..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir gün karşıma biri çıkacak ve bana: "Herşey olması gerektiği gibi olmaktadır, efendim" diyecektir. -A. Ağaoğlu, Yazsonu
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yerler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Eski Bayramlar Müzesine Hoş Geldiniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Tarihsel Olaylar

Hüzünlü ve buruk bir şekilde kutladığımız mübarek Ramazan Bayramı da geçip gitti, bir daha ki Ramazan Bayramına kadar da, bakalım hangilerimiz hayatta olacağız, hangilerimiz ahirete göç edeceğiz, onu Allah bilir... Neydi o eski bayramlar? Yetmişli seksenli yıllarda yaşadıklarımız, yaşattıklarımız... Bir bakalım Bayram Sonrası Müzesinde, neler varmış neler? Bu görmüş olduğunuz kartpostallar yetmişli, seksenli yıllarda hen

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yerler
81 
 Cunda  (Irmak AYDEMİR)

prostak tım ucube beynime.el edindim çiçeklerime,önce duymadı sonra görmedi.anladım insandı..
82 
 Anadoluda Bir Yol Hikayesi  (murat kuvvet)

Tayfun TALİPOĞLU'nun Yol Hikayelerini ben de dinlerdim pekala, ama hiç kendimi o kompozisyonda hissetmemiştim açıkcası, ta ki Afyondan Eskişehir’e gidene kadar.
83 
 Uzungöl'de Alabalık Keyfi  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türk turizmi yıllardan beri Ege ve Akdeniz sahillerine mahkûm edilmiştir. Varsa yoksa Antalya!... Tamam,Antalya güzel bir yer…Adeta bir turizm cenneti hüviyetinde…
84 
 Gerçekten İstanbul'un Taşı Toprağı Altınmış...  (mehmet)

İstanbul'un taşı toprağı altındır. Bu doğrudur ancak biz o güzelim İstanbul'un kıymetini bilmiyoruz. Takıldığımız , gezdiğimiz yerler hep Taksim, Beşiktaş, Ortaköy... Buralar da çok güzel yerler ama gerçek İstanbul olarak nitelendirdiğimiz yerler değil. Gerçek İstanbul dediğimiz yerler Fatih'tir, Eminönü'dür, Eyüp'tür, Üsküdar'dır. Ve Fatih'i Fatih yapan, Süleymaniye'yi Süleymaniye, Eyüp'ü Eyüp yapan yani Suriçi'ni değerli kılan camiileridir. Camiilerin ilçelere, bölgelere isimlerini vermesi de ne kadar doğru bir tespit koyduğumuzu göstermektedir. Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Yeni Camii, Şehzadebaşı Camii gururla savunabileceğimiz nadide eserlerimizdir. ( Bu arada bir inşaat mühendisi adayı olarak, Üstat Mimar Sinan Hoca'ya da bizlere bıraktığı mükemmel eserlerden ötürü şükranlarımı sunarım. Allah rahmet eylesin.) İstanbul'u İstanbul yapan göğü delercesine yükselen bu camiilerin minareleridir ve bu minarelerden şahlanarak Boğaz'ı inleten Ezan sesleridir.
85 
 Değerli Şeylerimiz  (evren gelen)

değerli ŞEYİNİN önünden geçerken kaybolan anılarının etkisiyle zamanın yıkıcı gücünün ezikliğini yaşarsın...
86 
 Bursa Bir Devdir  (Özgür Yenigün)

Bursa… Büyük bir şehir… Birçok insan için Bursa sadece büyük bir şehirdir. Fakat benim gibi Anadolu’nun köyümsü bir ilinde yaşamış biri için Bursa büyük kelimesiyle anlatılamaz. Çünkü taş çatlasa iki metre boyunda bir adam değildir Bursa benim için. Ancak masallarda görebileceğimiz, on metre boyunda bir devdir. Nedir peki Bursa’yı başkasına iki, bana on metre gösteren?
87 
 Ayvalık Günlüğü  (M.Ahsen ÖZCAN)

Bir rüzgar esiyor denizden; ‘ biraz daha gezerseniz üşütürüm ‘ diyen. Yol boyunca sağ ve sol taraflarda alabildiğine zeytinlikler. Yeşil zeytinlerle dolu salamura fıçıları ( ama çok acı ) .
88 
 İskeleler ve Ben  (Abdullah Mehmed Özçam)

Şimdi yapayalnız bir iskeleyim. Hiçbir vapurun uğramadığı bir iskele. Seçiciyim elbette, öyle her önüne gelen vapur yanaşamaz bana. Ben vapurunu kaybetmiş bir iskeleyim, seferleri iptal edilmiş bir iskele. Deniz kıyısında beklediğim sürece, bu deli denizin bu garip iskeleye hangi vapuru yanaştıracağı belli olmaz diye, bir ümitle bekliyorum.
89 
 Sürmene Anlatılmaz, Yaşanır!..  (M.Nihat MALKOÇ)

Sürmene’m!… Sürmene’m!… Âh Sürmene’m!... Gençliğimizin fırtınalarını sende bıraktık. Deli dolu yanlarımızı toprağına gömdük. Sen ki içimize altın harflerle yazdığımız bir sevdasın. Baba ocağımsın, ana kucağımsın sen… Yağmurlarında ıslandığım günlerin hatırası suluyor ruhumun goncalarını. O masum gençlik aşklarının üzeri henüz küllenmiştir. Dağlara, taşlara ve ağaçlara çizdiğimiz kalpler ancak silinmiştir. Fakat hiçbiri gönüllerden silinmemiştir. Seneler geçse de nabızlarımız ‘Sürmene’ diye atar. Sürmene’nin taşı, toprağı şairlerimizin ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bu şehir dünüyle, bugünüyle ve yarınıyla içimizde yaşıyor. Sazımız sözümüz sıladan izler taşıyor. Türkülerimizin nağmeleri bizi bu topraklara bağlıyor. Yeşille mavinin kucaklaştığı Sürmene’m dosta güven, düşmana korku salmaya devam ediyor.
90 
 Omsk Mektubu  (Kıvanç Ekinci)

Genelde, Sarıyer Spor Kulübü’nden bahsettiğim köşemde, bu kez uzak bir diyardan bahsedeceğim. Bulunduğum yer Rusya Federasyonuna bağlı Sibirya eyaletinin, Novosibirsk’ten sonra ikinci en büyük şehri Omsk. Sibirya’dan çağrışım yapıp ta buzlar diyarına gittiğimi filan sanmayın,
91 
 Trenler Bazen Başka Yerlere Götürür...  (Dilek_Morrison)

Hiç tanımadığın bir yerde kendi hücrelerinle öylece başbaşa kaldın mı?
92 
 Ahh!.. Kapadokya Ahh!.. (2 )  (Ertuğrul ERDOĞAN)

“ Ahh! Kapadokya Ahh!.. (1 ) yazımı okuduktan sonra bu yazıma başlar mısınız?” Gecenin bir yarısı, önde giden öğrenci otobüsü artık gözükmüyordu. Velilerin otobüsü ise arka tekerlekten gelen sesle, benzinliğe yanaşmak zorunda kaldı. Havada Anadolu’nun serinliği vardı. Yaz olmasına rağmen, yine de insanın içini titretiyordu. Lastikçi, kaldığı köhne atölyesinde fareleriyle birlikte gözlerini ovuşturarak uyandığında, sarhoşluğunu henüz üzerinden atamamıştı.
93 
 İstinye  (Yavuz İgret)

Uzun zaman oldu İstinye’ye gitmeyeli... O gemi, liseli aşıklar Yalnız kadın hala orada mı…
94 
 Elma Şekerleri  (Zeliha DEMİREL)

Üç güzel kız yanyana; bunlar ne Salvador Dali'nin üç güzelleri ne de ünlü yazarların üçlemeleri...Herbirinin bakışlarında umudun çaresizliğe karıştığını görüyorsunuz biraz buruk, biraz sitemkar en çok da mum gibi eriyip kaybolarak...
95 
 Kitapların "Dili"nden Şairin "Yüreği"nden  (Seda KESKİN)

Kim bilebilir belki kaybettiğiniz diğer yanınızı buluverirsiniz kitapların büyülü dünyasında.
96 
 İki Milyon Tl'ye Özgürlük!  (Nükhet Everi)

İki milyon TL verip özgürlüğe kaçtım... Ben bunu iki haftadır yapıyorum. İki milyon TL’ye özgürlüğümü satın alıyorum.
97 
 Konya Ovası  (Nazmi Ünar)

Duydum ki ; ikindi zamanları ve geceler çok güzel olurmuş, Konya Ovasında. Gökyüzünün birbirine karışması ve daha sonra da binlerce yıldızın kendilerini ispatlarcasına doğmaları, doğanın burada nefes aldığının bir kanıtıydı.
98 
 Edebiyat Yağsa Memleketimin Üzerine  (Sarper SAĞLAM)

Hasretlik sevdalarını düşmanın paylamasına engel olmuşlar. Bir memleket düşünün. Geleceğe yön veren bi dolu şairi-yazarı-edibi gelmişler; aynı memleketin havasından mıdır suyundan mıdır bilmem, büyük büyük insanlar olmuşlar..
99 
 Darende Ziyareti ve İzleri…  (Mustafa CİLASUN)

Her ne kadar Malatya’nın Darende İlçesinde ikamet etmişse de Kayserili ve Reşadiye beldesi
100 
 New York Mektubu  (Kıvanç Ekinci)

2013 Ocak ayında A.B.D.'nin New York şehrine yaptığım geziden notlarım...
son eklenenler
Dubai Günleri
Hakan Yozcu
Deneme > Yerler
Omsk Mektubu
Kıvanç Ekinci
Deneme > Yerler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.