..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. -Cervantes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Felsefe
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Gülüp Geçin……
HAMZA EKİZ
Deneme > İlişkiler

Ne önemi var ki yazılanların, ne önemi kaldı ki okunacak bir beden bulamadıktan sonra kelimelerin art arda sıralanışının ve ne önemi kaldı ki bir yüreğe dokunamadıktan sonra kurulan cümlelerin uzun uzadıya uzayan paragrafların. Önemsiz geliyor artık yazmak. Bakınca akan hayata herkesin yaşam koşuşturması arasında okuyup okuyamadığını bile bilmeden bir şeyler karalamanın anlamsız olduğunu düşünüyorum çok uzun bir süredir. Oysa ki sevdaları yazmak,

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe
241 
 Köleci Sürecin Uyarıcıları (Apilular) 1  (Bayram Kaya)

Köleci sistem giderek tahammül edilmez oluyordu. Sistemin öncesi bilinmiyordu. Bu nedenle mevcut sistemin alternatifi düşünülmeden, sistemin böyle olurluğu zorunlu olurla algılanıyordu.Sistemin içinde kalıp, sistemin imanı doğrultusunda sistemin vicdanı oluşacaktı.
242 
 Zıtların Faz Geçişi 3  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
243 
 İdealize Etmek 2  (Bayram Kaya)

Bir enerji durumu olan elektron davranışıyla sosyo toplumsa davranışa gelen tarihsel düzlem bağıntısını ilk bakışta ve ilk duyuşta kavramak zordur.
244 
 Mağara Süreçleri 1  (Bayram Kaya)

Zekâya dek ruhsal evrimi, bencillik oluş düzlemi dışında; sosyal ve toplumsal evrimin diyalektiği içinde olmasını göremeyen söyleşiler zekayı birden bire patlama olarak görüler. Zekâ olan yerde mutlaka sosyo toplumsa evrim yanyana ve bağıntılıdır. Mana anlaması sosyo toplumsa oluşun zeka tetiklemesi olmakla beraber, her bir sosyo toplumsa oluşma da zekayı belirler. Bir diğeriyle at başı olabilir.
245 
 Meşruiyetlik 2  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı
246 
 Açlık...  (Necat Dilaver)

Açlığın eylem ödevi; BARIŞ...
247 
 İlk Çağ Metin Çevrilerine Bir Hassasiyet  (Bayram Kaya)

Sözcük var ön ittifaklarda hiç karşılığı ve yaşantılaşma şekli yoktur. Ama sanki ön ittifakların bir kullanım ve yaşam şekli gibi kullanılırlar' Sözcük var dünde de, bugünde de, sesteş oluşla kullanım söylenişi aynı fakat içerdikleri anlam oluşla çok farklıdırlar.
248 
 Toplum Birey İçin mi? Birey Toplum İçin mi?  (Bayram Kaya)

Sunu: Toplum ve birey neyden ötürü varlar? Bu soruya cevap oluşturmadan bu tür sorular, sırıtık durmaz. Bu soru bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın en güzel örneğidir. Maşallah her konuya düşünmeden bir cevabımız olmaktadır. Bu anlatımım da doğru olmayabilir. Ancak somut, nesnel, bağıntıl olan, tarihsel ve tartışılabilir bir referans bağıntılı girişme ve tarihselliktir. Toplum birey için ya da birey toplum için vardır dediğinizde başlangıç koşulları girişmeli inşadan iz olmamakla, süreç absürt olmaktadır. Bir hava gibi, gölgesine sığınılmış bir kaya gibi kullanım olması dışında ve insan öznelliğinin diyalektik bilinci olması dışında bilgisayarın insan için olmadığını hiç anlayamayacak mıyız? Ya da illa bir yaşam dünyasına gidip bilgisayar kullanan tırtılları görünce mi, bilgisayarın insan için olmadığını anlayacağız. Ne insan toplum içindi, ne toplum insan içindi. Toplum, özne-nesnel süreçler bağıntısıyla üreten ilişkiler hamulesidir. Araçlı ve öznel bilgi birikimli; düzenli enrji kullanır düzenle farklı kullanım değeri üretmenin değişimler ilişkisini oluşturan her düzlemdeki canlı; toplum, ilişkisi içindedir. Bir toplum ilişkisi illa insan uygarlık düzlemi gibi olması beklenmemelidir. Evrensel ölçekte insan toplumu standartlık değildir. İnsan toplumu toplumsal yollardan sadece bir tanesidir. Buradaki birey ego karakterli biyolojik birey değildir. Üreten, nitelikli emek ortaya koyan; toplumda bir değiştirme değeri üreten insandır. ……
249 
 Ön İttifakı Mananın Köleci Mana İlişkisiyle Kırılması 2  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
250 
 Totem İlke  (Bayram Kaya)

Günümüzde gizli özne olarak totem duygu ve totem düşünceler hala kullanılmaktadır. Kimi yerde bir ön yargı, kimi yerde bir hurafe gibi bir çok deviniş şekliyle sürmektedir. Totem bir yol aracıdır. Bir sürekliliği, bir sürekli algı biteviyeliğini, eylemsel kılan; hol (boşluk) alan devinmelerine göçme işidir. Totem alan içi hollere eylemsellik verir. Holler bu alan içinde aktive (eylemsel) olurlar. Açıkçası totem olamı, olgu ve olaylara dönüştürme işidir. Totem var etmeden yola çıkamazsınız. Bunun yola çıkış şekli teori, teorem, hipotez, postüla, postülat , varsayım, tutki vs gibi kullanım giyinişleriyle insicamı deneyselliğe geri etkileşimli enformasyonlara dönüşen sistem mantık bağıntılarına doğru, niceleyim ve niteleyim vermiştir.
251 
 Felsefenin Doğuşu 10  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
252 
 Canlılığın ve Hayatın Kavranması1  (Bayram Kaya)

Doğa yaşamı destekler mi? Desteklemezse neden? Hayat, enerjinin kendi üzerine bir reaksiyonla, kendi üzerine fren etkisi diyeceğimiz aksamalı süreçlerin, dirençleşmesi ile oluşan bir yola koyuluşudur. Bu dirençleşme doğanın kaostuk düzensizliğine karşı hayatın düzenli enerji kullanma alanı olmasıdır. Hayat ben denen öznelliğini ortaya koymuştur. Bu öznellik doğanın yansıması oluşla, seçme ayıklamanın düşünce ve bilinç oluşmasıdır.
253 
 Büyü ve Büyücülük 8  (Bayram Kaya)

Büyü sizden kuyruk çıkarıp, sizleri kurbağaya dönüştürme sanatı değildir. Bir etkinin, etki olmayan bir mana kullanımıyla yer değiştirilmesi sonucunda sürece bir süre asıl etki koyan gibi oluşuyla o duruma tesir etmesidir.
254 
 Atatürk Olmasa Atatürkler Olur Muydu? 2  (Bayram Kaya)

Devami yazı
255 
 Manaca Sahiplik 3  (Bayram Kaya)

Mana anlaması günümüze dek karakter oluşla hangi dönüşümleri yapmıştı? Köleci mana anlayışıyla burjuva demokratik devriminin ne farkı vardı? İnsan hakları evrensel bildirisi yen bir sentez mi?
256 
 İdealize Etmek 4  (Bayram Kaya)

Ömürü nasıl kavramalıyız? Olay ufku nasıl bir bağıntıdır?
257 
 Zıtların Faz Geçişi 2  (Bayram Kaya)

devamı olan yazı.
258 
 Ön İttifakı Mananın Köleci Mana İlişkisiyle Kırılması 3  (Bayram Kaya)

Devam eden yazı.
259 
 Totem Alanın Dolgu Malzemesi Olabilme Konusu  (Bayram Kaya)

Totem alan nasıl kavranmalı? Totem alan günlük dilin bilmezlik bulaşması gibi bir faso fisolar alanı değildir. Atomu, nasıl kullanıyorsanız; totem alanı da öyle kullanıyorsunuz.
260 
 Alan Etkisi ve Totemi Oluş 1  (Bayram Kaya)

Totem kavramı, özne sosyal alanlı tarihsel oluşun vaz geçilemez temel kavramıdır. Totemi kızılderili totemi ya da put sapkınlığı sayıp çöp sepetine atmak; tarihsel olanda anlaşılmaz ama kendisini her durumla duyurtan bir kara delik oluşturmaktır.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Aitlik İşlemleri 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Akıl ve Oluşum
Cemal Zöngür
Bilimsel > Felsefe
İş ve İşsizlik 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Gerilim 4
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Gerilim 3
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Gerilim [stres] 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Gerilim [stres] 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Evren 5a
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Evren 5
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Etki Yansıma 1_2_3
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Yatkınlık 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Yatkınlık 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Paranın İcadı 5
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Paranın İcadı 4
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Paranın İcadı 3
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © , 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.