..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Yalnızca hava, ışık ve arkadaşın varsa hiç üzülme. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Din
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sinirlendim mi Oluyor Bunlar
Ahmet Zeytinci
Öykü > Gülmece (Mizah)

Şimdiki zamanda sinir katsayısı tavan yapmayan adam var mı? Varsa da ben bilmiyorum. Bilsem de onu arayıp bulmak çok zor. Bulursam da zaten alnından öperim. Adamda durup dururken bayram değil seyran değil, eniştemde değil, o zaman bu adam beni niye öptü acaba, der mi? Der belki de ben de geniş bir yazılı açıklamayla ona bunun sebebini anlatırım, hani sözlü anlatımdan bir şey anlamazsa diye... İş yerinde ticaretimizi

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > İnceleme > Din
161 
 Nasıl Zengin Olunur?  (Fuat Türker)

Servetle azgınlaşıp şımarmayan ve şükredici olanlar, serveti alındığında ise tevekkül ve sabır gösterenler Allah’ın razı olduğu kullardır.
162 
 Kalplerin Yumuşadığı Aylar  (Fuat Türker)

Nefis tembelliğe yönlendirir; insanın Kur’an’ı yaşama konusunda kararlı ve iradeli olmasını istemez. Kişi nefsini eğittikçe daha şefkatli ve merhametli olur. Nimetlerin değerini daha iyi anlar, şükrü artar
163 
 Kur'an'ı Anlayamayanlar  (Fuat Türker)

Kur’an’da çelişki yoktur; çelişki, nefislerini gözeten düşük akıllı kimselerin bozuk mantık örgülerindedir. Kur’an, verdiği örnekler karşısında bu kişilerin şaşkınlıkla, "Allah bu örnekle neyi anlatmak istedi?" dediklerini haber verir.
164 
 Allah Kullarına Neler Vaad Ediyor?  (Fuat Türker)

Allah ayetlerinde Kendisine ortak koşmayan müminleri kesinlikle inkâr edenlere galip getireceğini, onların korkularını gidereceğini ve İslam’ı dünyaya hakim kılacağını vaat eder.
165 
 Kur'an Onlara Yetmiyor Mu?  (Fuat Türker)

Kur’an oldukça sade ve kolaydır. Anlamak için din eğitimi almak gerekli değildir. Allah bize Kuran’ı doğruyu yanlıştan ayırmamız için indirmiştir ve yaşamımıza dair her konu onda vardır.
166 
 Peygamberlerin Duaları - II  (Fuat Türker)

Allah Kur’an’da, Peygamberlerimizin kıssalarını örnek vererek dilediğinde her şeyin mümkün olabileceğini kullarına gösterir. En zor anlarda, hatta artık hiçbir çözüm bulunamayacağı zannedilen durumlarda bile Allah yardımını ulaştırır.
167 
 Allah Korkusu Nasıl Bir Korkudur?  (Fuat Türker)

Allah, "Benden korkun" buyuruyor ve biz "korkmama gerek yok, sevmem yeterli" diyorsak Allah’ın buyruğuna itaat etmiyoruz demektir. Hatta bu, "ben Allah’ı seviyorum, namaz kılmasam da olur" demekten farklı olmaz ve ayetten yüz çeviriyor olabiliriz Allah esirgesin.
168 
 Felaketler, Toplu Ölümler ve Allah'ın Merhameti...  (Fuat Türker)

Bu insanların kafalarındaki soru şudur; "Madem Allah kullarına karşı çok merhametli, neden böyle zorlu olayları yaratıyor?”
169 
 Tüm Bağımlılıklardan Gerçek Özgürlüğe  (Fuat Türker)

Dinden yüz çevirerek özgür olacağını zanneden kişi, içinde yaşadığı toplumun kısıtlayıcı ve yasaklayıcı kurallarına uyarak gerçekte özgürlüğü değil, tutsaklığı yaşar. Toplumda yerleşmiş yanlış telkinler, batıl inanışlardan kaynak bulan din dışı uygulamalar kişilerin yaşadığı hapishanenin sınırlarını çizer. Yalnızca Allah’ın kulu olmak yerine, onlarca sahte ilahın emrine giren kişi asla gerçek anlamda özgürlüğü tadamaz.
170 
 "…ve Kur"an"ı Okumakla Emrolundum"  (Fuat Türker)

Kur’an’ı anlayabilmek için üstün bir zeka değil, düzgün bir niyet ve önyargıdan arınmışlık gerekir.
171 
 Velayet-i Fakihin Evrensellik Süreci mi?  (Muhammed CAN)

dinin rüknü mü?!
172 
 İmana Zulüm Karıştırmak Ne Demektir?  (Fuat Türker)

’İmana zulüm karıştırmak’ insanın, Allah’ın büyüklüğünü, gücünü kavramasına, dünyada ve ahirette gerçek mutluluğu ve kurtuluşu için hak dine uyması gerektiğini bilmesine rağmen, din dışı ahlâk özelliklerinden kopamamasıdır... Bu kişiler imanı yaşarlar ancak nefsani istekleriyle/çıkarlarıyla çelişen durumlarda ya da zorluk zamanlarında, Kur’anî davranışlar yerine din dışı tavırlar sergilerler.
173 
 Politik Hırslara Çözüm  (Fuat Türker)

Dini siyasete alet etmek kuşkusuz yanlıştır ancak politikacının kesinlikle dinden uzak durması gerektiği düşüncesi doğru değildir. İnançlı politikacının inancını gizlemesi, Allah’tan ve Kur’an‘dan söz etmemesi, Müslümanlığını hiçbir şekilde belli etmemeye özen göstermesi diye bir konu olamaz. Kur’an ahlakı bir yaşam şeklidir çünkü.
174 
 Kalkış Günü  (Fuat Türker)

Ölümü, kıyamet gününü ve ahiretin varlığını bilen insan, bu önemli konular üzerlerinde düşünmelidir... Ölüm ve kıyamet konuşulur, hatırlatılır, vardır, haktır ve gerçektir...
175 
 Allaha Güzel İsimleriyle Dua Edelim-ı  (Fuat Türker)

Güzel özelliklerimizin tümünün kaynağı Allah’tır. Allah’a aşkla bağlı olmaya, O’na yakın olmaya ve Kur’an’ı tam olarak yaşamımıza uygulamaya çalıştığımızda, Allah’ın bazı sıfatlarının tecellilerini üzerimizde taşıyabiliriz.
176 
 Siz O'na Döndürülürsünüz [muhteşem Video İle]  (Fuat Türker)

Her insan, sınırlarını kavrayamadığımız evrendeki milyarlarca gezegenden birinde tanımlanamayacak kadar küçük bir yerde yaşar. Kendisini büyük ve güçlü zannederek büyüklenen insan, gerçekte bir nokta kadar yer kaplamaz.
177 
 Ramazan Güzel Ahlaka Ulaştırmalı  (Fuat Türker)

İmtihanın gereği olarak zayıf yaratılmıştır insan; uykusu gelir, acıkır, yorulur… Zaaflarını yenerek Allah’ın hoşnutluğu amacıyla kendisini kontrol edebilen insan, ruh terbiyesinin ilk adımını atmıştır. Bu nedenle tüm diğer ibadetler gibi, oruç tutmak da kişinin imanının derinleşmesine vesile olur.
178 
 Gerçek Sabır  (Fuat Türker)

Toplumda sabır, insanın yaşamı boyunca karşılaştığı zorluklara direnmesi, katlanması ve tahammül etmesi olarak bilinir. Bu düşünceye göre sabır ‘bir yere kadardır’ ve insanın ‘burasına kadar geldiğinde’ ise ‘taşması’ doğal karşılanır. Hatta insanlar arasındaki en sabırlı kişiye “sabır taşı” denir ve o bile zaman zaman sabrı ‘tükenip, çatlayabilir.’
179 
 Kabul Edilen Tevbe  (Fuat Türker)

... ‘nasuh tevbe’, tevbenin o günahı bir daha asla işlememek niyetiyle yapılması anlamındadır. Nasuh tevbe, pişmanlığı kalpte hissetmek, dille bağışlanma dilemek, bedenen de günahı terk etmek ve ondan uzak durmaktır. Kuşkusuz bu bilgi, her günah için yalnızca bir kez tevbe edileceği anlamında değildir.
180 
 Orta Asya Şamani Toplulukları Üzerine Notlar 2  (İbrahim Balcı)

Orta Asya Şamani inanç sisteminde "Oba"kavramının yeri üzerine bir inceleme

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  Sonraki Sayfa
son eklenenler

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.