..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Öyle yaşamalısın ki ölünce mezarcı bile üzülsün. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum ve Birey
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Onun Sonbaharı
Yûşa Irmak
Deneme > Sevgi ve Aşk

Sonbaharın da bir “bahar” olduğunu yeniden fark ediyorum. Tıpkı bir baharın merkezinden geçer gibi… Engin vadilerden gün ışıklarına kavuşmuş, her yanı buram buram toprak kokan ormanda bir kez daha yürüdüm sensiz… İstanbul’un tepelerini, cüce dağlarını, ormanlarını gezerken gördüm ki bütün bir varlık yakın zamanda değişerek, renkten renge girecek. Kimi fısıltıyla, kimi sesini karşı tepelerde çınlatarak o ezeli değişim şarkısını söyleyecek… Se

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey
241 
 Hayal Çeşitlemeleri IV  (ESRA VIZVIZ)

çeşitlerken hep benzer yollardan geçiyor hayallerim kalemimi aynılaştırıyor bu da sanırım ama ne yapayım. dilim de elim de durmuyor.
242 
 Bir İnsanlık Masalı…  (E. Asım Öztürk)

İnsanların önemli bölümü kaybetmedikleri eşeklerini yeniden bulmanın sevinciyle yetinmeyip, coştukça coşmuştu.
243 
 Seçmeli Kuran Dersleri Bedrin Aslanları Kadar Şanlı mı?  (hasan tülüceoğlu)

Burada Arapça ezan yasağının meclisce kaldırılma kararı fazlasıyla yetiyordu. Meclis kararını duyan Anadolu minarelere Arapça ezan okumaya koşmuştu.
244 
 Ev Al Komşuyu Boş Ver  (Murat Tekneci)

Komşuluk kalmadı artık.Millete günaydın yada iyi akşamlar deyince cevap vermek bir yana insana kötü bir şey söylemişsin gibi bakıyorlar.Atalarımız ne güzelde söylemiş "Ev alma komşu al" diye Helede bir sitede oturuyorsanız geçmiş olsun.
245 
 Kapitalizmin mi Yoksa Bretton Woods' Un Sonumu?  (eyyüp yıldırmış)

Son günlerdeki dünyayı saran ekonomik krizi hepimiz az çok biliyoruz...
246 
 Türkiye Tabiki Laîk...  (David Durak ARSLAN)

...demeyi çok isterdim.
247 
 Para - Para - Para  (Ahmet GÜNAY)

Para kazanmak için adileşmek, şerefsizleşmek olabilir mi?
248 
 Tüketirken Tükenmek…  (E. Asım Öztürk)

Hem yangını çıkaran olup, hem de yangından kaçarak kurtulacağını sanmak, bir açmazdır. Üstelik yangını söndürme iddiasıyla kaçmak, açmazın çok ötelerine uzar. Yangından kaçarak kurtulabilir, ancak söndüremezsiniz.
249 
 Amaçlar Üzerine Ufak Rötuşlar  (Burak akın)

" Sevgili dostlarım ! Hakikat elden gidiyor ! Hakikatin ipleri haylaz bir maymunun elinde, oynatıyor hepimizi bu hayat sahnesinde. Kanmayın dostlar buna , Tanrıya tamamıyla adamayın dileklerinizi, nihayetinde siz de Tanrının yeryüzündeki ufak bir parçasısınız. "
250 
 Cehaletin Karanlığından Bilginin Aydınlığına…  (M.NİHAT MALKOÇ)

Bilginin geçer akçe olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Günümüzde bilgiye ulaşmak geçmişe nazaran çok daha kolaydır. Tabir caizse bilgi deryasında yüzüyoruz. Fakat bu nimetten faydalanmayıp cehaletin kör karanlığında debelenenler az değildir. Bilgiye ulaşma konusunda sınıfta kalanların durumu Divan Edebiyatı şairi Naili’nin “Ol mâhiler ki derya içredir deryayı bilmezler” berceste mısraını hatırlatır. Erişimi olmayan malumatın kimseye hayrı yoktur. Demek ki mühim olan şey, bilgiyi stoklamak değil, hayatın her yanına yaymak ve yeri geldiğinde cömertçe kullanmaktır. Ancak bununla çağa ayak uydurabilir, sağlıklı neticelere varabiliriz. Şair Ruhsatî’nin “Basma cahilin izine, gitme şeytanın sözüne” dizesi cehaletin bir ucunun şeytana dayandığını gösterir. Sırat-ı müstakimden ayrılıp, yolu şeytanla kesişenlerin sonunun cehennem olacağını hatırlatmakta fayda vardır.
251 
 Bakkallık Güzel ve Saygın Bir Meslekti Eskiden  (Ahmet Zeytinci)

Bakkallar yavaş yavaş hayatımızdan çıkıyorlar. Ekonomik gelişmeye kurban gittiler, kapitalizmin çarkları onları da öğüttü... Oysa ne güzeldi seksenli doksanlı yıllarda ve hatta daha öncesi yetmişli yıllarda, mahalle bakkalları... Erken açılırdı bakkallar. Saat altı altı buçuk dedi mi, bakkallar faaliyete geçerdi. Şimdiki büyük marketler gibi saat dokuzu, onu beklemezlerdi... Sabah erkenden okula gidecek öğrenciler, işe gidecek memur ve işçiler bakkallar sayesinde erken kahvaltı ederler, sonra yola koyulurlardı...
252 
 Oyunuzu Kime Vereceksiniz?  (Meryem Rabia Taşbilek)

-Esbab-ı Nuzülden, Tefsirden, Buhariden, Tırmiziden, Bakaradan, Nisadan, Ahzaptan ıslanmadan; iki salla, bir bağla yaparak Müslüman olduğunu sanan Sen. -Rönesans ve Reformdan, 1789 dan, Tanzimattan, Cumhuriyetten kana kana içmeden; denize girip, bira içmeyi çağdaşlık sanan “elhamdülillah atatürkçüyüm” ya da “Allah laiklikten ayırmasın” diye absürd dualar eden Sen. Sen oyunu kime vereceksin?
253 
 Anlar ve Yarınlar  (serdar özdemir)

Yaşamın sessiz güzellikleri,gizemlikleri,sırları,aşkları, yasakları,yaşanmışları,yaşanmamışları, Mitolojik efsaneleri,dinleri,dilleri,düşleri, cenneti,cehennemi,tohumları,bitkileri,ağaçları, toprağı,suyu,kaderi,
254 
 Trabzon"un Yeni Valisi Nuri Okutan  (M.NİHAT MALKOÇ)

Yöneticilik, hüner gerektiren meşakkatli bir iştir. Çünkü insanları memnun etmek, doğru yönlendirmek, verimli çalışmalarını sağlamak sanıldığı kadar kolay bir şey değildir. Bu sadece okumakla, yani eğitimle gerçekleştirilemez. Kişinin şahsiyeti ve olaylara yaklaşımı çok önemlidir. Sert mizaçlı olmak her zaman otoriteyi sağlamaya yetmez. Hatta çok kere iticiliğe zemin hazırlar. Hoşgörünün fazlası da gevşekliğe yol açar. Bu hususta dengeyi sağlamak gerekir. İnsanlara ufuklarının genişliği hesaba katılarak yaklaşılmalıdır.
255 
 Cezaevleri  (Şenol Durmuş)

Avrupa parlamentosundan denetlemek için gelen heyetler bile bu sahte sistemin bir oyuncusu olmuştur. Yılda bir kaç kez gelen bu heyetlere ülkemizde sadece iki cezaevi gösterilmektedir.
256 
 Söylemler ve Eylemler - 5 -  (Hilâl Erboyacı)

‘Bazı tartışmalar, iki yüzünde de deri bulunmayan bir davulu çalmaya benzer. Yani birbirine çarpan tokmakların çirkin sesinden başka bir şey duyamazsınız.’(Oruç Baba’dan Aforizmalar- 16) Ne kadar doğru…Susup beklemeyi de bilmeli zaman zaman …
257 
 Ali Baaabanın Bir Çiftliği Var Çiftliğinde Öküzleri Var  (Ahmet Zeytinci)

Duydunuz mu Ali Babanın çiftliğinde bir de öküzler varmış. Bu öküzlerin yalnız değişik bir özelliği var, bunlar iki ayaklı öküzlerden... İnsanlık yanlarından yörelerinden geçmediği için, iki ayaklı öküz olarak adlandırılıyorlar... Baş Öküz Bey kaçmış gitmiş Uruguay diye bir ülkeye... Hanımı memeliyi de boşamış. Hanımı memeli neyse göz altına alınmış da binlerce kişinin üzerilerinde ahı varmış...
258 
 Bayram Gelmiş  (Sevgili Özbek)

Kilometrelerce uzaklardasın Geçmişten kalan sevdalarıma dair Yâdımın son duraklarındasın Bir bayram daha geçip gidiyor böyle Dem aldım sensizliği gözlerimdesin
259 
 Ez Dinalîm…  (Şevket Başıbüyük)

Ez dinalîm… Oy oy dinalim.. Dinalîm’in ne olduğunu bilir misiniz? Aslında yalnız hastalıkta değil, derdi olan herkes dinale/inler, anlatabiliyor muyum?
260 
 Tatlı Eğitime Tatlı Tatil  (Osman AKTAŞ)

Ey milli eğitimi yöneten zilli eğitim mensupları! (Sayın Cumhurbaşkanı hitap ederken hep bu üslubu kullanıyor ya... Sanırım bu üslup beni de sardı) Tanrı’m bu yüzden başıma bir iş gelmese bari… Gelmez gelmez, Yılmaz Özdil’in başına bir şey gelmediğine göre...

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Penis Bilgeliği
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Fırlatma Yapmayın
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yapay Ticaret
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Eskiden Olsa Üzülürdüm
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Okumak
Osman AKTAŞ
Eleştiri > Toplum ve Birey
Memelerin Sürprizi
Yûşa Irmak
Eleştiri > Toplum ve Birey
Zaman Akıp Gidiyor
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yeter ki İradenize Sahip Olun
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey
Yorumsuz
Ahmet Zeytinci
Eleştiri > Toplum ve Birey

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.