..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Tarihe Yön Verenler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Zamanı Gelmiş Geçmiş Gözlem.
Servet Alkan
Şiir > Modern Epik

Ben gördüm; Haykırdım üstüne birde…(Zemzemden çıkan buhara baktım) Kuran da anlatılan Yaşlılık bu değil diye. Tecrübe; Ölüme randevu vermiyor, niye? (Benim gözlemim;Bizi yaşatın, Siz Ölün en nihayet..!) Ben yaşadım; Düşündüm üstüne birde…(Bardağa dolan Zemzeme baktım) Kuran da anlatılan Erkeklik bu değil diye. Kitaplarda ütopya olarak hediye… Benim hafsalam;Adalet,Merhamet,Heybet..!) Ben düştüm; Gittim üstüne üstüne birde…(Zemzemin

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Tarihe Yön Verenler
101 
 Bir Çanakkale Şehidinin Son Mektubu  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Mektubu yazan ihtiyat zabit (yedek subay) namzedi Edhem, İstanbul Hukuk Fakültesi son sınıfına devam ederken, aynı zamanda Beyazıt Numune Mektebinde öğretmenmiş (1912). Gönüllü olarak katıldığı Çanakkale Savaşında bu mektubu yazdıktan sonra şehitlik mertebesine yükselmiş.
102 
 Erzurumlu Kara Fatma  (Bedia Belkıs BALCILAR)

Kara Fatma bir sonraki tebdil-i kıyafet ile çarşıya indiğinde, maalesef hain gözlü iki Yunan askeri tarafından takibe alındığını hissetmemişti. Düşman askerleri bu kadının sandıklarından şüphelenmişler nihayetinde Kara Fatma esir edilmişti. Kendisini ucube bir koğuşa sorgulamak için çektiklerinde, Kara Fatma yolun sonu burası olsa bile diline sadakat mührü vurarak ne olursa olsun kardeşlerinin yerini açık vermeyecekti. Ne olursa olsun dedi, yüreğinden. Ne olursa olsun, ağzından bir kelime bile çıkmayacaktı. Kanım helal olsun dedi vatana. Yüreği sıcacıktı, alev alev yanıyordu Vatan aşkıyla. Değme erkeklerin yüreği boy ölçüşüyordu Kara Fatma’nın yüreğiyle. Tokatlar indi suratına, sustu. Tekmeler savruldu karnına, sustu. Kırbaçlandı sırtı, sustu… Çenesi zonkladı, sustu. Gözlerinden iplik gibi yaşlar indi fakat sustu. Bir zamanlar kıymetli eşiyle kurduğu sıcacık yuvası vardı. Yiğidi vardı, dağ gibi… Şehit etmişlerdi. Kendiside dayanabilirdi bu acılara, dayanmalıydı. Evlatlarını 9 ay boyunca taşıdığı karnına inen her kirli potin darbesinden sonra taş duvarlara akis yapan çığlıkları boğazını harap ediyor, nefesi tıkanana kadar aşağılık bir eziyete mahkûm ediyorlardı Fatma kadını.
103 
 İmam Ali'nin Şahsında Zamanı Yakalamak!  (Mehmet CAN)

Ali gibi olmak asla olunamaz, ama ondan esinlenmek elbette!
104 
 Hz. Ömer' İn İslâm Devleti' Ni Kurumsallaştırırken İslam Toprak Hukukuna Getirdiği Hüküm ve Yenilikler  (Salih Zeki Çavdaroğlu)

Hz. Ömer' in Toprak Hukuku' nun gelişmesindeki katkıları...
105 
 Yurdunu Canından Aziz Bilen Türk: Atatürk  (M.NİHAT MALKOÇ)

Vatan sevgisi,mukaddes ve muazzez duyguların en başta gelenidir şüphesiz!... Onun içindir ki Resul-i Ekrem Efendimiz: “Vatan sevgisi imandandır” buyurmuştur.
106 
 Marco Polo'nun Tangutlar'da Cenaze Merasimi İzlenimleri  (Aydın Akdeniz)

Ölünün hısımları müneccimleri eve çağırırlar ve dünyadan göçen adamın hangi yılın hangi gününde, hangi saatinde doğduğunu kendisine söyledikten sonra, uğurlu alametlere göre cenazenin ne zaman gömülmesi iyi olduğunu gösteren bir zayiçe (Horoskop) isterler.
107 
 Bu Devlet-i Âliyye İsterse Bütün Donanmanın Yelkenlerini Atlastan Yapar  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

“Paşa hazretleri! Sen henüz bu Devlet-i Âliyye’yi bilmemişsin; bevallah böyle bilmiş ol ki, bu devlet ol devlettir ki; isterse bütün donanmanın lengerlerini(gemi direği) gümüşten, iplerini ibrişimden(ipek), yelkenlerini atlastan etmekte zorluk çekmez
108 
 İşte O Mekup  (Hidayet Oğurlu)

Tarihler 1034’ü gösterdiğinde İslâm âlemi içerisinde düpedüz bir fitne ve küfür oluşturacak ve tarihte adını küfürle sık sık duyuracak olan...
109 
 Sorumlu Adanmışlık!  (Muhammed CAN)

Düşüncenin doruklarına ulaşmak, mutlaka taşlı ve dikenli yollardan geçmeyi zorunlu kılar.
110 
 Tarihi Kimler Yazıyor? - I -  (Hakan Tiryaki)

Hiç düşündünüz mü, tarihi kimler yazıyor? Ya da hiç düşündünüz mü neyin öyküsüdür tarih? Skiai kapılarının önünde ölen Hector’un hazin öyküsü müdür, yoksa Achilleus’un kahramanlık destanı mıdır İlyada? Yanıtlamadan önce Troia’nın sonunu düşünün.
111 
 Gökyüzünü Çalan Beyaz Adam  (Nihal AKKUŞ)

Kimilerine göre insanlığa çağ atlatan önemli bir keşif,kimilerine göreyse zaten daha önce üzerinde yıllardır insanların yaşadığı topraklardan bihaber olan Avrupalıların bu zengin topraklardan haberdar olmasıydı Amerika’nın Keşfi...
112 
 Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir Öğrenci her ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın. (1930)
113 
 Hilafet ve Sonrası  (Uğurcan Türkoğlu)

Sizlere bu yazıda Atatürk ve onu sevmeyenleri anlatacağım.
114 
 Atatürk’ün Türk Ulusu - Türk Yurdu ve Yurt Sevgisi Hakkındaki Sözleri  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

• Barıştan sonraki çalışmada başarılı olabilmek milletin istiklalinin korunmuş olmasına bağlıdır. • Ulusal Yeminin hedefi, onu temindir. Ocak 1922, Vakit Başyazarı Ahmet Emin’e Verdiği Mülâkat.
115 
 Bu Hazımsızlık Ne Kadar Kötüymüş Meğer!  (Mustafa CİLASUN)

Organların fonksiyonel çalışmaması sebebiyle başa gelmesi mümkün olan hadiseler, bazen dertler, bir takım telakiler ve ısrar edilen vehimler.
116 
 Sultan I. Murad’ın Kabul Edilen Duası  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Ya Rab! Beni bu Müslümanlara kurban eyle. Tek bu müminleri Küffar diyarında mağlup ve helâk eyleme. Beni bunca insanın ölümüne sebep eyleme. Bunları üstün ve muzaffer et. Onlar için ben canımı kurban ederim.
117 
 Solon'u Kısaca Tanımak İster Misiniz?  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Solon'dan bir kaç söz: Adaleti ödül beklemeden yerine getir Büyük işlerde herkese yaranmak zordur Yeminden çok karakter soyluluğuna güven..... Hiç durmadan öğrene öğrene yaşlanıyorum.
118 
 Atatürk’ün Demokrasi - Devlet ve Basın İle İlgili Sözleri  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

• Artık bugün, demokrasi düşüncesi, daima yükselen bir denizi andırmaktadır. 20. yüzyıl, birçok baskıcı hükümetlerin, bu denizde boğulduğunu görmüştür. (1930)
119 
 Tarihi Kimler Yazıyor? - II -  (Hakan Tiryaki)

“Biz Kenan ülkesindeki Sayda’nın oğulları… 10 gemiyle Ezion-geber’den Kızıldeniz’e doğru seyrediyorduk. Baal bizi ayırdığından bu yana, iki yıldır Afrika kıyıları boyunca denizde diğer arkadaşlarımızla bir daha karşılaşamadan dolandık. Sonunda 12 adam ve 3 kadın buraya geldik… dileriz yüce tanrılar ve tanrıçalar bize yardım eder.”
120 
 Filistin ve Sultan 2. Addülhamit Han  (harun)

Bizler bu ecdanın torunlarıyız..Bu şerefi yaşatmalıyız!
son eklenenler
Osmanlı’nın Son Paşası: Enver Paşa
Yûşa Irmak
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Ana Bayram
Veysel Başer
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Sarıkamış'tan Esarete
kemal düz
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Sarıkamış'tan Esarete
kemal düz
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Teşkilatı Mahsusa Fedaisi Almas Efendi
MUSTAFA ESER
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Atatürk ve Hatay
kemal düz
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Doğuştan Asi'nin Hikayesi
Betty Blue
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Turgut Özal'ı Anlamak
Cafer ŞAHİN
İnceleme > Tarihe Yön Verenler
Kara Gün: 10 Nisan 1919
Ömer Faruk Hüsmüllü
İnceleme > Tarihe Yön Verenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.