..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, tarihten daha felsefidir ve daha yüksekte durur. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Felsefe
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Bana Bir Şiir Yazar Mısın
Mehmet Ali Karaca
Şiir > Aşk ve Romantizm

BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN İÇİNDE BİRAZ BEN OLSUN ÇOKCA SEN OLSUN GÖZLERİN OLSUN İLLAKİ BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN MUTLU İNSANLAR OLSUN KELEBEKLER UÇUŞSUN İÇLERİNDE BİRBİRLERİNİ SEVSİNLER İLLAKİ BANA BİR ŞİİR YAZAR MISIN ÖMRÜMÜN ÖMRÜNE YAZILDIĞI GÖNLÜNDE BENDEN BAŞKASININ OLMADIĞI AMA AŞK OLSUN İÇİNDE İLLAKİ

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe
221 
 Eşit Davranmak Adil mi? 1  (Bayram Kaya)

Eşitlik; siyasi eşitlik, ekonomik eşitlik, hukuki eşitlik gibi bir çok alanda kendisini insan önünde konu eden bir açmaz olmaktadır. Bunlardan biriside eğitimdeki eşitliğin dile getirilişidir. Söz gelimi Özlem, Anılı'ın 10 kez de anladığı bir konuyu beş kez de anlıyorsa; Özlem'e göre Anıl'a beş kez daha enerji ve daha fazla zaman harcamak adil mi? Ya da öğretmen eşitlik (!) ilkesine göre, Özlem'e harcanan süreyi Anıla da harcarsa, adil mi davranmış olmaktadır?
222 
 Totem ve İlah 5  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı dizisi.
223 
 Toplum Birey İçin mi Birey Toplum İçin mi?  (Bayram Kaya)

Bu soru bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın en güzel örneğidir. Maşallah her konuya düşünmeden bir cevabımız olmaktadır. Bu anlatımım da doğru olmayabilir. Ancak somut, nesnel, bağıntıl, tarihsel ve tartışılabilir bir bağıntılı girişme ve tarihselliktir. toplum birey için ya da birey toplum için dediğinizde başlangıç koşulları girişmeli inşaadan iz olmamakla süreç absürt olmaktadır.
224 
 Haflerin Alemeti  (taci)

sözcüklerdeki manaların anlamı
225 
 Mağara Süreçleri 4  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı
226 
 Yaşanılaşma 1  (Bayram Kaya)

Yaşanılaşma da, inanç mı, bilgi mi önceydi? Kuşkusuz ki arkaik bilgi, kategorize olmayan bilgiydi. Kişi sosyal yapılarla birlikte iki bilginin içinde doğuyordu. İki bilgide insandan öncedir. Birinci bilginin kaynağı insandan önce oluşla arkaik olan, bio genetik devralınan, duygular kaynaklıydı. Duygular da, asıl olan şey; bencilliğimizi tarif etmesiydi. Bilginin iikinci kaynağı bencilliğimize sosyal ilişkilerlen dışta tevhidçi (birleştiricisi) oluyordu. Başka benlerle bizim bencilliğimizi yine bencillik adına, birlik özellikli kılan şey; sosyal yapı kaynaklı duygudaşlıklardan, totemi aktarımlı olan ve giderek inancı düzenlemeye dönüşen atalar deneyimli sosyo nesnel özneli, sosyal genetik aktarımlı bilgidirler. İkinci tür bilgi inanç ve imani tutum gibi olsa da, erken dönem içinde bugünkü gibi bir inanç olmayıp; güvenilir pekin bir yol haritası olmanın, inancıydı. İçinde ne tanrı fikri vardı ne tanrı söylemi vardır. Ne de söylemlerin doğa dışı bir kaynaktan geliyor olma, anlaması vardır.
227 
 Canlılığın ve Hayatın Kavranması 2  (Bayram Kaya)

Hayat bencilliği size yüklerken, bencilliğin yaşanmasını size bırakmıştı. O beliriyordu, siz; onu haz ve elem duygusu oluşlarla süreci yaşamanın yollarını arıyordunuz. Kimi kez zorunlu oluşla, kimi kez keyfi oluşlarla bencilliği sürüyordunuz. Size bırakılan yaşanmalar; sizin özeliniz ve öznelliğinizin, bir yanıydı. Ve de, en temel yanıydı.
228 
 Vakur Hayat  (Celal POLAT)

Neden ironikleşmeye başlayan hayata dur demiyoruz..
229 
 Soayal Duygu ve Bilincin Seçilimi 2  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
230 
 Kaosun Yöntemi ve Tek Mutlak Yol  (Alparslan Koca)

İnsan dediğimiz zaman üç şey vardır ortada, bunlar ;
231 
 Başlangıç...  (Necat Dilaver)

...Ateş...
232 
 Meşruiyetlik 0  (Bayram Kaya)

Geçmişi (tarih selliği) bilmeyen şimdiyi anlayamaz.
233 
 Hürriyet  (Meryem Rabia Taşbilek)

Hür olduğum için senin istediklerini yapmaktan acizim, yıkamam, iftira edemem, yalan söyleyemem, zulmedemem. İşte bende ki bu muhteşem aczin ilâhi adı hürriyettir.
234 
 Totemi Yapının Bir Özelliğine, Büyüteç Tutmak  (Bayram Kaya)

Totem kavramı, gerek kendisinden sonraki dönemler içindeki, kendisinden zemin yansımasıyla gelişip, sınıfsal bir sosyo toplum zeminine hitap eden dinlerce ve gerekse de sıradan insan bilmezliğince hayli kirletilmiş bir kavramdır. Oysa bu kavram olmadan, ilkti hiçbir sosyal sistem, sonra da sosyo-tolumsa süreçler düzenli biçimde başlatılamazdı. Totem, dıştan size yansıyan alan durumla, sizin bencil beniniz olan güdülerin, siz dışında sizler gibi kişiler alanında; eğilimler kesişim düzenlenemesi oluşla; sosyal elliğin ilk şekil ve kalıp alma biçimidir. Totem ne elle yapılan bir yontu, ne de bir puttur. Bunlar daha sonraki süreç çarpıtmalarının ökülte anlayışlarıyle bir zamanki sosyo nesnel olan gerçekliğin, unutulması söylemleridirler. Bkz: Totem ve tabu. Totemi alan. Totem bir din mi? vs. oluşla bu kabilden olan yazı dizilerim gözden geçirilebilr.
235 
 Mamon'du Belirme 7  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
236 
 Yurtta Sulh Cihanda Sulh  (Bayram Kaya)

Bir sözü zamanlar üstü oluşla ileri görüşlü türünden göstermek, bu hezeyanın kendisidir. Zamanının olgularıyla anlaşılmayan bir söz, başka zamanların pek pek ifadecisi olamazlar. Bu bağlamda güzide İslam dini de pek çok mustariptir.
237 
 Magara Süreçleri 3  (Bayram Kaya)

devam eden yazı
238 
 Totemden Kült Merkezlerine Dönüş 2  (Bayram Kaya)

devam eden yazı
239 
 İdealize Etmek 5  (Bayram Kaya)

Sosyo toplum içinde bir kısım enerji taşıyıcı dalga özellikli enerji türü özelliği şekline çevrilişle; hem ortam salınması yaptırılır. Hem durağan enerji gibi bir davranış skalası kılınma karşısında, siz ona göre çok daha hızlı davranıp olay ufku süreçlerini geliştirirsiniz. Hem de taşıyıcı ortam dalgalanma osilasyonları üzerine; modüle edilmiş kodlanmış dalgayla ortamınızı kurallayan sosyo toplum egolu bilinci, iletime edersiniz.
240 
 Algısal yaşıyoruz...  (Halil Demirbilek)

Neyi düşünüyoruz ?

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Dna ve Evrim
Ahmet Odabaş
Bilimsel > Felsefe

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.