..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsan özgür doğar, ama her yanı zincire vurulmuştur. -Rouesseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Askıya Alınmış Hayatlar
Fatma Erdogan
Şiir > Bireysel

Hoşçakal dün Hoşçakal dünden önceki gün Askıya alınmış Bir hayat bekliyor beni Penceremde bugün Güneş gülüyor uzaktan Ağaçlar nispet yapar gibi El sallıyor İnsansız kalmış sokaktan Kediler, köpekler Kuşlar bile şaşkın Naylon poşetler de Gömülürken insan... Hoşçakal dün Hoşçakal dünden önceki gün Askıya alınmış Bir hayat bekliyor beni En derin yerimden Yaralıyım bugün...

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Din
641 
 Güzellikler İçinde Mutsuzluk, Neden?  (Fuat Türker)

Neden çoğu insan birbirine mutsuzluk ve sıkıntıdan başka bir şey veremez? Neden her insan yalnızca kendi çıkarlarını gözetir? Neden çatışan çıkarlar beraberinde hep mücadeleyi getirir? Ve neden insanlar güzel ahlâk sergileyemez ve birlikte yaşayamazlar?..Tüm bu soruların cevabı önemli bir gerçeği göz önüne serer. Koşullar ne olursa olsun, bu insanların ortak noktası, mutsuz bir yaşam sürmekte olmalarıdır.
642 
 Gerçek İyilik ve Takva  (Fuat Türker)

Mü’min kendi ihtiyacı olsa bile yoksula ve yetime yardım eden, sevdiklerinden özveride bulunan samimi bir kuldur. İyilik ve yardımı karşılıksız yapar ve başkalarını da iyiliğe özendirir. Tek hedefi, "Biz size, ancak Allah’ın yüzü (rızası) için yediriyoruz; sizden ne bir karşılık istiyoruz, ne bir teşekkür. Çünkü biz, asık suratlı, zorlu bir gün nedeniyle Rabbimizden korkuyoruz." (İnsan Suresi, 9–10) ayetiyle de bildirildiği gibi, Rabb’inin hoşnutluğudur.
643 
 Neden Varız?  (Fuat Türker)

İnsan yaşamı kısadır ancak insanın ruhu -Allah’ın dilemesiyle- ölmeyecek, sonsuza dek yaşayacaktır. Sonsuzluğun yanında ise, dünyada geçirilen 60-70 yıllık bir yaşamın hiçbir değeri yoktur. Burada yaşanacak anlık dünyevi zevkler için, sonsuz yaşamı feda etmek ise gerçekten hata olacaktır.
644 
 Bıçağın Altına Yatıran Teslimiyet...  (R.Betül Çetin)

Bir testi içinden çıkar kalbini... Daldır En Yücenin muhabbet deryasına...
645 
 Batıla ve Tutkulara Dalıp Gidenler  (Fuat Türker)

Birçok insan sahip olduğu serveti kendi çabası ve aklıyla kazandığını zanneder ve Rabb’ine nankörlük yapar. Dünyevi her ’madde’ onun böbürlenmesine, gururlanmasına yol açar. Oysa hepsi insan için birer imtihan sebebi.
646 
 Allah, Müminleri Görünmez Ordularıyla Destekler, Zafere Ulaştırır  (Fuat Türker)

Allah, inkarcının işlerini zorlaştırır, müminin işlerini ise kolaylaştırır. Dilerse hikmet ve kalplere hitap eden konuşma yeteneği verir. Karşısındaki kişide, o mümini sebep kılarak kalp duyarlılığı yaratır.
647 
 Ol Nur Doğdu  (Adem KALINSAZ)

Ebabil kuşlarının bıraktığı taşların üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen Mekke’deki bereketsiz hayat Mekke sokaklarında ve bilahare küre-i arzda kol gezmekteydi. İnsanlık adına ne varsa toprağın altında kalmış, toprağın üstü cehaletin pençesinde kıvranmaktaydı. Şan, şöhret ve itibar henüz adı konmamış kapitalizmin kurallarına bağlanmıştı. Paran varsa efendi, yoksa köle vasfı insanlar için bir yafta idi.
648 
 "Nasılsa Bağışlanırız" Mantığı  (Fuat Türker)

Ahirette zor durumda kalma olasılığına karşı, kendilerince çok akıllıca olduğunu zannettikleri bir rahatlama yolu bulmuşlardır. Bu, “nasılsa Allah affedecek" mantığıdır ve böyle düşünerek vicdanlarının sesini bastırmaya çalışırlar.
649 
 Hayat Bir Tiyatro Sahnesi mi?  (Fuat Türker)

Yaşamımızın her anına sızabilecek bu karanlık sistemden korunmak için, öncelikle dikkatli ve samimi olmamız gerekir.
650 
 Yeni Yılda Yeni Niyet Yeni Sayfa  (Fuat Türker)

2012 tüm dünya için insanlık, barış, huzur, sevgi, merhamet, bilim ve sanatın gerçek anlamda yaşanacağı kutlu dönemin başlangıcı olsun inşaALLAH.
651 
 Müslümanın Tatil Anlayışı  (Fuat Türker)

İnsan eğer Allah’ın hoşnutluğunu esas almıyorsa, gittiği tatilde Allah’ı, Kur’an’ı, İslam’ı unutuyorsa, ve orada aniden ölüm onu yakalarsa, nasıl açıklar Rabb’ine?
652 
 Bilmesem de Bilen Var (Mı?)  (ömer faruk)

küçük bir yazı
653 
 Allah Öğüt Alınabilecek Kadar Süre Tanır  (Fuat Türker)

Allah’tan yüz çevirerek yaşayan kişi, bu sıkıntı anlarında aczini anlar. Ardından vicdanının sesine kulak verdiğinde ise, hatalarını görür ve kendisini düzeltmeye gayret eder. Zor zamanlar, gerçekleri kavrayan insan için tevbe etmeye ve Allah’a yönelmeye bir fırsattır.
654 
 Yaşam Allah'a Nasıl Adanır?  (Fuat Türker)

İnanan insanın yüreği Allah aşkıyla doludur. Aşkını en iyi ifade ettiği an da, dünyadaki imtihan ortamı gereği yaşadığı zorluk zamanlarıdır. Çile ve zorluklar müminin sevgisini vurgulama imkanı verir. İnsan sıcak evinde, keyif içerisinde, imtihan yaşamadan sevgisini kanıtlayamaz. O nedenle imtihan, mümin için Allah’tan nimettir, rahmettir. Çile insanları yıpratır diye bilinir, oysa çile inceltir. Allah’ın hoşnutluğunu kazanma yolunda çekilen çileler insana sağlık verir, kişinin şevk ve heyecanını artırır...
655 
 Sorumluluk Bilinci  (M.NİHAT MALKOÇ)

Dünyaya gelen her insanın belli görev ve sorumlulukları vardır.Hiç kimse başıboş değildir.Hepimiz belli gayelerle yaratılmışız.Onun için insan en değerli varlıktır.Kendimize bu açıdan bakarak büyüklüğümüzün farkında olarak yaşamalıyız.
656 
 Namazı 'İbrahim Makamı'nda Kılmak  (Fuat Türker)

Namaz, müminin Allah’a yakınlaşması, O’na boyun eğmesi, dünyevi her şeyden sıyrılarak Rabb’ini düşünebilmesi için bir yöneliştir. Namaz gafleti kaldırır, insanın bilincini ve şuurunu canlı tutar. Namazla imanı derinleşen, samimiyeti artan müminin ahlakı güzelleşir, nefsani tutkularından ve kötü düşüncelerinden arınır.
657 
 Ölümü Günde Kaç Kez Düşünüyoruz?  (Fuat Türker)

"Yaş 35, yolun yarısı eder" der şair. Oysa 35 yaş yolun sonu bile olabilir hatta insan 35 yaşını hiç göremeyebilir. Geriye dönüp baktığımızda, yaşadığımız yılların ne kadar da çabuk geçtiğini düşünürüz. Yaşayacağımız yıllar da aynı hızla geçecek unutmayalım. Ki yavaş da geçse ölüm sonunda bizi bulacak...
658 
 İçten Allah'a Yönelene Müjde Var  (Fuat Türker)

Allah’a gönülden bağlanmak; her durum ve koşulda imani bağlılık ve sadakatten vazgeçmeyecek kadar çok sevmek ve O’na karşı içi titreyerek korku duymaktır. Allah’a bu şekilde gönülden bağlanan insan, O’nun hoşnut olmayacağı davranış sergilemekten şiddetle kaçınır.
659 
 Samimi İnsan Ağzıyla Söylediği Kalbinde Olandır  (Fuat Türker)

Bir insan bilgisiz olabilir, deneyimsiz hatta saf olabilir. Ancak kişinin Allah’a samimiyetle bağlı olması çok önemlidir. Allah, Kendisi’ne yönelmek isteyen kullarına mutlaka doğru yolu gösterecek, onları hidayete ulaştıracaktır.
660 
 Yaşama Kur'an Penceresinden Bakmak - I  (Fuat Türker)

Din, miras aldıkları kuralların bir parçası olduğundan, bu sistemin mensupları içlerinde Allah’a karşı saygı dolu korku taşımazlar. Namaz, oruç gibi ibadetleri yapar ancak bunları vicdani bir duyarlılıkla yerine getirmezler. Allah’ın gücünü gereği gibi takdir etmez, ahirete de kesin bilgiyle inanmazlar; kalpleri bomboştur.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © , 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.