..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sorularla dolu bir kitap... hiçbir zaman eksiksiz olamaz. -Robert Hamilton
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Doğa ve Dünya
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kişisel Gelişim Uzmanlığıyla Toplumda Değerler Eğitimi
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey

Son yıllarda patlak veren ve ayrıkotu gibi çoğalan bir mesleğe ve bu mesleğin çoğalmasıyla toplumun ne kadar ilerleyip, kültürel değerlere sahip çıktığına değinmek istiyorum. Bu meslek Kişisel Gelişim Uzmanlığı... Akademik uzmanlıktan çok, kazanç kapısına dönüşmüş olan Kişisel Gelişim Uzmanlığı bir iki haftalık kurs sonrası alınan sertifika, sonrası yazılan derleme bir kitap ya da birkaç ara cümlelerle bir yığın farklı kişilerin düşüncelerini

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Doğa ve Dünya
61 
 Mac Carty'nin Anıları  (Ahmet Odabaş)

Bu anılar da aynı dizideki 3. yazımız. Ben neyim(Masum bir genin itirafları) kitabının üçüncü yazısı...
62 
 Cansız Gibi Duran Bir Çok Varlığın Bugün Bir Çok İnsandan ve Bir Çok Yaşayan Ruhtan Çok Daha Canlı Olduğunu Görebiliyordum.  (Eda Toğaç)

Doğa ve hayat...
63 
 Suda Gökyüzü Vardı, Ayda Yaşam  (Didem Deştioğlu)

Su tanrısı Phorcys hüzünle bakıyor geçmişe, su perileri artık adlarının bir anlam taşımadığını düşünüyor, güzelliklerini gördükleri su akmıyor... Apollon’un çaldığı üç telli lirin sesi eşliğinde gürül gürül akan nehirlerin sesi yok artık, nehir yatakları kurumuş, akıntıya karşı yüzen sazanlar yüzemiyor bile... Göller kurudu, gözyaşları kurudu...
64 
 Sadağ Kanyonu  (Yunus Emre Coşan)

Dağses Gazetesi yazıları
65 
 Beyaz Afrika Menekşesi  (ömer akşahan)

Bazen nasıl bir ülkede yaşadığımızı ve nasıl bir toplum olduğumuzu anlamakta güçlük çektiğimi itiraf etmeliyim.
66 
 Büyük Günahlar Büyük Sevaplar  (suat engin yılmz)

günahlar vw sevaplar
67 
 Rüzgârım Ol  (Aysel AKSÜMER )

Gözleri gökyüzünde kanat çırptıktan sonra ağaçların dallarına kondu. Şimdi kuşların şakımasını daha da rahat işitiyordu. Kuşlardan hangisinin solist, hangisinin vokalist olduğunu ayırt edebilmek mümkün değildi. Tabiatın evrensel müziğiydi bu.
68 
 Yaz Bitti  (Kâmuran Esen)

Doğan, ölür; konan, göçer.
69 
 Güvercin  (osman demircan)

Pencereme vuran güvercinler döküldüler. Ben onlara bir şey yapmadım. Her şey kendiliğinden oldu. Sadece ben evim sıcacık olsun istemiştim. Karda kışta evim soğuk almasın diye cam taktırmıştım. Nereden bilecektim güvercinlerin pencereme çarpacağını. Nereden bilecektim benim rahatlığımın bir başkasının huzurunu bozacağını. Evim benim yuvamdı sadece. Sığındığım bir dört duvardı. Oysa masmavi gökyüzü ve yemyeşil dallar onlarındı.
70 
 Evrensel ve Rahmani Değerler  (Mustafa Kemal İzgi)

Sonsuz ve evrensel doğamızdan (Yaratılmış iyiliklerle bütünlüğümüzden) tek Yaratan'a inanan bir hakikate doğru derin bir yolculuk içerisindeyiz. Bu yolculuğun dışında yürüyenlerle beraber yürümek bence o kadar da doğru olmaz. Görünen ve görünmeyene ait tek hak din İslamiyettir. Bu yüzdendir ki, hak olan, hakikat olan değerler en güzel şekilde sadece Kur'an-ı Kerim'de anlatılmıştır ve sadece orada vardır. Elbette iyi niyetli olan diğer kaynakların yazılarını, düşüncelerini de takip etmeliyiz, fakat bu görüşler hakka uygun olmalıdır. Kötü niyetli düşünceler empoze ediliyorsa ve sanki iyi gibi gösteriliyorsa, bu gibi kaynak ve düşüncelerden uzak durmalıyız. En hakiki değerler hakiki, ahlaklı ve diğer kişilerinin iyi niyetli özgürlüğüne karışmayan toplumsal ve bireysel değerlerdir. Kötü niyetli hiçbir düşünceyi onaylamamamız gerekir. Bu anlamda, hakikati ve diğer her milletten, saygılı insanlara saygıyla kendi milletimden de bahsettiğim bu yazıda, bazı değerlere saygısızlık etmemeleri gerektiğini de anlatmaya çalıştım. Milletle ilgili değerler de önemlidir ve değerlidir. En önemli ve en değerli hakikatin de Kur'an İlmi olduğunu da belirterek, değerlerini koruyan, saygı duyulmasını bekleyen bir insanlık düşledim.
71 
 Mantolanmış Dünya  (Aysel AKSÜMER )

Yok yok ne yaparsam yapayım yine de ısınamadım ben şu dış cephesi mantolanmış dünyaya. Hep bir yerlerden soğuk esiyor.
72 
 Eski Çamlar Bardak Olmuş!..  (Hasan Bahar)

Toroslarda bir gezi anında düşünceler. Geçmiş ve gelecek arasında bağlantı.
73 
 Tanrı Tümüyle Sizin Olsun  (osman demircan)

Ne geçmişim var ne geleceğim. Tüm saatlar durmuş. Akrep ve yelkovan kudurmuş. Tam sevme zamanı ya da duyguları coşturma zamanı derken ve at gibi koşmak isterken, bacağım kırılır. Hayat beni işte o zaman vurur. Dallarda kirazlar salınıp durur. Bense ağzım açık bakarım öylece. Hayattan tat alamam böylece. Neden hayat bana hep aynı oyunu oynayıp durur. Bundan içimdeki çocuk sıkılır.
74 
 Hayat mı Zor Ben mi Yanlıştayım?  (Hakan Yozcu)

Kimi sevdiysem, kimi kucaklayıp, kime sığındıysam paraladı beni… Taşladı, horladı, paramparça etti… Hep kendini düşündü… Çıkarları hep ön planda oldu… Sadece kendisi oldu… Kimseye saygı duymadı, kimseyi sevmedi… Çünkü sevgi, saygı yoktu onun için…
75 
 Benim Sadık Yarim  (Meryem Rabia Taşbilek)

Toprağın saçlarını okşayarak yazıyorum bu satırları... "Sanki içimde bir kilim var. Kelimeler su gibi geziniyor kilimin üstünde. Anlattıkça kilim yıkanıyor, renkleri açılıyor." Kilimin renklerinin açılması yazarken daldığım bir rüya olsun istiyorum ve bu rüyadan uyandığımda bunu yeryüzünün sınırlarının, toprağın susuzluktan çatlamış nasırlı elleri gibi çatlamasına, kırılmasına yormak istiyorum. Umudumu matruşka bebekleri gibi çoğaltıp, uyanıkken gördüğüm rüyalarla emzirip, yazarken çektiğim sancılardan yanardağ olan umudumun sönmemesi için yeni sebepler doğuruyorum. Ve bu sancılar sadece bende sınırlı kalsa da, doğumlar okuyanların benliklerine de aşılansın, içlerindeki yorgun deli tayların yelelerini kınalasın diye dua ediyorum parmaklarımla. "Laf insanın içinden seke seke geçiyor. Sekerken hangi taşa konup, hangi yamaçta eğleneceğini sen bile bilemiyorsun."
76 
 Serinus Pusillus Mu, Yoksa Rasmussen"mi Alırdınız?  (Aydın akdeniz)

Fakat aralarında yukarıda kısmen belirttiğim kuş bilimcilerinin hayata bakış tarzları her nedense benim için ayrı bir değere sahip oldu. Ornitoloji deniyormuş kuş bilimine. En iyi görüntüyü alabilmek için doğayı çok yakından tanımaları gerekiyor. Fotoğrafçılık, kameramanlık arazi şartlarında yön bulma, harita okuma, iklimsel ve coğrafi özellikler ve elbette yabanıl hayatın şu sevimli yaratıklarının biyoloji ve beslenme rejimleri ve göç yollarını bilmek olmazsa olmaz şartlardan biri
77 
 Erik Ağacı  (Gül Yıldız)

Şimdi evimiz taş toprak yığını. İçindeki hatıralar ise yapılan yolun altında kaldı.
78 
 Yalnızlık Üzerine Bir İnceleme  (Eylem Yurtsever)

Bunu lise sonda yazmıştım. En kapsamlı denemem diyebilirim.
79 
 Bir Küçük Nilüfer  (Serpil Başol)

Bir küçük nilüfer gibiyiz...Gölden bağımsız gibi görünsek de tamamen ayrılmaz köklere göle bağlıyız.
80 
 Sen,ben,biz ve Doğa  (Ömer Faruk Hüsmüllü)

Bak bir yıldız sönüyor gök yüzünde,bana ne diyebilir misin?Bak bir böcek ölüyor bir köşede,başını çevirebilir misin?Bak bir çiçek daha soluyor bir vazoda,hayat verebilir misin?

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yakınma
Rukiye Çelik
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Kaptan June
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Zeus'un Kızı; Gelendost
Aysun Güven
Deneme > Doğa ve Dünya
Yalnız Yol
ayşe kılınç
Deneme > Doğa ve Dünya
Farklı Bir Yönetici,
Hakan Yozcu
Deneme > Doğa ve Dünya
Yağmur
Halil Zenciroğlu
Deneme > Doğa ve Dünya
İki Ucu Keskin
Selin Araç
Deneme > Doğa ve Dünya
Sessiz
NoktasaL
Deneme > Doğa ve Dünya
Kilim
osman demircan
Deneme > Doğa ve Dünya

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.