..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öküzün rengini dışında, insanın rengini içinde ara. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Şimdi Gitmek Zamanı
Ahmet Zeytinci
Şiir > Yaşam

Evet, evet şimdi gitmek zamanı bazı yüreklerden bazı gönüllerden bazı mekanlardan... Anladım ki bu göğüs kafesimizde ki et parçasını herkese ardına kadar açmamak gerekiyormuş anladım ama biraz geç anladım... Şimdi gitmek zamanı hem de arkana bile bakmadan... Hiç önemli değil aslında bana yamuk yapmışsınız ya da yapmamışsınız bir çoğunu unutsam da ben sizleri zaten havale ettim çok zaman önce o en y

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
241 
 Kaçmak İstiyorum Buralardan…  (Ramazan Karalar)

Türkiye'de durmadan eğitimin öneminden, eksikliğinden, şart olduğundan söz ederiz. Annem her zaman "Eğitim cehalet alır, eşeklik baki kalır" derdi. Çok da doğru söylermiş… İnsanlara okuma yazmayı, hesap yapmayı öğretebilirsiniz. Böylelikle cahil kalmazlar ama davranışlarını değiştirebilir misiniz? Davranışlarımız bize ailemizden geçer. Ailenin değerleri, ebeveynlerin önem verdiği konular ve onların davranış kalıpları bizi etkiler.
242 
 Ben Asya'da Ömer Hayyam, Avrupa'da Archimedes Olmuşumdur  (osman demircan)

Bazen geçiştirmeyeceksin insanları. Sonra kendilerini, Roma askeri sanmaya başlarlar. Karşına zekalarıyla değil, aptallıklarıyla çıkarlar bu tip insanlar. Nasıl Archimedes kum üzerine çizdiği çemberlerle hesaplar yapmak üzereyken, elinde boynuna vurulmak üzere kaldırılan bir kılıçla yaklaşan Romalı askere aldırmayarak başını hesaplarından kaldırmadan "çemberlerime dokunma" der; ama Archimedes kesik başı çemberlerin arasına düşerse, işte böyledir geçiştirmeler.
243 
 Tüketirken Tükenmek…  (E. Asım Öztürk)

Hem yangını çıkaran olup, hem de yangından kaçarak kurtulacağını sanmak, bir açmazdır. Üstelik yangını söndürme iddiasıyla kaçmak, açmazın çok ötelerine uzar. Yangından kaçarak kurtulabilir, ancak söndüremezsiniz.
244 
 Müslümandan Müslümana Bir Hak  (Osman AKTAŞ)

Bir Müslümanın görevi, Müslümanlara destek olmak... Burada şu soru geliyor insanın aklına: Hangi Müslümana destek vereceğiz? Kendi yarattığı dini, Allah’ın indirdiği dinin yerine koyan ve kendilerine Müslüman diyenlere mi yoksa Allah’ın dinini Kur’an-ı Kerim’e göre yaşayan, çevremizde destek vereceğimiz kadar Müslüman var mı ve varsa bunları bulabilecek ve destek olabilecek durumda mıyız?
245 
 Bir Babanın Evlatlarına Son Dersi  (Hakan Yozcu)

İspanya’da bir baba, çocuklarının vefasızlığı yüzünden onlara son bir hayat dersi verdi. Baba, kendine karşı hayırsız olarak nitelediği çocuklarını mirastan mahrum etti, Bu yetmedi, ölmeden önce vasiyet ederek mezartaşına “Babayı aldınız” ibaresini yazdırdı.
246 
 Kullanalım da Nasıl Kullanalım  (Ahmet Zeytinci)

Bütün kredi kartlarında ''Asgari Ödeme Tutarı'' diye bir madde yazar hepiniz bilirsiniz. Çok borcunuz biriktiği zaman asgari tutarı ödeyip bir daha ki yani bir ay sonraki ekstreye kadar zaman kazanırsınız. Aslında bu çok sakıncalı bir durumdur. Asgari tutarı ödedikten sonra geriye kalan bakiyeniz fazla ise, yapılan hesaplamalar göre hiç kredi kartı kullanmasanız bile o borç epey uzun bir süre sonra bitmektedir. Unutmayın kredi kartı faizleri dünyanın her yerinde diğer banka faizlerine göre çok yüksek maliyetlidir kişilere.
247 
 Din Dersi Temizliği  (H.Deniz Hatipoğlu)

Din dersinin kalkmasını istiyorum, “din öğretmenleri” yüzünden.
248 
 Ya...  (Necat Dilaver)

Ya okursun ya razı olursun... Ya bu dünyada bu dünyayı; yani kendini, ya bu dünyada öbür dünyayı yaşarsın. Öbür dünyada bu dünyayı veya öbür dünyada kendini yaşaman olanaksızdır... Ya seversin ya nefret edersin...
249 
 Unutmayalım ki Öğrencilerimiz, Geleceğimizdir!.  (M.Nazım Güler)

Her ilin insanları, kendi illerinde en az bir üniversite kurulmasını arzular ve bunu gerçekleştirmek için her alanda mücadele ederler. Seçimlerde, siyaset malzemesi bile yapıldı, yaptılar. Mardinliler de, bunun için az çaba sarf etmediler.
250 
 Rahatsızsınız!  (Utku KOÇAK)

O aşşağılık insanlar elimizden ekmeğimizi alıyor, bir yığın dolandırıcı, kaçakçı zengin oluyor diyeceksiniz. Ama çok safsınız! Ama çok doğrucu ve aptalsınız! Tüm hayatınız boyunca hep böyle şikayet edip durduğunuzun artık farkına varmalısınız!
251 
  yarın Ne Olacağını Kim Biliyor?  (Hakan Yozcu)

Önemli olan insanın ne olduğunu ve nereden geldiğini bilmesi. Nankör olmaması… Unutmamalı ki dağın zirvesine ulaşmak için eteklerden yukarı doğru yürümek ve tırmanmak gerek. Eğer bunu başaramazsan zirveye ulaşamazsın. Zirveye ulaşmak da önemli değil. Önemli olan orada nasıl kalabileceğini ve ne yapacağını bilmendir. Bunu bilmediğin an, aşağıya düşmek çok da zor değil…
252 
 4000 Yıllık Yasa  (ARZU MUMCU)

4000 yıl evvelki zihniyet buysa şimdilere nasıl geldik anlamak çok zor...
253 
 2000 - 2010  (AYSUN)

Yeni yıl beklentileri
254 
 Dindarlık Eğitimin Neresinde?  (hasan tülüceoğlu)

Aslında bütün suç, Batının reform ve rönesanslarla bilim devrimi yapıp kimsenin bileğini bükemeyeceği bilim ve teknoloji devi haline gelmesi ve tahrif edilmiş Hıristiyanlık-Antik Yunan kaynaklı aşırı dominant kültürünü dünyaya dayatmasında. Yoksa öncelikle biz Müslüman Türkler ile doğu Müslüman halkların suçu neydi ki?
255 
 Iraklı Kadınlar ve Pozitif Ayrımcılık*  (cetinbayatli)

Kadınları ele alan bir ilginç yazı.
256 
 Bu Fetişizm Başka Değişik Bir Şey  (Ahmet Zeytinci)

Birisi gelecek sizin kıçınıza burnunu dayayacak ve siz de onun burnuna zaaart zaaart amiyane tabir ile osuracaksınız, kibar tabir ile gaz çıkartacaksınız... Hadi be, hatta bir kere daha hadi be! Argoda da ''Osuruktan tayyare selam söyle o yare.'' diye de bir özlü sözümüz vardır... Bir adı da yellenmedir, gaz çıkartmanın... Geçenlerde bir yerde okumuştum İrlandalılar da gaza çıkartmayı pek sevmezler imiş, gaz çıkaracakları zaman, canlarının azar azar, kıçlarından çıkıp da gideceğini zannederlermiş...
257 
 Dokunmatik Olmuşuz  (Sinan Yıldırım)

Artık öyle küçük çocuğun elindeki şekeri alıp ağlatma eylemine bile gerek yok, şöyle karşıdan baksanız ama içinizden alırım bak şekerini diye düşünerek, o bile yetiyor ağlatma eylemi için. Sonra ağlayan çocuğun ilk önce annesi anlıyor çocuğunun elinden şekerini almayı düşündüğünüzü, sonra anne babaya bir bakışla anlatıyor olanları, baba kalkıp geliyor yanınıza anladım ben seni değip tekme tokat dalıyorsunuz birbirinize. Biraz abartılımı oldu buda!!! neyse.
258 
 Hepimiz Salağız  (Alp Şahin)

Çok fazla inandık. Çok fazla güvendik. Çok fazla kaybettik. Suçlusu aslında biziz ama başkalarını suçlamayı seviyoruz.
259 
 Avlulu Evlerin Çocuğuysanız Eğer...  (Ahmet B.çulhacı)

Gelen zaman, geçen zamana denk düşmüyor bugünlerde... Her şey gerçek rengini yitirmiş gibi...
260 
 Türk Kadınlar Günü  (Osman AKTAŞ)

Kadınlarımız,adımız sizinle anılmakta beşikten mezara. Siz kendinizle anılıyor musunuz? Nasılsınız? İyi misiniz? İyi olmanızı cenab-ı Allah'tan dilerim (hükümetten fırsat bulursam)

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Atatürk Üzerine Bir Kaç Kelam
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Cem Yılmaz Neyimiz Olur?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Senden Adam Olmaz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Maymuna Sahip Olmak mı?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Kimin Hayatı Roman?
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Öyle mi Alay Komutanı?
Alp Şahin
Eleştiri > Toplum ve Birey
Siz Yöneticiler
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Namussuzlar
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Siz de Yer Miydiniz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Aforizmlar
Ö.Gökhan Ergüven
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.