..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanatçının işlevsel tanımı bilinci neşelendirmektir. -Max Eastman
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

El Bel Baal 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

Özel mülkiyetli köleci sistemle birlikte ilahların pabucu dama atılmağa başlandı. İlahlar totem meslekli totem gruplar manifestosundan (sözleşmelerinden), toplumsal sentezleri ortaya çıkarmışlardı. İlahlar totem meslekli ittifak yapan grupların üreten ilişkilerini ve paylaşımlarını düzenliyorlardı. Somut ve objektiftiler. Bu nedenle, sentezleri ortaya koyan ön ittifaklı kurallar; ittifakların iman ahdi olmuştular. Köleci sisteme kadar mevcut ür

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
241 
 Sivil İtaatsizlik ve Genel Seçimler  (M.Nazım Güler)

12 Haziran 2011 genel seçimi sürecinde partilerin adayları netleşirken, kimi yerlerde listelerde alt-üst oluşlar yaşanırken, kimi yerlerde de, acaba neler oluyor, diye durumdan anlam çıkarılmaya çalışılıyor herkesçe.
242 
 İthal Bir Seçim Turu  (Utku KOÇAK)

Bugün içinde bulunduğumuz politik ve toplumsal durumumuz Türkiye’de bizzat yaşayan bir çok insanın düşündüğünün aksine pek de iç açıcı değil. Tabi bunu onlara anlatmak bu gerçeği düzeltmenin tek yolu aslında. Türkiye’de seçimler yaklaşıyor ve yurtdışında Televizyonlar ve gazeteler aracılığıyla bu maratonu takip ederken Türkiye’nin bazı gerçeklerine gülmek, bazılarına ise ağlamak geliyor içimden...
243 
 Abd: Sessiz ve Derinden  (Levent Ölçer)

“..benim Kürtlerle derdim yok. Ben PKK’ya karşıyım” diyecek oldum.. Cevabımı aldım. “valla benim derdim var arkadaşım. Ben falanca şehirliyim.. Ailemden bir şehit verdim PKK’ya.. Şehirde de her yer PKK sempatizanı ve uyuşturucu satıcısı kabadayılarının eline geçti. İş aş-huzur kalmadı. Okullarda-sokakta çocuğumuz Türkçe konuşuyor diye azar işitip itilmeye başlandı. Buralara göçmek zorunda kaldık.. Benim derdim VAR..”
244 
 Maddecilik - Şeriatçılık ve Millî Güç  (Türk Şad Köktürk)

Türklük için komünizm ne ise şeriatçılık da odur!
245 
 Sabun Leventeden,para Avantadan  (Serdar ULUSOY)

Konuşamaz,okuyamaz okumadığı için sorgulayamaz,dinleyemez,dinlemediği için beynini çalıştıramaz,düşünemez ve göremez bir toplum olduk çıktık.Her şeyin iyisini bilmekten dem vurur,Türkiye’nin içler acısı tablosuna ve tüm yaşananlara bile, kıpırdamadan dünyada vaktimizi geçirir olduk. Sindirilmiş bir toplum olduk çıktık açıkcası
246 
 Tanrılaştırdığımız Sosyal Kurumlar  (osman demircan)

Tanrılaştırdığımız sosyal kurumlar sebepleriyle nice buhranlar yaşamaktayız. Doyumsuzluslukların, açgözlülüklerin, devletin, milletin ve de tüm insanlığın yarattığı kavgalar, savaşlar, girdaplar içinde bazen cenneti bazen cehennemi tatmaktayız. Oysa kabullunmek olmamalı bazen. Bazen masayı devirmek gerek. Sonra da bırakacaksın sen değil başkaları toplasın. Ya da oturup masada her şeyi sineye çekip kabulleneceksin. Beterin beteri var deyip kafayı çekeceksin.
247 
 Akustik Bir Ses, Tılsımlı Bir Dokunuş…  (Doğan ORMANKIRAN)

Evrene son dönemlerde iyi tohumlar ekilmiyor. Her şeye rağmen yaşam mücadelesi devam ediyor… İyi ve kötünün savaşı… Yenileşme, çağdaşlaşma, yaratıcı olma pazarlama ve bütün bu bileşkelerin sonucunda global bir oyunun ortasındayız. Kötülerin en iyi yaptığı; yüzyıllardır, bin yıllardır becerdikleri kamuflaj… İnsanları bireyselleştirdiklerini ve özgürleştirdiklerini söyleyenler.
248 
 Saflık mı Kötü Niyet mi?  (Levent Ölçer)

Uzatmaya gerek yok.. Bu açıklamalar utanç verici. Bu açıklamalar kan dondurucu. Bu açıklamaları yapanlar ağızlarından ne çıktığını bilmiyor. Bu açıklamaların amacı milleti hissizleştirip APO'nun ve APOçilerinin af ile aramıza dönmesine, hatta Güneydoğunun ülkeden KOPARILMASINA zemin hazırlamak..
249 
 Çözüm Derken, Çözümsüzlüğe Saplanmak!..  (M.Nazım Güler)

Kürt sorunu bir tek eğilime bırakılmayacak kadar büyük ve önemli bir sorundur. Kürt sorununun çözümünde, her eğilimden Kürtlerin sürece aktif katılımını sağlamak gerekiyor. Bunun için tüm demokratik yollar açılmalı ve çözüm yolunda herkes, her şeyi açıkça ve korkusuzca konuşabilmelidir.
250 
   (Hüsrev Özel)

251 
 Ben,ben,ben…gene Ben!  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

O nedenle kırgınlıkları,küskünlükleri,şahsi çıkarları,kızgınlıkları,hepsinden önemlisi egoist düşünceleri bir tarafa atıp siyasi görüşümüze uygun olan muhalefetteki iki büyük partiden birinin içinde yer alıp güçlerimizi birleştirmeliyiz.Fikirdaşlarınızla bir hesaplaşma planlıyorsanız bunu şimdilik erteleyip ülke selamete çıktıktan sonra yapabilirsiniz.
252 
 Hep Ya da Hiç  (Doğan ORMANKIRAN)

“Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır. Bir at bir atlı kurtarır, bir atlı bir savaş kurtarır.”
253 
 Demokrasi Güven Üstüne Kurulur  (Hidayet Ersin)

Demokrasinin temel kuralı “özgürlüğün sağlanması ve artırılmasıdır.” Her türlü özgürlüğü kısıtlayıcı çaba; kanun , tüzük, genelge, mahkeme kararı vb demokrasi karşıtıdır. Bu nedenle İran özgür bir ülke değildir. Bu nedenle Çin özgür bir ülke d
254 
 Kendime Özerk Bir Cumhuriyet İstiyorum  (osman demircan)

Ben de eşle dostla yaşayabileceğim özerk bir cumhuriyet istiyorum. Özerk cumhuriyetim için on araba, bir saray, elli köşk, bol para, bir ordu, bol polis, istediğim dilde tabelalar olsun. Ya benim Kürt'ten ne eksiğim var. Hadi iş başına! Acele edin, yoğun bir insanım. Fazla bekleyemem. Tam şuraya tükürüyorum. Tükürüğüm kurumadan verdiğim listedekileri kapıp getirin.
255 
 Bekir Coşkun'un Tanrıcıl Yazısı  (Oğuz Düzgün)

Şunu öncelikle söyleyeyim ki, yazısından bahsedeceğimiz yazarın ne yaşantısıyla, ne de inancıyla ilgilenmiyoruz..
256 
 Sayın Erdoğan'dan Sert Sitem  (Hakan Yozcu)

Sayın Akıncı da bu sözlere karşılık “Bu yavrunun büyümesini istemiyor mu Türkiye? Biz, hep yavru mu kalalım? Ayakta durmasını becermeyelim mi? Artık yetişkin bir insan olmayalım mı?” diye cevap verdi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Ben, ne söylediysem söylediklerimin arkasındayım. Ben sadece, kulaklarımla duymuyorum, vicdanımla da hissediyorum. Yüreğimle de söylüyorum, beynimle de söylüyorum. Dilime vuranlar düşündüklerimdir ve doğru onladır.” dedi.
257 
 Yumurtasız Omlet ve Direnişimize Dair  (Meryem Rabia Taşbilek)

“Bana dışarı çıkınca karpuz yemeyeceksin deseler onu bile kabul etmem çünkü ben işgal rejimini muhatap almıyorum.” Ahmet Yasin İmam Ebu Hanife'ye zalim Haccac hediyeler sunup ve devlette üzt düzey görevle yanında yer almasını teklif ettiğinde, Ebu Hanife; “Bana şu sarayın direklerini saymamı söyleseniz onu bile saymam!” diye cevap vermiştir. Ve zaten bu erdemli duruşu hasebiyle Haccac tarafından şehid edilmiştir. Oysa şimdilerde bizim mücadelemizde bu vakarlı, kendinden emin duruşa ne kadar da muhtacız! Öfkelerimiz cesaretlerimizden daha büyük. Nedense öfkemiz bile hep uzaklarda yapılan haksızlıklara ve zulümlere dair daha bir hızlı tetiklenebiliyor. Zira uzaklara dair tepkiler bir bedel ödenmeden “gösterilebiliyor” ama yakınlara dair sergilememiz gereken tavıralışlar daha somut bedeller gerektirebildiğinden aynı iştiyakı ve hareketi bu alanlarda gösteremiyoruz. Kanaatimce İsrail(in zulmü) kredi kartı veya paraya yüklenen anlam gibi. Onun yaptığı zülmün beznerini yapanlar yahut İsrail'in yaptığı zulümlere mani olmayanlar, para ve kredi kartının bir yerde birleştiği gibi aynileşiyor.
258 
 Referandum'un Bana Öğrettikleri  (Taner SARGIN)

Referandum süresince basının: entelektüeller, iktidar ve kadınların bakış açılarını yansıtma biçimini inceleyerek size farklı bir bakış açısı sunmaya çalışacağım.
259 
 Barbarlığın Özgürleşmesi  (Vuslat AKTEPE)

Libya Üzerine
260 
 28 Yıl Önce 28 Yıl Sonra  (Hardal Biber)

Toplum beklenti içindeydi. Bu beklentilerinin gerçekleşeceği günleri, arada bir kadim futbol amigolarının maç tezahuratlarından esinlenerek uydurduğumuz sloganları haykırarak, şehirlerarası otobüsler dahil ulaşım araçlarının tümü kaptıkaçtı usuluyle çalıştığından olacak, akıllı uslu bekliyorduk.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Halka Karşı Sivil Darbe
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Bir Seçim Senaryosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İstek İle Köstek Arasında
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Uzak Mesafe Yakın Seçim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fransa’nın Büyük Hayal Kırıklığı: Macron
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Usta İşi Gelişim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Amerika Dünyayı Kıyamete Sürüklüyor
serdar adem işler
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Siyaset Te Çoklu Organ Yetmezliği
RUTİL BİLGİNER-
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Devrimim Benim
Alp Şahin
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Santimetre Desimetre Fetömetre
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sosyal Kirlilik Sertifikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
21. Yüzyıl ve Sosyalistlerin Çıkmazı
Cemal Zöngür
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Asgari Ücret ile Sıfır Oto Hadeee Burada
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Şarkın Son Savaş Pimini Çektik
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Barzani Kürdistanı Değil Kabristanı Kuruyor
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Vatan İçin Herşey
ibrahim halil ince
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.