..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle başederken, yapılacak en mantıklı şey normal rolü yapmak. -Herman Hesse
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Politik Olaylar ve Görüşler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Global Yalnızlık
Aysel AKSÜMER
Şiir > Umut

Kabuğuna nasıl sığardı ki insan Telaşındayken yaşamın Yarışındayken zamanın Hırsındayken; makamın ve paranın Pekala kim çekebilirdi ki onu kabuğuna Dar gelirken koskoca dünya Zevk-i sefanın sonsuzluğunda Gezecek , tozacak onca diyar varken Alışkındı emirleri büyük yerlerden almaya Küçük olduğu nerede görülmüştü hükümdarın Zerre virüsten olur muydu devasa salgın Bulaşan, yapışan, yayılan , boğan, can alan Korku deryasının ad

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
121 
 Bu Yazımın Müsebbibi Ablamdır  (Kâmuran Esen)

Ve bugün , ablama verdiğim sözü tutacağım. Zavallı ablacığımın benim yüzümden uykuları kaçmasın. Kimsenin, gece şöyle mışıl mışıl uyuma hakkını ve özgürlüğünü elinden alamam. Basın özgürlüğü değil ki bu, uyku özgürlüğü !
122 
 Deniz Feneri Çetesi  (CEM AKKILIÇ)

Yıllardır özellikle yeşil sermayeler tarafından dolandırılan, paraları lüp lüp edilen vatandaşların, halen bu çetelere nasıl olup da güvenerek birikimlerini veriyor olmaları ise gerçekten şaşırtıcı geliyor bana.
123 
 Seçimin Sonucu, Halklar Arası Barış ve Diyaloğu Dayatıyor  (M.Nazım Güler)

Hayırlısıyla, bir genel seçimin daha hakkından gelebildik. Gerçi politik sözcülerin ekserisi, ellerinden geldiğince gerilim yarattılar; sayelerinde ortam gerildi, küfür ve hakaret gırla gidiyordu. Özellikle AK Parti, CHP ve MHP arasında.
124 
 Sayın Bahçeli’nin Tarihi Hatası  (Hakan Yozcu)

Alpaslan Türkeş öldükten sonra MHP’nin başına Sayın Devlet Bahçeli geçti. İlk icraat olarak partiyi toplama yoluna gitti. Özellikle sol kesim tarafından yer altı dünyası olarak bilinen ülkücü kesimi veya o yolda özenen kişileri temizleme yönüne gitti. Bahçeli “Ülkücü gençlerin yer altı dünyasıyla, mafya ile işi olamaz” dedi. “Bunların yeri MHP değildir” dedi ve bütün olumsuz kişileri temizleme yönüne gitti. İyi de etti. Bu gün gelinen noktada artık kimse MHP’ye veya ülkücülere o gözle bakmaz oldu. Hatta sempati toplamaya başladılar. Özellikle PKK’nın saldırılarının arttığı dönemlerde Ülkücü gençler her cenazede bulunup PKK’ya tepki gösterdiler. Her cenazede, her olayda, her düğünde, her milli maçta bayrak açmaya başladılar. İstiklal Marşımızı okudular…
125 
 Gandi" Yi Seçime Kadar Komşuya Verelim  (Cafer ŞAHİN)

Herkes 'Gandi Kemal' i kendince anlattı Türk Halkına bir de benden dinleyin istedim...
126 
 25'le 35 Kelimelik Bir Yaşam  (Ömer Akşahan)

Yazar ve sanatçı olmak her dönemde ve her ülkede zor olmanın ötesinde geri kalmış ülkelerde ateşten gömlek giymekle eşdeğerdir.
127 
 Zayıf Tel Kompleksi ve Fatih Altaylı Gazeteciliği  (CENGİZ MAÇOĞLU)

Savaşın; işgali, öldürmeyi-öldürülmeyi, ganimeti, tecavüzü, hırsızlığı, vurgunu doğal kıldığı göz önüne alınırsa Fatih Altaylı’ya düşen görev sanırım Joseph Gobbels’in görevidir. Gobbelslik Fatih Altaylı’ya düşer mi bilinmez ama olası bir iç savaşta muhtemelen Fatih Altaylı kendisi için savaşçılardan güzel, alımlı insan hakları derneği üyesi kadınları; Ermeni ve Kürt kızlarından ganimet sarayı kuracağı hayali yapmaktadır ki orduların durumdan görev çıkarma ilkesine bu derece sadakat göstermektedir.
128 
 Emperyalist İslamcı Olunabiliyormuş Demek!  (Muhammed CAN)

Bir yandan; Kavramların onur ve haysiyeti ile oynanırken, öte tarafta parmak kaldırmak ve oy pusulası İslamcılığı yapmanın getirdiği hafiflik ‘‘Hem Emperyalist hem İslamcı olabilmek’’ böyle bir şey işte.
129 
 Öküz Sürülerinin Küresel Möölemesi  (Levent Ölçer)

Bu haliyle KÜRESELLEŞMEYE tamamen karşıyım. Bu haliyle küreselleşme insanların kendileri olmalarını, özgür olmalarını, farklı olmalarını, çeşitli kültürler yaratmalarını engelleyen bir hapishane mekanizması. Herkesten beklenen şey düşünmeyi, tartışmayı, okumayı, konuşmayı bırakıp EĞLENMELERİ!! Sadece eğlenin.. Kendinizi hoş tutun.. Biz eğlenirken biz eğlenelim diye dünyanın dümenini çevirenlerin ne yaptığını hiç düşündük mü? Hayır, biz eğlenmekle meşgulüz. Birisi kalkıp da bu eğlenceyi bu tür sorularla bozmaya kalkarsa onu hemen oracıkta ÖLDÜRÜRÜZ..
130 
 Toplama Kampı  (ilker uğurlu)

İnsanların toplama kamplarında tutulduğu bir ülke de yaşıyoruz. Daha doğrusu bir bütün olarak bakıldığında kendisi toplama kampı olan bir ülkede yaşıyoruz. Ve ben silaha sarılmadığı sürece, sırf yazarak, çizerek, konuşarak ikna edebiliyorsa şeytanın bile özgürlüğünden yanayım……
131 
 Garkad Ağacı  (Şevket Başıbüyük)

Hâlâ İsrail’in masumluğunu, ya da güçlülüğünü/otoriterliğini savunan Garkad ağaçları… Yazıklar olsun sana ey “Garkad ağacı” Her nerede oturuyor ve nerede duruyorsan lanet olsun sana “Garkad ağacı”
132 
 Paşa Paşa Yatmak  (Şenol Durmuş)

Bir dönemin kudretli paşaları, kodamanları... Son günlerde bazıları bir hayli sıkıntı yaşıyormuş. Çok yazık. Bir ömür boyu bu devlete, bu millete hizmet et dur, sonra da bu hallere düş. Olacak şey değilmiş. Hasdal Askeri Cezaevinde yatan muvazzaf paşalar da dert yanıyormuş. Yemeklerden şikayetçilermiş. Kuru fasulye, nohut yemekten helak olmuşlar.
133 
 "Yeni" Chp ve Sol Arayışlar  (Akakiy Akakiyeviç)

Sonuç olarak, yaptığımız fikir jimnastiğinden;”Yeni” CHP’nin sol eksenli siyaset yapmak istediği ve fakat bunun sınırlarının oldukça muğlâk olduğu, sol perspektiften ne anlaşılması lazım geldiği hususunda kafa karışıklığının devam ettiği iddia edilebilir. Türkiye’de sola oldukça sirayet etmiş olan milliyetçilik, askeri vesayetin ehveni şer olarak görülmesi, katı laiklik anlayışı, demokrasiden sadece biçimsel olarak cumhuriyet rejiminin anlaşılması gibi daha sayamayacağımız birçok husus aşılması zor fakat imkânsız olmayan engeller olarak durmaktadır. Ve en önemlisi de, Marksizm’in reformist bir sonucu olan sosyal demokrasiden nasibini alamamış mevcut siyasi kadrolarla sol adına, ne, nasıl, ne kadar yapılabilecektir, galiba en önemli sorun da budur.
134 
 Boş Verin; Sol da Oluvermesin…  (Mustafa Yener)

Damardan giriyorlar; “her şeyim tamam da, bir sendin noksan…” Noksanımızın ne olduğunu da hemen belirtelim isterseniz; Türkiye’de sol eksik, sol.
135 
 Kürd Sorunu Yoksa; Kürdistan Sorunu Olabilir mi?  (M.Nazım Güler)

Demokrasiye dair, sivil anayasaya dair, barış ve huzura dair, Kürt sorununda çözüme dair, kimde, ne plan ve proje vardır, onu dökülün; bizim için meydanlarda öyle çözülün de, çözüm kimdedir görelim. Yoksa; “yoktur” diyenleri sandığa gömelim. Unutmayın, halkımız ariftir; sizden beklenen, yüreğinizden gelecek basit bir tariftir. Doğru söz, kısa ve özdür; lafı dolandırmaya, dolaştırmaya gerek yoktur.
136 
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 14 Nisan 2009 Tarihli Değerlendirme Konuşmasının Eleştirisi (I)  (Hulki Can)

Osmanlı İmparatorluğunun Duraklama ve Gerileme dönemlerinde ordu herzaman gericiliğin ve tutuculuğun kalesi olmuştur. Yeniçeri ayaklanmaları ve isyanlar gavurlaşma olarak görülen modernleşme ve yenileşmeye karşı eylemlerdir. Atatürk sonrası Cumhuriyet döneminde de, ordu tarafından gerçekleştirilen askeri darbelerin genelde modernlik demokrasi karşıtı ve karşı devrimci bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir.
137 
 Bdp'li Vekillerin Gerçek Yemin Metni  (Cafer ŞAHİN)

BDP' den 'Milletvekili' seçilenler henüz yemin etmedi. En büyük (!) hizmetleri olan germe ve kriz politikasına tamgaz davam ediyorlar Ama yemin etselerdi veya olası bir andiçme durumunun hasıl olması halinde dış görünüşte rutin and metnini okusalar da, içlerinde zihniyetlerini yansıtan şu meyanda kendi metinlerini okuyacakları aşikar;
138 
 Deli Mektuplar - 23  (Veysel Menekşe)

..İdeoolcik edebiyat yapmak lazım bu aralar.!Hincik milli billik zamanı..Bi bildikleri vaa elbet..! Kürtler de insan canım.! Yazık oldu şu hırant’a da.!Didiydim zamanında.Gaşımayın olum bu gadaa diyi.!Dinnemedilee işte.! Bi cahallık olmuş.! Bu gadar böyütmemek lazım.! Takdiri ilahi.! Öleninen ölünmüyo işte.!
139 
 Dün Gece Bir Rüya Gördüm - 15  (Kâmuran Esen)

Tam bir paranoyak olduk.
140 
 Görünen Köy Gerçekten Kılavuz İstemiyormuş…  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Tunus ve Mısır' da başlayan halk hareketleri ve devrim sürecinin değerlendirilmesi...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Ayranı Karaların Temiz Bardak Araması
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Covid - 19 Günleri - 1
Mahsun YİĞİT
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kanamalı Kanal
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Evrim Teorisi
MUSTAFA ESER
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Yıllık Yatırım Politikası
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Ey İzmir Barosu!
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (2. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
İsrail Nereye? (1. Bölüm)
Erdağ Duru
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Kalburüstü Beyanat
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Alışılan Ölümler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Fanatik Beklentiler
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler
Sen Ne İşe Yararsın Ey Birleşmiş Milletler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.