..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yüz kişinin içinde aşık, gökte yıldızlar arasında parıldayan ay gibi belli olur. -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Yapıtlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

İcraatın Dışından
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler

İcraatın Dışından Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer okullar açılırken her tür tedbirin alındığını, yüz yüze eğitimden dönülmeyeceğini söylüyor, öğretmenlere de cilala parlat babından etkileyici seslenmeler yapıyordu. Okullar açıldı. Öğrenciler geldi. Biz öğretmenler de gördük ki okullarda, bakan Sayın Özer öğretmenlere İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gönderttiği elli adetlik maske ve bir mini litre kolonya dışında alınmış herhan

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
81 
 Konuğum Var (Iı) : Ethem Alpaydın"ın Güzel Türkçe"sinden Mario Vargas Llosa"nın Yazma Süreci ve Romana Bakışı  (Vildan Sevil)

O zaman kurmaca bir eserle, bir gazete haberi ya da tarih kitabı arasında ne fark vardır? Onlar da sözcüklerden oluşmaz mı? Ve onlar da, anlatının yapay zamanı içinde gerçek zamanın sınırsız sağanağını kapsamazlar mı? Neyin gerçek olduğuna yaklaşırken zıt yapılar söz konusudur: Roman yaşama baş kaldırırır ve çiğner onu, öteki türler hep onun kölesi olur. Her iki örnekte doğruluk ve aldatma kavramları farklı işler. Gazetecelik ya da tarihte, yazılmışla karşılık gelen gerçeğin ne kadar ilintili olduğuna bağlıdır
82 
 Oktay Sinanoğlu'nun Gençlere Vasiyeti  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Atatürk'ün dediklerini bol bol okuyun, onları işte bu günler için demiş, yazmış. Türkiye'nin şerefli, refahlı, itibarlı ve bağımsız geleceği için Atatürk yolumuzu çizmiştir.
83 
 Elhan-ı Şita  (Emrah KIZILKAYA)

Cenab Şahabettin'in eseri olan Elhan-ı Şita'nın daha çok imgeleriyle alakalı kısa bir yazı.
84 
 Tolstoy'un Edebiyatı...  (Anıl YÜCEL)

Newsweek dergisinin yapmış olduğu ankete göre tüm zamanların en iyi 100 kitabı seçilmiş ve ünlü Rus yazar Tolstoy’un yazmış olduğu ”Savaş ve Barış” isimli kitap da ”Tüm Zamanların En İyi Kitabı” olarak belirlenmiş.
85 
 Hasan Alı Toptaş  (Nilay Akçay (Karakaya))

Bir söz.büyücüsü
86 
 Altın Kuşağın Son Yıldızı: Vüs"at O. Bener  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türk hikâyeciliğinin altın kuşağının son yıldızı olarak görülen Vüs’at O. Bener geçtiğimiz aylarda hayatını kaybetmişti. 83 yaşında hayata veda eden bu değerli kalem, hikâyeyi şiire yaklaştırmıştı. Uzun ömrüne rağmen az sayıda hikâye yazmıştı. Mükemmeliyetçi bir sanat anlayışına sahipti. Az ve öz yazmayı ilke edinmişti. Kelimeleri yerinde ve tabir caizse iktisatlı kullanırdı. O, sözlere hakkını veren bir hikâyeciydi.
87 
 Türkiye"nin Tanınmış Şairi Mehmet Nacar"ın Hasrete Yolcuyum Kitabının Dil ve Üslup Özellikleri Hakkında Bir İnceleme  (Mehmet Nacar)

Türkiye’nin tanınmış şairi Mehmet Nacar’ın “Hasrete Yolcuyum” kitabının dil ve üslup özellikleri hakkında inceleme
88 
 Kültür ve Eğitim Tarihimizde Yabancı Okullar  (Ahmet Çaylar)

Günümüzün modern sömürgeciliğinin nasıl yapıldığını merak edenlerin edinmesi, incelemesi gereken bir kitap olarak karşımızda duruyor Necmettin Tozlu’nun “Kültür ve Eğitim Tarihimizde Yabancı Okullar” adlı eseri.
89 
 Küçük Kara Balık - Samed Behrengi  (Serdar YILDIRIM)

Bir sabah erkenden olanlar olmuş. Küçük Kara Balık, annesini uyandırıp şöyle demiş: Anneciğim, burada daha fazla kalamam, gitmeliyim!
90 
 Kızıma Irkçılığı Anlatıyorum  (Ahmet Çaylar)

Cezayirlilerin her şeyini aldılar Adlarıyla birlikte ülkelerini İlahi dilleriyle sözlerini Beşikten mezara giden yolda adım attıran bilgeliği buğday yüklü toraklarını Sular çağlayan bahçelerini Ağızlarındaki ekmeği ve ruhlarının ekmeğini (…) Her şeyin dışına itildi Cezayirliler Yaşadıkları toprağın öksüzü Anısız ve geleceksiz bir bugünün tutsağı yaptılar onları
91 
 Törelere İsyan Eden Adam Nazım - 2 (Nazım Hikmet"e Dair Kırk Başlık)  (Bekir Kale Ahıskalı)

Törelere İsyan Eden Adam Nazım-2 (Nazım Hikmet’e dair kırk başlık)
92 
 İşi Öğrenmek ve Öğretmek Olan Herkesin Okuması Gereken Bir Kitap  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Prof. Dr. Yılmaz, bu kitapta, insan zihninin çalışma mekanizmasını ayrıntılarıyla tanıtmakta ve öğrenmede en yüksek verimi sağlayacak koşullara ilişkin bilgiler vermektedir.
93 
 Beni Öldüremezsiniz, Çünkü Ben Bir At Sineğiyim...  (Emine Pişiren)

Ve öldüğünde onu sevenler ağladı. Hala da içi sızlar dizelerine gözü değerse insanın. Lakin biri var ki Dünya Edebiyatının önemli bir kalemi, adı Pablo Neruda da ağladı gönül dostunun ardından. Şiiriyle adeta yas tuttu:
94 
 Bitmeyen Kavga Üzerine Bir İnceleme  (Eylem Yurtsever)

Bu yazımı da engelsizerisim.com'da yayınlamıştım.
95 
 "Size Sunuyorum Tüm Şiirlerimi, Ey Tarihin Hürriyet Kavgalarında Ölenler!"  (Nigar Özafacan)

Ege yöresinin saf, çalışkan ve yiğit insanlarını anlatır. Köy edebiyatından uzak kalır kalmasına ama sıradan köylüler için suyun ve toprağın ne kadar önemli olduğunu da öğretir bizlere. Ülke sorunlarından ve toplumsal gelişmelerden uzak kalmaz hiçbir zaman. Yaşamın, şu anda birçoğumuza basit gelen kavramlara entegre olduğunu unutturmaz, hala… “Susuz Yaz”daki kavgayı unutabilir miyiz? Tütün ekicilerinin geleceklerini tütüne bağlamasını? “Acı Tütün”ü, “Yağmurlarla Topraklar”ı… “Boş Beşik”teki, “Zeliş”teki dramları…
96 
 Metin Eloğlu Şiirinde Mizah  (Eda Keskin)

Metin Eloğlu şiirindeki mizah öğelerine ilişkin bir inceleme
97 
 Ölümden Şimdi Daha Çok Korkuyorum  (M.NİHAT MALKOÇ)

Türk şiirinin üstatları birer birer aramızdan ayrılıyor.Bu durum Türk şiiri adına bir hayli endişelendiriyor bizi.Çünkü pınar baştan kuruyor.Yeni sesler ve yeni renkler geliyorsa da bunlar bir balon misali kısa zamanda sönüyor.
98 
 Şair H. Mustafa Tomaç"ın Ardından…  (M.Nihat MALKOÇ)

Ölüm bir güzel insanı daha aramızdan ayırdı. 21 Haziran 2008 tarihinde Trabzon’un önemli söz üstatlarından biri olan Hüsnü Mustafa Tomaç’ı kaybettik. Mustafa Tomaç Ağabeyin 1934 senesinde Trabzon’un Beştaş(Kanliga) köyünde başlayan hayat yolculuğu 21 Haziran 2008 tarihinde son buldu. O da her nefis gibi ölümü tattı. Bizler de günü gelince ölümü tadacağız. Ne mutlu bu dünyadan hoş bir seda bırakarak göç edenlere…
99 
 Sarissa Ortak Kitap 2  (Taki Akkuş)

Birlikte üretmenin ve sanat edebiyat tadıyla sevgiler.
100 
 Songül Dündar'ın Hikâye Kitabı "Şoför Ağa"  (Abdullah Çağrı ELGÜN)

Kitapta Terekeme (Karapapak) Hikâyeleri: Yörelerinde yaşanların hayatlarından gerçek olaylar ele alınıyor. Barıştırma, Model Uçak, Almancı Zeko ve Suya götürüp Susuz Getirme, Pamuk işçileri, Hayâl Perdesi, Düğünde Silah Yasağı, Ziyaret Dağı, Cin Deresi, Kemer Davası, Meyhana, Kelbayi Emi, Şemil Kişi, Dayının Ayakkabılarını Düzelt, Motosiklet, Güğüm, Diş Çekimi, Kan Davası, Radyo Tamiri, Diri Adama Sala, Yürüyen Sepet, Beşik Kertmesi, Asker Mektubu, Kitapta Geçen Tekerleme Sözcükleri, Kaynakça olmak üzere bölümlere ayrılıyor.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9  Sonraki Sayfa
son eklenenler
İbreti Baba (Hıdır Gürel)
Osman AKTAŞ
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
O, Gariplere Ne Mutlu…
Yûşa Irmak
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Dönüşüm
Aysel AKSÜMER
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Tolstoy ve Eserleri
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Kadın Maganda
seçkin gündüz
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Ömer Rasih Öztürkmen
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Silahlara Veda - Ernest Hemingway
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Sineklerin Tanrısı - William Golding
Bahadır BATTAL
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar
Hasan Alı Toptaş
Nilay Akçay (Karakaya)
İnceleme > Yazarlar ve Yapıtlar

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.