..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz. -Maurois
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Felsefe
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Saat 1
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey

Saat olmuş 1... Demlenmene bak, boşver diyorum ama dayanamıyorum... Hala ama hala sahtekar paylaşımlarınızı görüyorum... O kadar inanmıyorum ki duyarlı olduğunuza... Hatta ve hatta cidden bir şeyleri bildiğinize dahi inanmıyorum. Evet bir can öldürüldü... Fakat Dünya böyle bir yer... Bu köpektir, kedidir, karıncadır, tavuktur, danadır, inektir, horozdur, ölüyor, öldürülüyor... Yarasa yiyen toplumlar var lan kendi ırkınızdakileri katlediyor... Ç

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Bilimsel > Felsefe
21 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 81  (Bayram Kaya)

"Bu aşamada beş parça zamana ait her bir parçaya dek sürenin azlığı, çokluğu" hiç önemli değildi. Bu aşamada her bir parça zamana bağlı niceli durumlar inşacıların aklına gelip itirazı olan bir durum değildiler. Neden mi? Hem yeni sürecin aksağı bilinmiyordu. Hem de inşa için önemli olan eşitleştirme değil kolektif bir karşılığı olmayı inşa edebilmekti. Nesnel oluşmanın eşitlikçi bir mantığı yoktu. Önemli olan ilk kes bir kolektif etkiyi ortaya koyacak olan ilk adımın atılıyor olması ve organizasyonun kuruluyor olmasıdır. Zaten böyle bir itiraz ortaya konsaydı eğer, süreç hiç başlamadan dağılırdı. Toplumların yerinde yeller eserdi.
22 
 İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 54  (Bayram Kaya)

Bu köleci vicdani muhasebe yeni bir düşünce ve eylem, alanı açacaktı. Bu yeni söylemli eylem alanına göre vicdanınız “sağ elin verdiğini, sol el görmesin” diyecekti. Ama güzel söz değil mi? Bu güzellikle siz farkına varmadan kolektif referansa göre yanlış olanı meşrulaşıyordunuz. Emeği gasp edilen düşkünlerin sadaka alma işi El mantığı ile meşrulaşıyordu.
23 
 El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 3  (Bayram Kaya)

Kolektif alan kuvveti hem birleştirici, hem ayrıştırıcı, hem de ilk başlangıcı (kişilere dek temel özü) koruyan bir üçlü kuvvetti. Kolektif alan sabit düzlem alanı gibi çalışmıyordu. Kolektif kuvvet kişileri birleştirmişti. Kişiler üzerindeki bir birim zamanı beş ayrı öbeğe ayırmış ve bu öbekleri beş ayrı işin eylem grubuna dönüştürmüştü.
24 
 El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 4  (Bayram Kaya)

Kişi üzerinde parçalı olup giden organize eylemeler kişi üzerinde boşluk bırakır. Bırakılın boşluğun kendisini çağıran (öz yineleyici) oyuk gerilmesi nedeniyle kişiler de; kendisinden gidenleri, farklı kullanım ve tüketim sağlamaları olarak geri çağırır.
25 
 İttifaklar Birer Referans Sistemiydiler 79  (Bayram Kaya)

Oysa tekil bir kişi beş baskıyı eş anlı ve aynı zamanda başlatması gerekir. Yani ava çıkan kişinin aynı zamanda güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Gözünün geride kalmaması için yavrusuna bakılmalı. Tekil kişinin av süresi boyunca ve avdan sonra güvenle dinlenmeye çekileceği bir barınma yerinin korunması gerekir. Av boyunca yavru bakımının yapılması gerekir. Oysa bir kişi aynı anda hem avda, hem barınma alanında, hem de yavru bakımı üzerinde olamaz.
26 
 İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 58  (Bayram Kaya)

Mirası olmayan çocuk, bir ana babaya mirasçı olabilmek için o ana babadan doğmak; o ana babadan doğanlarla ve o ana babayla yatmamak zorundaydı. Yeni mirasçılık kendisinde doğulan ana ana baba ve o ana babadan doğanlarla yatmama kapsamında bir aitlikti. Bu da şimdiki evli eşler gerçeğiydi.
27 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 77  (Bayram Kaya)

Groteskti dönem içinde, evrenin sahibi varmış yokmuş türünden fikirler hiç kimseyi ilgilendiren bir anlama ve anlatım konusu değildi. Groteskiler için önemli olan evrenin sahibini bilmek değil, nerede nasıl yiyecek bulabileceğini bilmekti. Ya da groteskiler güven içinde ihtiyaçlarını giderecek, motivasyonlarını sağlama derdindeydiler.
28 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 63  (Bayram Kaya)

Kamu zenginliğini dağıtacak olan köleci düşünsel, eylemsel olgular; zaten adım adım geliştirilen süreç içinde kolektif kapasiteye sahip çıkmak isteyen kişi ya da kişilerin, kurguladıklarıydı.
29 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/2  (Bayram Kaya)

İmanın ilk bildirgesi içinde kölelerin mülk sahibi efendilerine karşı kutsayıcı bir anlayış çerçevesindeki eylemleriyle efendilerine sadık olmaları şarttı. Köleler efendilerine teslim olacaktı. Hem de köle imanı gereği bir köle "teslim olanların ilkiyim" diye övünecekti.
30 
 El Felsefesi ve Tarihsel Yaratılış 1  (Bayram Kaya)

Yaratma süreçlerinin çoğu erken dönem içindedir. İlki groteski algıları kolektif algı mantığına dönüşüp kolektif süreci başlatan anlatımlardı. Yaratma anlatımları kolektif dilin bileşen, ayrışan, yeniden bileşeninin ifade dilidir. İlk yaratma dönemi ilk kolektif oluşumun bağlanım süreçlerini anlatmanın, diliydi.
31 
 İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 59  (Bayram Kaya)

İlahlar insanların kardeşi değildi. İlahlar ilanen kardeş oldukları karşı grubun ilahlarıyla yatıyorlardı. İttifak yasası gereği bu taraftan bir ilah; karşı gruba verilmiş olan ilah çocuklarıyla ittifakı kardeşlerdi. Yasa gereği ittifakı kardeşlerle yatmak meşruiyettir.
32 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 76  (Bayram Kaya)

İnançlar, belli bir düşünce ve söylem çevrimi içinde sonu gelmez düşünce çıvlamalarına düşmeden, kendimizi sorgulara kapamaktı. Elbette kısa bir süreliğine bu da bir yoldu. Fakat kişisi düşünceyi değil de kolektif düşünmeyi nadasa alırsak bu durum da çıkmaz sokak olur.
33 
 İttifaklar Bir Referans Noktasıydılar 18/5  (Bayram Kaya)

Yani ilk kuraların çekildiği sırada çekiliş bir kereliğine ve sizin hiç bir emek harcanması yapmadığınız durumla size verilenlerdi! Köleci toplum da olsanız sistemin çevrimi için kolektif birikim mutlaka yapılıyordu. Ordu besliyorum, maaş veriyorum, istihdam alanı açıyorum vs. adı altında bir vergi almak yerine, tam 486 tane vergi alınıyordu. Bu da yetmezse "biz bize yeteriz" adı altında iban numaraları veriliyordu. Ne güzel değil mi?
34 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 18/3  (Bayram Kaya)

Köleci paylaşım hareketi zorunlu olarak kolektif üretim hareketi üzerine kuruluydu. Üretim hareketi yoksa ne köle vardı, ne köleci vardı. Ne enflasyon var ne faiz vardı. Bunlar üretim nedeni değil aksine üretimi hortumlamanın aparatlarıdırlar.
35 
 Bir Ahlak ve Vicdan Sorunu Olan Utanç 1  (Bayram Kaya)

"Servet düşmanı, millet düşmanı, ezan, bayrak düşmanı" diye gruba bağlılık duygularınızı bilişsel düzeyde azalttıkları gibi; Yine "vatan sevgisi, millet sevgisi ölürsem cennetliğim gibi şehitlik" söylemleriyle gruba bağlılık temelli utanma duygularınızı bilişsel olarak çoğaltırlar.
36 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 72  (Bayram Kaya)

Enerji birikebilir, toplanır, çıkarılır olduğu içindir ki kolektif yasalar ve kolektif birim zamanın değişe bilirliği vardı. Kolektif bilinç bu akışlar üzerine bindiriş edilen manaydı. Avcı toplayıcı emek zaman bu bindirişler nedenle hem birbiri üzerine transfer değişimiyle; birikebilir, harcanır (çıkarılır) ve toplanır bir kolektif emek (enerji) oluyordu.
37 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 82  (Bayram Kaya)

Tekil durumla davranan kişilerin üzerinde beş baskı vardı. Tekil kişi kolektif alan içine gelince bu beş baskı tekil kişi üzerinde kalkmıyordu. Tekil kişi üzerindeki bitişik zamanlı beş baskı ilk kolektif alanlar içinde birbirine bağlı kalmak koşuluyla ayrışıp, birbirine göre beş tane organizasyonu oluşturacaktılar.
38 
 Değiştirirse Dünyayı Kadınlar Değiştirir!  (Bayram Kaya)

Çocukların gelecekteki öğrenmeye bağlı bilişsel düzeyi ve bu düzeyi oluşan bilgiyi seçme ayıklamayı kategorize edici geri bağlanım kalıpları kadının dil, tavır ve kişisi kapasiteli donanımdan akseder.
39 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 73  (Bayram Kaya)

Kolektif alan; kolektif etki ile yardımlaşıcı inşa kalıbını kotarır bir alan-hacim yönlendiricisidir. Kolektif alan kolektif bağlaşımlı düzenlemeler üzerinde ve kolektif bağlaşım içinde enerjiye akış yaptırıcı bir etkidir.
40 
 İttifaklar Birer Referans Noktasıydılar 70  (Bayram Kaya)

Oyunda ben de varım diyen El, bu oyunda gizletilmiş bir mana iştahtı. Kolektif kapasiteye sahip olmanın gizletilen mana iştahıydı. Bu bağlam ile sanaldı. Aynı zamanda da El mana anlayışı, her bir Nemrutla, her bir firavunla, İbrahim’le vs. de somut bir anlamdı.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kopya Yapılar 2
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe
Kopya Yapılar 1
Bayram Kaya
Bilimsel > Felsefe

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2022 | © , 2022
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.