..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en güzel yanı başkaları hakkında konuşmuyor olmaları. -Lucille S. Harper
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Cumhuriyet' İn Radikal 'İnkilâpları '' Sürecinde Tarihi Musikimiz de Payını Almıştı
Salih Zeki Çavdaroğlu
İnceleme > Dönemler

Cumhuriyet’ in yeni bir toplum inşa etmek için geliştirdiği bir dizi “inkılâp projesi” içinde hiçbir şekilde hedefine ulaşamamış, Mbaşarısız kalmış birkaç proje varsa bunlardan biri de müziktir. 1920’ li yılların ortalarından 1950’li yılların başına kadar olan radikal uygulamalar, baskılar ve yasaklara rağmen Türk toplumu kendisine müzikte dayatılan çok sesli müzik sistemine dayalı model olan “ulusal musıkî” yi hiçbir şekilde kabullenmeyecekti

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
121 
 Benim Kitabım: Bitmeyecek Öykü  (Eylem Yurtsever)

Engelsizerisim.com'da yayınlanan bir incelemem daha
122 
 Bertrant Russel Kimdir?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

-Ona göre,Felsefe kavramı üzerinde ortak bir tanımın verilmesi mümkün değildir.Öyle ki Felsefe üzerinde yorum yapan yada onu anlamaya çalışan iki filozof arasında bile ortak bir felsefe tanımı mevcut değildir.Bu sebeple herkesin kendine özgü bir felsefe tanımı ve anlayışı söz konusudur.
123 
 Nüzhet Erman'ın Şiirlerinde Halk İnançlarından İzler  (Oyhan Hasan BILDIRKİ)

Kulak çınlaması, bir dostun bizi andığını aklımıza düşürür. Ya biz onları anarız, ya da bizi anarlar. Anıldığımız zaman kulağımız çın çın öter. Sağ ve sol kulağın çınlamasına göre iyiye ya da kötüye işaret yorumları yapılır. Duyurma, duyurulma amaçlı bir inanıştır bu.
124 
 Boris Vian  (Sevil Pınar)

Oniki yaşından beri yaşadığı kalp rahatsızlığı nedeniyle ölüm duygusunu ve korkusunu bastırmış, yaşamla arasında oburca üretmeye dayalı bir bağ kurmuştur. İstedim ki bu müthiş adamla ilgili şeylerin kısa da olsa bir dökümünü yapabileyim.
125 
 Türkü Gibi Bir Yaşam; Fakir Baykurt  (Nigar Özafacan)

Cumhuriyet sonrası aydınlanma devriminin, köy enstitülerinin açılmasıyla daha da hızlı yol aldığı yadsınamaz bir gerçektir. Köy enstitüleri, aydınlanmaya ve Atatürk ilkelerine bağlı genç kuşaklar yetiştirirken, bir bakıma Türkiye’nin köy gerçeğini de ortaya çıkardı diyebiliriz. Köylerdeki yoksul insanların yaşam mücadeleleri, ağalık ve toprak sisteminin açtığı yaralar ve politik yansımalar; köy enstitülerinden yetişen edebiyata meraklı gençlerin kalemlerinde hayat buldu. Bu sayede de kimi edebiyatçıların varlığını inkar ettikleri “köy edebiyatı” ortaya çıktı. Günümüzde hala büyük bir ilgiyle okunan ve gerçekleri yansıtmaya devam eden bu akımın en önemli temsilcilerinden biri de Fakir Baykurt'tur. Gönen Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitiren Baykurt, uzun yıllar öğretmenlik yapar. Yazmaya şiirle başlayan Baykurt, 80 darbesinin ardından yerleştiği Almanya’da da Türk işçilerinin yaşamlarını anlatmıştır bizlere.
126 
 Böyle Kudurdu Zerdüşt  (Rahmi Vidinlioğlu)

“Tanrı bir sanıdır: ama ben isterim ki sizin sanınız, düşünebilenle sınırlı olsun!” diyerek feryat eder Nietzsche ve insanın Allah karşısındaki aczini bir kez daha itiraf eder. Bir sanı olduğunu gördüğü Tanrıyı öldürüp yerine hakiki Allah inancını yerleştirmek bir yana, Nietzsche, çok daha büyük bir megalomani komasına girer...
127 
 Törelere İsyan Eden Adam Nazım - 5 (Nazım Hikmet"e Dair Kırk Başlık)  (Bekir Kale Ahıskalı)

Törelere İsyan Eden Adam Nazım-5 (Nazım Hikmet’e dair kırk başlık)
128 
 Şark Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Atatürk ile olan anlaşmazlıkları da bazılarının abarttığı kadar önemli bir konu değil.Çünkü ikisi de askeri birer deha olan bu kahramanlarımızın birbirlerinden farklı düşüncelerinin bulunması gayet doğaldır.Her konuda aynı düşünselerdi iki ayrı insan olamazlardı.
129 
 Edgar Allan Poe ve Kabuslar  (Cansu)

Özdeksel şeylere tutkun, açgözlü bir dünyanın ortasında Poe kurtuluşu düşlerde buldu. Amerika'nın havasının kendisini boğmasına karşın Eureka'nın başlangıcına şunu yazdı: "Bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum!" O kendi varlığıyla, başlı başına bir protestoydu ve protestosunu kendine özgü yollarla ilan etti." -Charles Baudelaire
130 
 Nun Kasesinde Bir Gizem Avcısı: Nazan Bekiroğlu  (Gül Çiğdem)

Nazan Bekiroğlu'na dair bir portre yazısı.
131 
 Prof. Dr. İsa Kayacan  (Mehmet Nacar)

’Hasan Hüseyin ve Güldali’nin çocukları olarak, 20 Eylül 1943 tarihinde Burdur'un Tefenni İlçesi'ne bağlı Ece Köyü'nde doğdu. İlk şiiri Nisan 1956’da, ilk yazısı 24 Ocak .........
132 
 Marquez'e Mektup  (Serpil EZER)

Yüzyıllık Yalnızlık romanının bir kahramanı yazarına mektup yazar...
133 
 12 Eylül'de de Çok Güldük Netekim! Kitap Tanıtım Yazısı  (Necmettin Yalcinkaya)

Aile içi ilişkilerde, büyük kente göçle gelmiş, bir ucu Anadolu’ya uzanan, o yıllardaki sosyolojik yapıyı da gözlüyoruz bu öykülerde.
134 
 Anayurt Oteli  (M. Ali Okan Doğan)

Yusuf Atılgan'ın "Anayurt Oteli" romanının tanıtılması. Zamanında ödev olarak yapılmıştır
135 
 Tolstoy" Un Derdi Neydi?  (eyyüp yıldırmış)

Yasnaya Polyana’da dünyaya gelen Tolstoy çok zengin bir ailenin üyesiydi. Babası bir kont ve çok varlıklı bir insandı. Hayatının ilk yıllarında ait olduğu sosyal zümrenin ayrımında olarak yaşamış ve bu zümrenin tüm ayrıcalıklarını yaşamıştır...
136 
 Beş Boyutlu İmgeler Şiir Tahlili  (Müjgan Akyüz)

Gece var nârda Nur’ u görmez gözün hiç sesi! Gece var gündüzlerin kundakçısı geceler! Gece var altı şarta tecavüzün iç sesi! Gece var beş vakitin varakçısı geceler!
137 
 Bir Gülün Müjdesi  (OSMAN AYTEKİN)

Ümit Fehmi, Acılar Nerede Başlar la hikayelerimize adımını atan; Yağmur Yağmıyordu ve Eylül Vurgunu adlı hikaye kitaplarıyla adını duyuran bir yazarımızdır.
138 
 Umut İstasyonu  (yaren yerlikaya)

UMUT İSTASYONU kitabı Mehmet Kızılay adlı yazarın kitabıdır... Günümüz insanının iç dünyasını daha iyi anlamak , edebi ve bilimsel gereksinimlerini tanımak için yeni yazarları okumak gerektiği kanısındayım.Bu bakımdan yeni yazarların kitap tanıtımları dikkate alınmalıdır...UMUT İSTASYONU ŞİFRELİ DUYGULARIN VE AYNI ZAMANDA AŞİKAR SÖYLEVLERİN KİTABIDIR...
139 
 Kim Olduğumu Bilecek Kadar Akıl Sahibiyim...  (onur)

Uzun zamandır inceleme ve araştırma yazıları yazmaktayım.Bazılarını bir kaç sitede yayımlamıştım. Ancak dağınıklıktan kurtulmak ve tek bir sitede kalıca olmak için,bir arkadaşım tavsiyesi ile İz Edebiyat yazmaya karar verdim. Bu yazımda bir Şairin binmeyen yönlerini ve Asırlara meydan okuyan yaşam felsefesini bulacaksınız. Bu yazı daha önce başka bir Site'de yayımlanmıştır.
140 
 Yürek Seferi  (yeşim kale)

“Zaman aslında bir sürekliliktir...Ceram’ın dediği gibi binlerce yıl tek bir gün gibidir... Zamanı dilimleyip parça parça eden biziz...”Asır”mış, “yıl”mış, “ay” mış; hafta, gün, saat, dakika, saniye, salise, vesaire, vesaire...Zamanı dilim dilim, parça parça etmenin ne anlamı var? Zaman sürekliliği olan bir olgudur...”Geçmiş” dediğimiz şeyler de, aslında bu sürekliliğin parçalarıdır...Yani “geçmiş” gerçekte geçmiş değildir. Gerçekte “geçmiş”in geçmiş olması için unutulması lazım; hatta unutulması bile yetmez, geleceği hiç etkilememiş olması gerekir...Oysa geçmişimiz, yani dünümüz, hem günümüzü etkiliyor, hem de geleceğimizi...Etkilemekle de kalmıyor, çoğu kez yönlendiriyor.Geleceği etkilemeyen geçmiş yoktur...O zaman geçmiş de yoktur: Geçmiş sandığımız, bugündür aslında, gelecek de öyle...”

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9  Sonraki Sayfa
son eklenenler
İbreti Baba (Hıdır Gürel)
Osman AKTAŞ
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
O, Gariplere Ne Mutlu…
Yûşa Irmak
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Dönüşüm
Aysel AKSÜMER
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.