..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her insanda insanlığın tüm durumları vardır. -Montaigne
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Münasebetsiz Muhtarefendi
Salih Zeki Çavdaroğlu
Eleştiri > İstanbul

Günümüze kadar gelen hikâyattan anladığımıza göre; II. Mahmud devrinde, ne zaman, nerede, nasıl konuşulması gerektiğine dair, o zamanın âdâb-ı muaşeret kâideleri, günümüzün görgü kurallarına pek de eyvallah etmeyip, kafasına göre takılıp konuşan bir meczûbun varlığını biliyoruz. Bu efendinin münasebetsizliğinin şöhreti İstanbul’da öylesine yayılıp, şöhret bulmuştur ki; Sultan Mahmud dahi, ona bigâne kalamaz ve etrafındakilere, onun bir şe

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
381 
 Neler Oluyor, Açılımı Niye Kimse Açamıyor?  (Ramazan Karalar)

Bir açılım meselesidir gidiyor. Kimi “Kürt açılımı” dedi kimi de “Demokratik açılım”. Adı ne konursa konsun destekleyenler de karşı çıkanlar da birbirlerine aynı gerekçelerle yükleniyor. İktidara yakın olanlar muhalif olanlara “Ortada bir şey yok. Olmayan bir şeye niçin karşı çıkıyorsunuz?” diye hesap soruyor.
382 
 Kölelerin Vatanı Olmaz  (osman demircan)

Kaybedecek bir şeyi olmayanlar niçin korksun ki. Sosyologlar araştırsın, Türkiye'de kaybedecek bir şeyi olmayan kaç kişi vardır. Kaybedecek bir şeyi olmayan insanlar, canlı bombaya benzerler. Bu yüzden Türkiye her an patlamaya hazır bomba gibidir. Bu ülkeyi insan cephaneliğe çevirenler, okumuş cahillerdir. Bu okumuş cahiller memleketin canına okurken, kendileri mal derdindedirler. Okumuş cahillerin çoğu, aydın sıfatıyla efeler gibi dolaşmaktadırlar.
383 
 Günah Keçisi Seçmeyelim  (Emine Pişiren)

"...Kısaca özetlemeye çabaladığım yukarıdaki açıklamaklarla demek istediğim şey odur ki; TSK ardında olması gereken siyasi iradeye sahip olduğu gün, kendisine verilen ve kendisinden beklenen görevleri hiç gözünü kırpmadan yapacak bilgi, tecrübe ve güce sahiptir...."
384 
 Sivil İtaatsizlik ve Genel Seçimler  (M.Nazım Güler)

12 Haziran 2011 genel seçimi sürecinde partilerin adayları netleşirken, kimi yerlerde listelerde alt-üst oluşlar yaşanırken, kimi yerlerde de, acaba neler oluyor, diye durumdan anlam çıkarılmaya çalışılıyor herkesçe.
385 
 O'na Mektuplar - 10  (Veysel Menekşe)

İsyan-i kokular....
386 
 Kılıçdaroğlu; İçindekini Dışa Vuruyor  (Şevket Başıbüyük)

Malumunuz; Kılıçdaroğlu son günlerde Cumhurun, yani bizim Cumhurbaşkanımıza karşı açık ve net ifadelerler küfrediyor, hakaretler yağdırıyor, halkı kin ve nefrete sürükleyip cazgırlık çıkartmak istiyor. Ne demiş eskiler; “eceli gelen it cami duvarını pislermiş.” Bir genel başkanın kullandığı ifadeye bakar mısınız Allah aşkına… Grup konuşmasında Erdoğan’a YSK’nın, Anayasa Mahkemesi’nin cesaret edip bir şey söyleyemediğini güya iddia ederek konuşuyor; “Buna kim cesaret edecek? Allah’tan korkmayan biz cesaret edeceğiz” Siz hala buna “gaf” mı diyorsunuz? Bence değil… Çünkü… Kitabımız Kur’an-ı Mubin bu konuda bizleri şöyle haberdar ediyor: “Onlar, size fenalık etmekten, ortalık bulandırmaktan, bozgunculuk etmekten geri kalmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler. Görmüyor musunuz düşmanlıkları ağızlarından taşıyor! İçlerinde sakladıkları ise daha büyüktür… Aklınızı kullanırsanız eğer, size karşı azılı düşman olduklarının delillerini açıkladığımızı anlayacaksınız…”
387 
 Kırk Haramiler  (Can Macit)

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, “Kırk Haramiler” denilen kırk tane eşkıya varmış. “Niye otuz dokuz veya kırk bir tane değillermiş?” diye sormayın. Ben de bilmiyorum.
388 
 Suriye Krizi ve Leyla Zana Sürprizi  (M.Nazım Güler)

Arap Baharı, Suriye’de bir intihara mı dönüşüyor acaba? Çünkü Batı’ nın Suriye’ye müdahalesi hem gecikti ve sanki buraya müdahale, diğer bölgelere müdahaleden daha farklı bir seyir izleyecek gibidir. Sanki Batı, Suriye’ye olası bir müdahaleyi, doğrudan kendi güçleriyle değil de, Türkiye gibi bir ülke eliyle yapmak istiyor?!
389 
 ve Dünya, Ortadoğu"da Kendi Yalnızlığına Bir Kez Daha Şahit Olurken...  (Aydın Akdeniz)

Pompei’nin o kendinden emin mağrur halkı komşu oldukları çevre ülkelerde yaşayan insanların inançlarına anlam veremiyordu bir türlü, Hatta onların ritüellerini pek çok açıdan yetersiz bulan iradesi, kendilerini doğrudan doğruya açıkça eleştirmekten kaçınmıyordu. Kibir ve azamet nedeniyle bağlanan basiretleri hemen yanı başlarında için için kaynamakta olan Vezüv’ün hareketliliğini iş işten geçmeden zamanında anlamalarına engel olmuştu.
390 
 Bir Garip Kampanya  (Taner)

Evinizde su şebekesi bağlanmamış olsa da elbiselerinizi dereden taşıdığınız su ile elbiselerinizi ve kendinizi daha temiz hissedeceksiniz. Bu beyaz eşyaların evinizde yarattığı bütünlük ve kendine özgü atmosfer projemizi daha iyi algılaya bilmenizi sağlayacak
391 
 Cahil Medeniyet  (Sami Güzel)

Osmanlı İmparatorluğu’ nun son dönemlerinde başlayan ‘Avrupa Özentimiz’ halen devam etmektedir. Paris’ i kutsal mekan olarak gören aydınlarımızdan başlayan bu medeniyet âşıklığı, yüzyıllar geçmesine rağmen bizleri halen etkisi altında tutmaktadır...
392 
 Asimetrik Körlükte, Doğu Türkistan!  (Aydın Akdeniz)

Uzunca bir zamandır hemen yakınımızda, neredeyse sınır komşusu olduğumuz devletlerde yaşanan sıkıntıları gördük. İran’da, Irak’ta, eski Sovyetler Birliği’nde, Yugoslavya’da ve Almanya’da olup bitenler… şöyle bir yirmi yıl kadar gerilere gidildiğinde hiç değilse bizim gibi sıradan insanların ön göremeyeceği çapta köklü değişimler yaşandı buralarda. Almanya, doğu ile arasındaki duvarları kaldırdı önce. Ardından büyük bir ekonomik dar boğazla karşı karşıya geldi. Birleşmeyle birlikte kendisine mal edilecek faturayı ödemeye, çoktan razıydı. Yugoslavya, değişimle birlikte en kanlı çatışmalara sahne olan ülkelerden biri oldu.
393 
 C. C'nin Vatandaşa Hitabesi  (Hardal Biber)

Ey Vatandaş! Birinci vazifen, nerede bir protestocu bir genç görürsen, neyi protesto ettiğini anlama, dinleme gereği bile duymadan onu oracıkta linç etmektir.
394 
 Taksim - Gezi Parkı Olayları ve Düşündürdükleri  (M.Nazım Güler)

Gezi Parkı eylemi, ilk önce ağaçlar kesilmesin, şehir çehresi çirkinleştirilmesin, diye çevreci ve haklı bir mantık ile başladı. Ancak polisin orantısız güç kullanması ve olayı abartması işi çığırından çıkarttı. Sözüm ona, çevrecilere destek çıkanlar, olayı rotasından çıkartıp, değişik alanlara öyle bir çektiler ki, eylemi başlatanları bile şaşırtmışlardır.
395 
 Kendimi Eşekten Düşmüş Gibi Hissediyorum  (Kâmuran Esen)

Bugüne kadar, siyasi içerikli bir yazı yazmadım bu siteye. Ama bugün yazacağım. Kimse tutmasın beni. Tutan yok zaten de, lâfın gelişi işte.
396 
 Nasıl Edepsiz Oldum  (Kâmuran Esen)

Ben edepsiz değilim.
397 
 Mesud Barzani’nin Tarihî Misyonu  (M.Nazım Güler)

Bölgemizdeki gelişmeler, yeni ve tarihi bir aşamaya gelmiş görünüyor. Bu gelişmelerin, bölgenin tüm sorunlarına ve özellikle Kürt sorununa köklü bir çözüm getirmesi, doğru partner olabilecek liderlerin, rollerini en doğru şekilde oynamalarına bağlıdır. Bu durum, bölge liderlerine büyük sorumluluklar yüklüyor.
398 
 CHP ve Sol Neden Başarısız Oldu?  (Mehmet Sinan Gür)

Başarısız olan şey ne idi? Demokrasi mi? Yoksa onu kullananlar mı?
399 
 Türkiyem Krize Boşver Zenginlerinle Övün!  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

BBDK’nın bir başka verisine göre ise hesaplarında 250 bin lira ile bir milyon lira arasında para bulunanların toplam mevduatı ise 69 milyar lira imiş.Tahminen söylersek bu kişilerin sayısı da 230 bin kişi civarındadır.Aileleriyle birlikte düşünürseniz yaklaşık bir milyon ikiyüz bin kişi diyebiliriz.
400 
 Cumhurburkan  (Osman AKTAŞ)

Enteresan bir ülkedeyiz/ülkeyiz. Biri bir şiir okuyor mahküm ediyor bürokrasimiz, biri bir şiir okuyor başbakan yapıyor halkımız. Ne kadar da okumaya meraklıyız.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Covid - 19 Günleri - 1
Mahsun YİĞİT
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kanamalı Kanal
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Evrim Teorisi
MUSTAFA ESER
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yıllık Yatırım Politikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ey İzmir Barosu!
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (2. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (1. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kalburüstü Beyanat
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılan Ölümler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fanatik Beklentiler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sen Ne İşe Yararsın Ey Birleşmiş Milletler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Akp Hükümetlerinin Çalışmaları
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Senaryoya Yeni Aktörler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.