise çeyrek asır öncesinden çıkıp geliveren tanıdık ama tanımadık bir yüz, güzel bir ruh ve bir araya gelen üç dost, “Dost mu? (Peki nerelerdeydi bu 25 yıl boyunca), arkadaş mı peki (bilmem doğru olur mu), sınıfdaş (peki kaç kez paylaştık bir sınıfı?)”, yoksa sanal dostluk mu pekiştirilmek istendi. Üç güzel insan, güzellik nerede peki?

Sorular kafamda uçuşur bugün. Dün akşam, bir şekilde tanış olan üç insan bir aradaydık. Hiç beklemiyordum ancak gece boyunca susmadık. Aradan onca yıl geçtikten sonra konuşulacak çok şey olabilir mi? Nedir insanları susmadan konuşturan? Genelde bu tip ortamlarda suskunluk hakim olmaz mı? Dün susmadık, zaman oldu sözü bekledik gelsin diye, zaman oldu kaptık birbirimizden, söylenecek ne çok şey birikmiş, peki birikmişte neden dudaktan çıkmamış düne kadar? Dün yeterince çıktı mı yürekten, hala kilitli midir bazı şeyler, peki kilitli ise anahtarı kimdedir?

Üç tanış insan, zaman içerisinde ne zaman dost olduk veya olduk mu, olamadık ise niye? Neydi bizi bir araya getiren güç ve istek? ZAMANSAL VE MEKANSAL TANIŞLIK MI? Önce biraz tanımaya çalıştık birbirimizi sanal tanışlığımıza ek olarak, hatalarımızı paylaştık, neşelerimizi, keşkelerimiz (var mı yok mu emin olamadan keşkelerimizi), başkalarının hüzünleri (kendi hüzünlerimizin kıyısından köşesinden geçerek), haksızlıklardan, öğretilerimizden, öğrendiklerimizden, öğrenemediklerimize değinmeden… Ne çok şey birikmiş dudaktan çıkmak istenen. Daha önce yakalamadım mı böyle bir ortamı? Neydi dostluk? Sanal mı gerçek mi? Dünkü sohbet gerçek değil miydi? Mekanda zaman, zamanda mekan sıkıştı gece boyunca biz konuştukça...

Bir gün güneş açıverirken ruhuma gelen güzellik, bir gün yağışlıyken gelen hüzün, odamdaki topak topak açan bembeyaz sardunyalarım ve bir tarafta kurumuş olanları. Bugün bembeyaz topak topak olan sardunyalar gün gelecek kuruyacak, yenileri açacak ben baktığım beslediğim sürece. Halbuki bir zamanlar kırmızı beyaz açardı, neden kırmızlar yok oldu, tümüyle beyaza boyandı? Neydi dostluk, sürer mi ebediyen?

Geceye dahil olan diğer tanışlar, sözü edilen ancak orada görülmesi umulmayan yüzler, yürekler, geçmişten bir yakışıklı yüz, hala yakışıklı bilir midir bilmem ama hayat bükememiş belini ta çocukluğundan beri sürse de sıkıntıları, hala dimdik, inadına direnen yürek hikayesiyle burksa da yüreğimi gerçek değil miydi? Peki gece rüyama girerken neydi?

Aşk neydi? Büyük tutkularla sevgilerle yapılan beraberliklerin sonlandırıldığı, ya da anne ve babaya ihtiyaç duyan hasta bir çocuk nedeniyle sürdürülen evlilikler, gecenin konularındandı. Neydi aşk? Ruhlar ve bedenler değişirken, güzellikler çirkinleşip, çirkinlikler güzelleşirken, sürer miydi beraberlikler ebediyen?

Sorular, sorular, sorular… uçuşurlar bugün kafamda, ne sanal, ne gerçek, ne yalan, ne doğru, ne süreli, ne ebediyen? Var mıdır ebediyet, sürer mi ebediyen?

Leyla Ünal (26 Kasım 2013)Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın İlişkiler kümesinde bulunan diğer yazıları...
ve Doktorlar...
Varlığımın Farkında mısın?

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 6
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 1
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 3
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 5
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 4
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 7
Son (Yarım) Ada, Bir Bodrum Masalı - 2
Korona Günlüğüm - 1
Korona Günlüğüm - 2
Google Bugüne Sonbaharın İlk Günü Demiş.

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Özür Dilerim [Şiir]
Ah Kedi [Şiir]
Korona Günlüğüm [Şiir]
Ah Kelepçem, Ah Sevdam [Şiir]
Yaşlanmaktan Korkuyorum [Şiir]
Ben Seni Çok Sevdim [Şiir]
Look Inside Yourself [Şiir]
Birliktelik [Şiir]
50 Yıl, 50 Yaş [Şiir]
Bugün Bana Dokunun [Şiir]


Leyla ÜNAL kimdir?

Ben, Leyla. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet Ran, Aziz Nesin, Cemal Süreya, Özdemir Asaf, Orhan Veli Kanık, Bedri Rahmi Eyüboğlu


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Leyla ÜNAL, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.