..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Her devrim yokolup gidiyor ve peşinden yalnızca yeni bir bürokrasinin artıklarını bırakıyor. -Kafka
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Yazarlar ve Şairler
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Kedisini Kaybeden Adam
Ekrem Naif Tek
Öykü > Sürrealizm

Günün birinde iri yapılı fakat küçük yaşlı sarman bir kedi, kırmızı ve on katlı bir apartmanın dokuzuncu katındaki dairesinin yangın merdiveni ile kesişik balkonuna çıktı. Yeşil ve dikine tüm binayı kesen, dik çubuklu yangın merdivenine açılan bir kapı bulunuyordu; kapalıydı. Kedi, balkon korkuluklarına üstüne ustaca bir atlayış yaptı ve demir çubukların arasından, belki ela gözleriyle arkasına son bir kez bakarak, ya aşağıya yada yukarıya doğ

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Yazarlar ve Şairler
21 
 Yazarlar Şairler ve Şehirleri  (İbrahim Kilik)

Evler kişilerin yaşadığı küçük mekânlar, kentlerse büyük mekânlardır. Edip Cansever, "İnsan yaşadığı yere benzer" derken; kişilerin karekterlerinin oluşumunda coğrafyanın ve mekânın önemini vurgulamak istemiştir her hâlde...
22 
 "Bir Lâhza-i Teahhur" ve İkinci Abdülhamit-2  (M.NİHAT MALKOÇ)

Tevfik Fikret,ömrü boyunca buhran içerisinde yaşamıştır.Gün gelmiş İstanbul’a,gün gelmiş manevî değerlere,gün gelmiş Sultan İkinci Abdülhamit gibi mütedeyyin eşhasa saldırmıştır.
23 
 Kültür Bilinci  (Cahit KILIÇ)

Mistik Doğu coğrafyasından cımbızla çekerek Kars’ı ve Kars’ın kültürel şahsiyetinde bizi, özümüzü, özümüzün kültür devlerinden birini mukayese yoluyla anlatmaya çalışacağım dilimin döndüğünce, edebî gücümün yettiğince...
24 
 Şair-i Şuara  (Cahit KILIÇ)

Türk milleti anasından şâir doğar. Hiç anlamayanımızın bile mutlaka bir dörtlük karalamışlığı vardır.
25 
 ""inan""dıklarının Peşindeki Mustafa  (volkan ocak)

Bir ülkede bozulmadan aç susuz kalmak pahasına ille de bilim demek
26 
 Divan Edebiyatının En Güzel Şairi  (kemal düz)

“ilk zevcim beni o kadar kıskanırdı ki güzel giyinmekten, şiir yazmaktan menederdi. hatta kirpiklerimin uzunluğu gözlerime pek letâfet veriyor diye kirpiklerimi keserdi. onun mumanaatiyle şiirde eski kuvvetim kalmadı.”
27 
 Yüreklerin Sihirli Değneği: Şiir  (nezahat artan)

Tut ki bir bulut olsun şiir, altına geç ve bekle. Belki seni de serinletir, belki ıslatır. Yanına birini de ekle, şiir olsun beraberliğin adı. Şiir saklıdır bulutta, aşk ıslatır toprağı ve bir bakarsın huzur kokuyor her yer. Şiirle kalın.
28 
 İki Koca Yazar, Bir Küçük İstanbul  (Resul Altınöz )

Kalem elinde adetâ bir silaha dönüşmüş, İstanbul'u kurşunlamıştı...
29 
 Sonbahar Soloları  (Ömer Akşahan)

Ömer Akşahan gazeteciliğini, felsefesini, edebiyat dilini belirlerken insandan yana oluşun ölçütlerini yazılarına da yansıtıyor.
30 
 Eğitimci - Yazar Halit Ertuğrul'u Dinlerken...  (M.NİHAT MALKOÇ)

Kıymetli bir dost, akademisyen, araştırmacı yazar, bunların ötesinde ve fevkinde bir gönül insanı olan Dr. Halit Ertuğrul’u bütün dinleyiciler pürdikkat dinledi. Ertuğrul’un sözlerinden daha çok; verdiği yaşanmış örnekler, hayattan getirdiği pratikler dinleyicileri etkiledi. Konuşması boyunca değişik yörelerden, yurtdışından ve kendisinden yaşanmış hikâyeler anlattı. Bu ibretlik anlatılar, yaşanmış olaylar olduğu için dinleyenlerin gözlerini yaşarttılar. Ben de çok etkilendim, duygulandım. Çünkü anlatılanların çoğu trajikti. Anlatılanların bazılarının başı dramatik, sonu mutlu; bazılarının başı mutlu, sonu trajikti. Bu güzel sohbetten herkes çok istifade etti. Dinleyicilerin çoğunun hayatında yepyeni ve tertemiz bir sayfa açıldı. Sohbetin en kazançlı tarafı da buydu zaten. Değerli gönül insanı Halit Ertuğrul’u tanımaktan ve onunla sohbet etmekten büyük haz aldım. Allah böyle insanların sayısını artırsın. Çünkü onlar bozulan toplumu düzeltecek gerçek mürebbilerdir.
31 
 "Kırlangıç Yıldızı" ve Leyla Şahin  (Ali ŞAHİN)

Bir kitap ve bir şairden hareketle 80 sonrası şiirimize bir yaklaşım denemesi, değinmeler...
32 
 Köşe Yazarlığı  (Ömer Akşahan)

İnternet her şeyde olduğu gibi yazarlık konusunda da bir çığır açtı. Daha düne kadar ülke genelinde irili ufaklı yüzlerce gazetede köşe yazarlığı yapanların sayısı 700 kadar iken bugün bu sayı internet gazeteciliği sayesinde nereye ulaştığı kestirilemiyor.
33 
 Hermann Hesse'den Mektup Var  (Mustafa Günay)

Hesse'nin mektupları ve düşündürdükleri...
34 
 Dündar Taşer'in Büyük Türkiyesi  (Serdar ULUSOY)

Kıymetli okurlarım Türk siyasi hayatının ve Türk Dünyasının en önemli fikir adamları arasında yerini alan Dündar Taşer, Türk milliyetçilerinin Türkmen ağası,dava ve gönül erini, vefatının 38 yılında kendilerini hatırlayarak ruhu şad olsun diyorum. Dündar Taşer’in Büyük Türkiyesi’ni bende her Türk milliyetçi ve Türkiye sevdalısı gibi kütüphanemin en güzel yerinde tutmaktayım.Arada bir, hiç sıkılmadan tekrar göz attığım nadir kitaplar arasında yerini almıştır.Bu eser Türk milletine; rotası bozulmayacak bir yön vererek tarihe geçmiştir.
35 
 Poetika// Sanatsal Yaratı Üstüne Fikir Uçuşmaları (Iv)  (Vildan Sevil)

Anlı şanlı poetikaları bulup okumak olası. Ben sizlere internette şiirleriyle tanıştığım iki ozan/şairin, güzelduyu yaratıcılığı sürecini, bunalımını, sancısını nasıl yaşadıklarını kendi dillerinden aktarmak istiyorum. İşte adeta poetika. Birlikte izleyelim:
36 
 Fahir Atakoğlu  (neslihanca)

Yorucu bir gün daha bitmişti. Evimin kapısından içeri girer girmez, bilgisayarın olduğu odaya daldım. Beni rahatlatacak bir müziğe ihtiyacım vardı. Masaüstünde duran Fahir Atakoğlu'nun parçalarına bir göz attım. Hepsi birbirinden güzel ve şahaneydi. Rumelihisarı dosyasını açtım. Kendi sitesinden indirdiğim, konser kaydının bulunduğu dosyaydı bu. Onu dinlerken insan, kendinden geçiyor, bir hayal âleminin içine dalıyor. Yazılarımı yazarken, beni rahatlatan, ilham kaynağı olan bu müziği gece gündüz dinliyorum.
37 
 Şair Sedat Umran  (Yusuf Ziya)

“Mustafa’yla görüşüyor musunuz?” dedim. Bana “Hangi Mustafa? Filiz’in abisi mi?” diye sordu.
38 
 Kafka Neden Hamamböceği Oldu  (Şevket Başıbüyük)

afka (Alman edebiyatçı Franz Kafka’yı diyorum) mutsuzdu; ben de… Kafka yazdıklarını beğenmiyordu; ben de yazılarımı beğenmiyorum… Kafka sağlığında değer görmedi; ben de… Kafka öldükten sonra anlaşıldı; ben henüz ölmediğim için ne zaman anlaşılacağımı bilemiyorum. Kafka bir Yahudi çocuğuydu; ben (elhamdülillah) Müslüman’ım… Kafka’yı anlayan gün gelir beni de anlar… Ve Kafka’nın eserleri yüz yılardır elden ele dolaşıp okunuyor; kim bilir yüz yıllar daha geçse de Kafka ve Kafkalar okunacaktır… Belki geç ama er-geç anlaşılacaktır…
39 
 Türk Şairler Ansiklopedisi 10 Cilt  (sabit ince)

TÜRK ŞAİRLER ANSİKLOPEDİSİ (10 Cilt -1000 Şair) 1.ANASAN Yayınları olarak, bu ansiklopediyi 10 cilt olarak planlandık. Her şaire 1 sayfa özgeçmiş, iki sayfada şiirleri olmak üzere toplam 3 sayfa ayrılacaktır. Her ciltte 100 şair olacak ve şairler soyisim Alfabetik sırasına göre yer alacaklardır. Resimler vesikalık resim boyutunda olacak ve isteyen bayan şairlerimiz resimlerinin yayınlanmasını istemiyorlarsa resim kullanılmayacaktır. 2. Yaklaşık 1000’e yakın şair ve yazarın yer alacağı dev ansiklopedide yeni şair ve ozanlara da yer verilecektir. İlk ciltte yer alacak şairler kayıt sırasına göre kabul edilecek olup, 100. şairden sonrakiler 2. cilte alınabileceklerdir. 3. Ansiklopediye şiirleri antoloji kitaplarında / dergi-gazetelerde yer alan şairler de katılabilir.) Ancak son çıkan YAYININ , aşağıdaki yayınevine adresine gönderilmesi gerekmektedir. Çünkü ansiklopedi ilmi ve kaynak eser olduğundan, ispatlamak zorundayız. Mutlaka bir şiiri veya yazısından biri dergi, gazete veya internet de yayınlanması gerekiyor. 4. Bir sayfada kısa bir hayat hikayesi, fotoğraf, çıkan veya çıkacak şiir kitabı adı, web sayfası ve e-mail adresi yer alacaktır. Bu bilgilerin yer alacağı aşağıdaki form doldurulup, sabitince1@hotmail.com’a gönderilecektir. Mesaj ve katılım bedeli alındığında bilgi verilmektedir. (Çünkü bazı mesajlar gelmediği için teyit edilmektedir.)
40 
 Bir Portre/mustafa Düzleme  (Şevket Başıbüyük)

Bilirsiniz sanatçılar için, “dâhilik ve delilik arasındaki ince çizgi” diye bir tabirden bahsedilir… Mustafa Düzleme bu ince çizgiden geçmiş bir dahi… Sanatı uğruna birçok cenderelerden geçtiği halde sanatçı kimliğini/feryadını duyuramamış bir sanatçı. Gelen ilhamları sustura sustura şimdi açıktan sesler duymaktaymış Mustafa Ağabey. Bunlardan bazılarını kayıt altına almış. Tarihiile birlikte yazıya dökmüş. Bana gösterdi, okudum, düşündüm, ‘hayır’ dedim, ‘bunlar bir şizofrenin hezeyanları değil, olsa olsa bir dahi sanatçının iç yankılarıdır’ dedim.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Yazar Kimliği
osman tatlı
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Okur Hakları
MUSTAFA ESER
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Sen Yazma Osman
Seyfullah ÇALIŞKAN
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Taze Ateş
Burcu Kırmızıgül
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Robert
Türkü Pekel
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Haydi Ordan Be!
Şevket Başıbüyük
Deneme > Yazarlar ve Şairler
Hasan Abi"nin Ayna"sı…
Şevket Başıbüyük
Deneme > Yazarlar ve Şairler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.