..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bütün sanatlarda insanı şaşırtan bir yan vardır. -Alain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Dil
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Fluaşk
Fulya Codal
Şiir > Aşk ve Romantizm

aramızda gerilen köprüde durdum tavrımı kucaklayıp yorgun kalbine yıllanmış bir kadınla geri döndüm kolay değil ibrahim yaban kaldığın gözlerin memleketine mülteci gibi sığınmak yeniden işte sana budala bir mana kusurlarında çiçekler büyüten aynalarda kendini küçülten bakışlar insan çürümeye mahkum bir yaprak kuşkuyla örülmüş duvarın altında kalan korkular da karanlıklar gibi kuyulara akar insan beklerken ibrahim beklerken yaşla

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Dil
 Noktalamalara Dikkat Etmeli  (Ahmet Zeytinci)

Nokta koyacağınız zaman kafanızda da soru işaretleri olmamalı... Ünlemler de bayağı bir heyecan yaratır hem cümlede hem de hayatta... İki nokta üst üste geldiği zamanda insan kendini açıklama yapmak zorunda hissedecektir illaki... Tabi ki açıklamalarınız mantık çerçevesinde ve dişe dokunur türden olmalıdır...
 1981 ve 2005 Türkçe Öğretim Programlarında Kullanılan Gözlem Tekniği Üzerine Kısa Bir Bakış  (Ahmet Çaylar)

1981 programında değerlendirmede esas olan düşünce “sonuç”tur. Ancak 2005 programında ise daha çok “süreç” önemlidir. Bu nedenle gözlem tekniği 2005 programında daha çok önem kazanmıştır. Gözlem, öğrencinin gelişim sürecinin takibini yapmaya ve öğrenci hakkında daha sağlıklı karar vermeye yardımcı olacaktır.
 Dilin Düşündürdükleri  (Yûşa Irmak)

Günlük hayatta herkes bir şeyler konuşur ya da konuşmak ister. Herkesin anlatacağı bir şeyler vardır. Yani bu bir şeylerin içinde bir de başımıza aydın kesilen entel düşünürlere şu sıralar televizyonda tahammül dahi edilmiyor. Oturdukları yerden binlerce insanın gözünün içine baka baka nasıl da boş konuşuyorlar anlamak mümkün değil! Cidden ne kadar da dili ağzına bol gelen bir millet olduk biz!.
 Kompozisyon Türleri  (Hasan Hüsnü Güner)

Kompoziyon türleri ile ilgili öğrenci olan arkadaşların yararlanacağı, özenle hazırlanmış özet bilgilerin yer aldığı bir yazıdır.
 Başarı Üzerine Özlü Sözler 3  (Ahmet Çaylar)

Kendi omzuna tırman. Başka nasıl yükselebilirsin ki! Nietzche
 "Dil" Hakkında Birkaç Söz  (Ahmet Çaylar)

“Türklüğün vicdanı bir; dini bir, vatanı bir; Fakat ayrılır, olmasa lisanı bir.” Z. Gökalp
 Fatma Nine'nin Siyasilere Mektubu / Mudurnu Halk Dili  (Kâmuran Esen)

Mudurnu şivesi ile yazılmış bir mektup
 Dilin Farkında Olmak  (Ülkenur Kaynar)

İyi planlanmamış bir öğretimde geribildirim «feedback» yoksunluğu yalnızca bireysel düzeyde değil, toplumsal düzeyde de fosilleşmelere (fossilization) yol açacak, «yanılgı incelemelerine» konu olacaktır.
 Mudurnu Folklörü / Halk Dili / Pekiştirmeler  (Kâmuran Esen)

Beldemizin folklorik verilerinin en zengini kanımca, yöresel konuşma biçimidir,yani şivesidir.Yöresel kelimeler ve deyimler incelendiğinde, bunların birçoğunun öztürkçe olduğu anlaşılır. Ancak bu kelimelerin büyük bir kısmı, zamanla bazı harf değişimin
10 
 Mudurnu Folklörü / 1 - Yöresel Deyimler  (Kâmuran Esen)

Ziya Gökalp bir şiirinde şöyle diyor: “ Güzel dil Türkçe bize / Başka dil gece bize / İstanbul konuşması / En saf, en ince bize.”
11 
 Mudurnu Folklörü / 2 / Yöresel Kelimeler  (Kâmuran Esen)

Mudurnu' da kullanılan yöresel kelimeler:
12 
 Komik Fakat Ciddi Sorular - Dil Bilgisi  (NUH KENİŞ)

Öğrenciler için hem eğlenecekleri,hem de sıkılmadan ciddi ciddi uğraşıp çözmeye çalışacakları dil bilgisi soruları hazırladım.Maksadım öğrenmeyi keyifli hale getirmek.
13 
 Türk Dünyasında Ortak İletişim Dili  (Erdoğan BOZ)

Türk Dünyasında mevcut sorunlar içinde en önemlisi olarak gördüğüm "dil sorunu"nu ele aldım.
14 
 Divan Edebiyatı Üzerine  (Arif özdemir)

Kendi diliyle, kendi kültürel değerleriyle yoğrulmayan kuşaklar, kültür yozlaşmasına maruz kalırlar. Geçmişten ilham alamayan nesiller, geleceklerini tayin etmekte zorlanırlar ve zamanla kendi öz benliklerine, kendi öz değerlerine yabancılaşarak, yabancı kültürlerin etkisi altında kalırlar. Bu da gelecek nesillerin kültürel değerlerimizle olan bağlarını koparmasına sebep olur. Yahya Kemal Beyatlı’nın tabiriyle terakkînin şartı ‘‘Kökü mazide olan bir âti olabilmektir.’’ Dolayısıyla edebiyatına, tarihine, mazideki kültürel değerlerine sahip çıkamayan toplumlar, hiç bir zaman geleceklerine yön veremezler ve geri kalmaya mahkûm olurlar. Onun içindir ki bizi biz yapan, olmazsa olmaz değerlerimize sahip çıkarak, geçmişle gelecek arasında köprü kurarak onları gelecek nesillere aktarmak öncelikli vazifelerimizdendir.
15 
 Dil ve Kültür Üzerine  (Arif özdemir)

Nasıl ki insanlar doğarlar, büyürler, gelişirler ve ölürseler, milletler de tıpkı bunun gibidir; doğarlar, büyürler, gelişirler ve nihayetinde ölürler. Bir milletin, bir medeniyetin hayatiyetini sürdürebilmesi diline, kültürüne, edebiyatına, kısacası millî ve manevî değerlerine bağlı olmasıyla mümkündür. Cemil Meriç’in ifade ettiği gibi; “Kamusa uzanan el namusa uzanmıştır.” Biz Türk milleti olarak dilimize, kültürümüze, örf ve adetlerimize yapılan en ufak bir saygısızlığı namusumuza yapılan bir edepsizlik, saygısızlık addeder ve gereken tepkiyi veririz.
16 
 Türkçe ve Türkçe Dersi  (Ahmet Çaylar)

“Kim konuşabiliyorsa insandır. Çünkü konuşma bilgelik, bilgelik konuşmadır.” Luther
17 
 Dilimizin Zenginliği ve İlaç Tanıtma Yazıları  (Mudi Beya)

Ormanı, suyu, havayı, denizi, çevreyi, enerjiyi ve buna benzer doğal kaynakları çok hor ve hovarda kullandığımız halde, iş sözcük kullanma işine gelince çok ekonomik davranarak kıdım kıdım kullandığımızın acaba farkında mıyız? Yoksa sözcüklerimize kıyamıyor muyuz; tüketmekten mi korkuyoruz için için…
18 
 Eeeeee De Bakam da Annadıverecen  (Kâmuran Esen)

Sazına, sözüne, diline vurgun olduğum Anadolu, Anadolu İnsanı
19 
 Türkiye Siyasetini Tıkayan Etkenker (Araştırma Yazısı)  (Cemal Zöngür)

Müslüman Türkler ne yapmışlar? Kendi anadilleri ve kültürlerini bırakıp sürekli Farsça, Arapça dil ve İslam din kurallarına göre şekillenmiş olmaları yüzünden, gerçek Türk ulusal ve dil yapısının varlığından neredeyse bahsetmek mümkün değildir. Kültürel gıdasını aynı mantıktan almış olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) şefleri ve yöneticileri ise, “Milli İrade” popülizmini kullanarak yeniden Arap İslam bataklığının içerisine girmek için her türlü oyunu tezgahlamaktadırlar.
20 
 Türkçe"nin Güncel Sorunları  (Hulki Can)

Günümüzde, üç beş kitap okumakla kendilerini kültürlü, bilgili ve bilge sanan medyatik postmodern yazar ve çizer takımı, dinci ulema ve büyükbaşlarından gelen yönlendirmeler doğrultusunda “tarihimizle barışalım” söylemi ile Osmanlıcayı canlandırma ve Osmanlı’yı diriltme gayreti içine girmişlerdir ! Yani nerdeyse Osmanlı yıkıldı diye ağıt yakacaklar! Destur, destur!
son eklenenler
İyi Bayramlar
Fuat Türker
İnceleme > Dil
Dil Eurovision'u
Göktu Kara
İnceleme > Dil

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.