..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir insan bir kaplanı öldürmek istediğinde buna spor diyor, kaplan onu öldürmek istediğinde buna vahşet diyor. -Bernard Shaw
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
Hakan Yozcu
Eleştiri > Çağdaş Sanat

7 Ocak 2020 Salı Günü Hakikat WEB TV’de yayınlanan “Hakan Yozcu İle KKTC Güncel” adlı programımızın konuğu KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na Bağlı Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Dairesi Müdürü Sayın Erdinç Akgür idi. Sayın Akgür ile Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nu konuştuk. Şu ana kadar neler yapıldı? Bundan sonra neler yapılacak? En önemlisi de Devlet Tiyatrolarının bir türlü yapılamayan salonun durumunu konuştuk. Sayın Akgür gayet iç

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
141 
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (I)  (Hulki Can)

Osmanlı İmparatorluğunun Duraklama ve Gerileme dönemlerinde ordu herzaman gericiliğin ve tutuculuğun kalesi olmuştur. Yeniçeri ayaklanmaları ve isyanlar gavurlaşma olarak görülen modernleşme ve yenileşmeye karşı eylemlerdir. Atatürk sonrası Cumhuriyet döneminde de, ordu tarafından gerçekleştirilen askeri darbelerin genelde modernlik demokrasi karşıtı ve karşı devrimci bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir.
142 
 "Yeni" Chp ve Sol Arayışlar  (Akakiy Akakiyeviç)

Sonuç olarak, yaptığımız fikir jimnastiğinden;”Yeni” CHP’nin sol eksenli siyaset yapmak istediği ve fakat bunun sınırlarının oldukça muğlâk olduğu, sol perspektiften ne anlaşılması lazım geldiği hususunda kafa karışıklığının devam ettiği iddia edilebilir. Türkiye’de sola oldukça sirayet etmiş olan milliyetçilik, askeri vesayetin ehveni şer olarak görülmesi, katı laiklik anlayışı, demokrasiden sadece biçimsel olarak cumhuriyet rejiminin anlaşılması gibi daha sayamayacağımız birçok husus aşılması zor fakat imkânsız olmayan engeller olarak durmaktadır. Ve en önemlisi de, Marksizm’in reformist bir sonucu olan sosyal demokrasiden nasibini alamamış mevcut siyasi kadrolarla sol adına, ne, nasıl, ne kadar yapılabilecektir, galiba en önemli sorun da budur.
143 
 "Komşuda Pişer, Bize de Düşer"  mi?.. Syriza ve Türkiye’de Sol  (Vildan Sevil)

Kuşkusuz SYRİZA'nın işi zor. Kapitalizm canavarının tuzakları, dümenleri pek çok. Onlar çocukları doğmadan boğmayı iyi bilirler. Ne var ki insanlık da boğulmakla tükenmiyor, sürekli kurtuluşun yolunu aramaktan vazgeçmiyor.
144 
 Deli Mektuplar - 23  (Veysel Menekşe)

..İdeoolcik edebiyat yapmak lazım bu aralar.!Hincik milli billik zamanı..Bi bildikleri vaa elbet..! Kürtler de insan canım.! Yazık oldu şu hırant’a da.!Didiydim zamanında.Gaşımayın olum bu gadaa diyi.!Dinnemedilee işte.! Bi cahallık olmuş.! Bu gadar böyütmemek lazım.! Takdiri ilahi.! Öleninen ölünmüyo işte.!
145 
 Ankara'dan İstanbul'a Adalet Aramak  (Osman AKTAŞ)

CHP adalet için Ankara'dan İstanbul'a yürüyor. Kutluyorum CHP'yi... Bir ülkenin olmazlarından bir şey yoksa olması için çaba göstermek vatandaşlık görevi değil, bir insanlık görevidir. Mutlaka bir eylem yapılması ve bu eylem sayesinde isteğin gerçekleşmesi için ilgili mercilerin zorlanması gerekir.
146 
 Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 15  (Kâmuran Esen)

Tam bir paranoyak olduk.
147 
 Görünen Köy Gerçekten Kılavuz İstemiyormuş…  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Tunus ve Mısır' da başlayan halk hareketleri ve devrim sürecinin değerlendirilmesi...
148 
 Bazen İki İnsan Aptallıklarını Tartışırlar  (osman demircan)

Bazen iki insan aptallıklarını tartışırlar. Tartışmayı kazanan ise daha çok aptal olduğunu ispatlar böylece. Türkiye'de tartışmaların geneli böyledir işte. Türkiye'de hep iki taraf vardır. Sağcı ile solcu gibi... Leyla ile Mecnun aşkında olduğu gibidir aslında iki taraftaki ilişki. Ya bir taraf Mecnun'dur, gözleri başka bir şey görmeyen ya da bir taraf Leyla gibidir etekleri tutuşan.
149 
 Mezapotamyanın Nemrutları ve Mısırın Firavunlarından Postmodern Batılı Yeni Sahiplerin Kısmı Demokrasi Vaadeden Yeni Ortadoğu Düzenine  (hasan tülüceoğlu)

Halka fazla özgürlük tanımayan rejimler hem bir açıdan değiştirilemeyecek kadar kökleşip gerektiğinde efendilerinin dediklerini yapmayacak bir konuma gelirken bilişim teknolojisinin artık sınır ve rejim tanımadığı günümüzde halkların ‘Batılı Sahip’lere bağlanıp daha rahat yönetilebilmesi için bir miktar demokrasi gerekiyordu.
150 
 Santimetre Desimetre Fetömetre  (Ahmet Zeytinci)

Fetömetre, metrekareye, desimetrekareye, hektometrekareye, kilometrekareye kaç tane fetöcü düşer bunların hepsini bir bir ortaya çıkarır... Ayrıca bir de bunların karşılaştırmalı olarak analizini yapar. Metrekareye düşen fetöcüler ile kilometrekareye düşen fetöcülerin birbirlerine karşı durumlarını da ortaya koyar...
151 
 İki Kartal ve Dört Akbaba Beş de Karga Türkiye'ye İade Edilecek  (Ahmet Zeytinci)

Kırmızı Bülten den daha da koyu bordo bülten ile aranan iki kartal, dört akbaba, beş de karganın ise en yakın zamanda Türkiye'ye iade edileceği Çek ya! Hükumeti tarafından tarafımıza bildirilmiştir... Çek ya işte bunlar diyen devlet bakanlarımızdan birisi ''Biz kuşları ne yapalım bize vereceklerse teröristleri versinler ipe un seriyorlar sersinler bakalım sersinler'' demiştir. Serdikleri zaten belli ... Bu arada devlet bakanlarımızdan birisi ''Şimdi onların ne ipleri ne de unları vardır en iyisi mi biz onlara hem ip hem de un gönderiyoruz acil olarak.'' demiştir...
152 
 Bu Kadar Riyâ Bu Ülkeye Bol Geliyor! (12 Eylül ve K. Evren)  (Cahit KILIÇ)

Sadece mescidde değil artık; riyâ her yerde… En başta siyasette… Bürokraside, üniversitede, yazılı ve görsel medyada, ticarette, sanayide, sporda, çarşıda, pazarda…
153 
 Fatma Nine'nin Günlüğü - 10  (Kâmuran Esen)

Mudurnu ağzıyla yazılmıştır.
154 
 Türkiye Yeni Oluşumlara Ne Kadar Hazır?  (Ömer Akşahan)

Ülkemiz kendi kabuğunu kırmada ne yazık ki, Doğu Avrupa ülkeleri kadar başarılı olamadı. Sürekli devekuşu gibi kafamızı kuma sokup, “EN BÜYÜK TÜRKİYE!” sloganlarıyla yıllarca kendimizi avuttuk durduk. Dışarda ne olup bittiğini, hakkımızda ne tür planlar kotarıldığını, bunlara karşı ne tür önlemler alınması gerektiğini bir türlü göremedik ya da bilinçli olarak gösterilmedi! Ne zaman ki, bilgisayar ve internet yaygınlaştı, bu savsözlerin koca bir yalan olduğu anlaşıldı.
155 
 Koçan Devrimi (!) ve Postmodern Saksofon Demokrasisi  (Hulki Can Duru)

Liberal anamalcı ekonomilerde yöneticilerin başarılı olup olmamasından çok saksofonu kimin en iyi çaldığına bakılır. Çünkü böylece hem yeni umutlar ve beklentiler tazelenir, hem de esas patrona daha büyük bir iştiyakla sakso çekeceklerin önü açılır !
156 
 Ortadoğuda Fillerin Güreşi  (Levent Ölçer)

Ortadaki asıl pasta zaten o topraklar. Size yedirceklerine saflıkla inanıyor musunuz? Cidden? Açık konuşalım lütfen cevap verin, cidden bu coğrafyada bir Kürdistanın var olabileceğine inanıyor musunuz? Siz ne içtiniz?
157 
 Wikileaks Bombaları (!) ve Aliyev ve de Araplar  (Cahit KILIÇ)

Başlıktaki parantez içinde ünlem işaretinden de anlayacağınız gibi aslında ortada bomba momba yok! En azından şimdiye kadar yayımlananların içinde yok... Amma velâkin gündemi de Wikileaks oluşturuyor. Birkaç kelâm da ben etmezsem içimde ukde kalır. Bugüne kadar ortaya çıkanların içindeki leblebi çekirdek tadında dedikoduları ve ıvır zıvır yazışmaları bir kenara koyarsak; dişe dokunur bir iki konu ele alınabilir.
158 
 28 Şubat, Hukuk ve Erbakan  (Cahit KILIÇ)

Eğer hukuk, hukukun üstünlüğünü egemen kılsaydı: Hiç ama hiç kimse 27 Mayıs darbesini gerçekleştirmeye cüret edemez, milletin hür iradesini yok sayamaz, milletin seçtiklerini deviremez, özel mâhkemeler kurup devletin 10 yıl başbakanlığını yapan Menderes’i ve arkadaşlarını emirle yargılatamaz ve emirle idâm kararı verdirip dârağacında sallandıramazdı... Bu ülkede, herkesten önce hukukçular, hukukun üstünlüğünün egemen kılmaya çalışsaydılar: 27 Mayıs’ı gerçekleştiren bir avuç çapulcunun tetikçileri olmaz, tam tersine darbeye teşebbüs edenleri yargılar, onları kodese tıkarlardı...
159 
 Arap Dünyasında Ortaçağın Sonu Mu?  (Muhammed CAN)

Ancak Arap sokaklarındaki aniden yükselen seslerin pekte kendiliğinden yükseldiğine dair hala güçlü bir imaj yok. Yani nasıl olurda bir günden ertesi güne milyonların bilinçlendiğine dair kanaatimizi belirleyip, halkların kendi öz hareketliliği olarak kabul edelim?
160 
 Boka Sarmış Bir Pisliğe Emanet Ettiğiniz Çocuklar  (Osman AKTAŞ)

İstikrarlı, huzur, güven ve adaletli ülkemin güzide insanları! Bugüne kadar çocuklarınız için sizin gözden kaçırdığınız, ama sizin adınıza gözden kaçırmayan bir iktidar ve bir bakanlık var. Çocuklarınız büyük tehlike içindeler...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Evrim Teorisi
MUSTAFA ESER
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yıllık Yatırım Politikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ey İzmir Barosu!
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (2. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (1. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kalburüstü Beyanat
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılan Ölümler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fanatik Beklentiler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sen Ne İşe Yararsın Ey Birleşmiş Milletler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Akp Hükümetlerinin Çalışmaları
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Senaryoya Yeni Aktörler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sesli Düşünmek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İstanbul'u Almak, İstanbul'u Vermek
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Halka Karşı Sivil Darbe
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Eski Bir Seçim Senaryosu
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.