..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir insan bir kaplanı öldürmek istediğinde buna spor diyor, kaplan onu öldürmek istediğinde buna vahşet diyor. -Bernard Shaw
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
İzEdebiyat - Toplum
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri

Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  

Sessiz Gemi
Hüseyin İbiş
Şiir > Bireysel

SESSİZ GEMİ Sessiz bir gemiye bindim demir almıyor, Gel diyorum mutluluk kapımı çalmıyor, Kanıyor gönlümün yarası kapanmıyor, Özlem duyuyorum umutlu bakışlara. Bindiğim gemi denizlere açılmıyor, Sabah güneşinin ışığı saçılmıyor, Hiçbir zaman karanlıklardan kaçılmıyor, Kapılmak istemiyorum boş bakışlara. Battı yolcusu olduğum gemi çıkmıyor, Tabipler düşman oldu yarama bakmıyor, Acılar peşimi bir türlü bırakmıyor, Veda etmek istiyoru

[DEVAMI]

 

 


 

 
Arama Motoru


• İzEdebiyat > Deneme > Toplum
181 
 Nıglıç Ilkasay Relemilek (*)  (Ertuğrul ERDOĞAN)

Ülkemizde çılgın proje diye adlandırılan “İstanbul Kanalı”ndan sonra yeni çılgınlıklara devam ediliyor… Yakında bu yasak sözcüklerin yanına; Yolsuzluk, Darbe, CHP, MHP, BDP, “Ananı da Al Git!”, Gemicik, Deniz Feneri, Kılıçdaroğlu, Bahçeli gibi daha birçok sözcük eklenirse şaşırmayın! Anlayamadığım Türkçemizdeki; Çekmek, götürmek, koymak, yerleştirmek, yatmak, indi, bindi, kalktı, geçirmek gibi her an lastikleşebilecek daha birçok sözcüğü de yasaklılar listesine kacayok* mıyız?
182 
 Bre Çocuk Sana Ne Yargıtaydan?  (Elvan Çolakoğlu)

Genç Bakış'ta gençleri izliyorum. Gözlerimin önünden bir film geçiyor. Yirmi küsür yaşında gençler Cengiz TOPEL'leri, kürt meselesini, türbanı konuşuyor.
183 
 Nasıl…  (David Durak ARSLAN)

Sizi, sevdiklerinizi, hayallerinizi, hepimizi ve planetimizi kurtaracak yeni bir düzen, ideal bir sistem arayışındayım.
184 
 Evlilik  (düşge su)

hoşlanmayanların olacağını garanti ederim.
185 
 Diyalektik Üzerine...  (Sedat Akıncı)

Doğayı, Toplumu, ve bilinci, iç karşıtlıklarının çatışması ve aşılmasıyla, durmaksızın devindiren ve geliştiren kesintisiz süreç..Diyalektik; doğa, toplum ve bilincin, hem varoluşunun, hem de bu varoluşun bilinç tarafından kavranışının yasalarının bütünlüğüdür..
186 
 Bendeyişler - 1  (Nilüfer Aydur)

Söz 13/10/2010 Konuştuklarımız nasıl ki yaşadıklarımızın ayak izleriyse, yaşayacaklarımız da konuştuklarımızın izlerini taşıyacaktır. Geleceğimiz konusunda belirleyen olmak için, neyi konuşacağımızı seçmeyi öğrenmek zorundayız.
187 
 Yalnızlık ve Kent  (Necat Dilaver)

Kentler yalnızlıklarımızın anıt mezarlarını yapabileceğimiz alanlara sahiptir, o kadar. Bazen bir insanın kalbi, bazen kalabalık bir mezarlık, bazen belediye otobüsü, bazen gece yarısı toplaşan tinerci çocukların mutluluğu, bazen steril bir mağaza...
188 
 Mudurnu'lu Fatma Ninenin Günlüğü / Mudurnu"da Şiir ve Türkü Gecesi  (Kâmuran Esen)

Bu toprağın insanının yazdığı şiirle, yine bu toprağın insanının yakdığı türkü birleşince, gönül tellerim titredi sevgili günlüğüm. Aynı evde yaşayan üç- beş kişinin bile bir araya gelemediği bi zamanda; salondaki onlarca kişinin aynı türküye alkış dutması, aynı şiiri dinleyip duygulanması, beni kendime getirdi.
189 
 Arabası Dört Teker  (Yunus Emre Coşan)

DağSes Gazetesi Yazıları
190 
 Bu Dünya Benim Memleket  (Ahmet Zeytinci)

Çok duymuşsunuzdur gerek esnaflar arasında ki tartışmalarda gerekse başka başka konuşan halk kesimleri arasında ''.......Memleketten adam çıkmaz.'' kim demiş ise onu halt etmiş. Bunlar dedikodu gazetelerinin ve ülkemizin iyiliğini istemeyen şer güçlerin topluma kendi adamları vasıtası ile servis ettiği fikir çeşitleri ve safsatalarıdır bunu sakın unutmayın. Adamlık parayla pulla veya bağlı bulunduğun il ile ilgili bir olgu değildir, insanın yetişme tarzına ve karakterine bağlıdır...
191 
 Dün Gece Güneşi İizledim Sabaha Dek  (Meryem Rabia Taşbilek)

"Ey su gittin gideli herkes kuyunun taşlarını sayar da, kimse kuyuya taş atma demez!" YAPI DAVRANIŞI DOĞURUR! Öğrenme hızımız değişim hızımızın önüne geçmezse doğru şekilde değişemeyiz. Ama yine de biz kullansak da kullanamsak da fıtratımızın denizler gibi olumsuzlukları, önyargıları dışarı atma kabiliyeti vardır diye düşünüyorum! ... "umut kesilmiyorsa dostlarım kesip barikatlar kurarak kangrenli gövdemizden şurda güneşe ne kaldı..."İlhami Çiçek ... Diderot'un bahsettiği genç bir ressamın resim yapmaya başlarken diz çöküp ettiği duaya amin demekten kendimi alamıyorum!: Rabbim beni modelden kurtar!
192 
 "" Divan Edebiyatının Anlaşılamamasın Sebebleri ""  (SİNAN İSPENOĞLU)

Edebiyat bir toplumun yaşayışını toplumun kültürünü toplumdaki olayları yazıldıgı dönemin askeri siyasi özelliklerinin bir yansımasıdır.Nitekim divan edebiyatı da bu bizim toplumumuzun birçok kültürünü içerisinde barındırmakla birlikte bizim toplumumuzun bir yansımasıdır.Bizim atalarımızın yaraatmış oldugu edebiyat şimdi svilmemekle birlikte arkasndan bir yıgın dedikodu yapılmaktadır.Lisedeki kitaplarda koca 600 yıllık bir geçmişimizi beş altı madde ile geçiştiriyoruz
193 
 Bendeyişler - 5  (Nilüfer Aydur)

Zaman, acılarımızın aktığı nehirdir bir bakıma. Bu nehrin yanı başındaki bir ağacın altına oturup, Nirvana’ya ulaşmayı bekleyebilir insan; ama bu hissizlikten medet ummaktan başka nedir ki? Oysa insanı gerçek anlamda acılarının esaretinden kurtaracak olan, acılarından kaçmak değil, tersine onlarla savaşmaktır. İnsan, acılarını yenmeyi, kazanarak bilmelidir. Kazanmak, yengiyi hak etmektir, savaştığını yok etmek değil. Yok saymak hiç değil...
194 
 Verin Değerlerimi!..  (lütfi akarçay)

Biz "idealler" ile büyüdük,büyütüldük.. "Dava" dediğimiz manevi emziklerimiz vardı.. Kimi zaman "Yeniden Büyük Türkiye" , Kimi zaman "Milliyetçi Türkiye" , Kimi zamanlar da "Bağımsız Türkiye" diye attığımız sloganlar..
195 
 Anlayamadığım İnsanlardır  (Kerim Baydak)

Hiç kimse haksız olduğunu kabul etmez, kabullenmez. En azılı bir hırsıza, en acımasız bir katile de sorsanız, kendisini haklı gösterecek bir takım sebepler ortaya atacaktır. Herkes yaptığının iyi ve doğru olduğunu düşünür. Gasp, terör, çete ve mafya... gibi işlerle ilgilenenlere de sorsanız, kendince haklı sebepler ileriye sürer. Ekmek parası, ailesinin nafakası için çalışıp çabaladığını söyler.
196 
 Medya - Ateşçileri  (Göktu Kara)

Düşüncelerini empoze etmeye çalışan, ırkçı/kapitalist medyada alan bulmuş, internet sayesinde alanını genişletmiş bu medya-ateşçilerinin hedefi, okurlar, dinleyiciler, izleyiciler, net sörfçüleri, hızı seven ileticiler, gözlemeyi seven masumlar, öğrenme, bilme, özümseme hakkı olan insanlardır.
197 
 Bendeyişler - 2  (Nilüfer Aydur)

Adalet 25/10/2010 Kendine hakikati eksen almayan düşünce adalete ulaşamaz. Adaletin eşitliğe değil hakkaniyete ihtiyaç duyan doğası, neyi hak ettiğimizi anlamak-görmek için, bizi hakikati bilmeye zorlar.
198 
 Hiçbirimiz Kardeş Değiliz  (ESRA BAYKAL ÇETİNKAYA)

Ben bir gün çocuğum olduğunda ona insanları sevmeyi öğreteceğim, ırkları ve dinleri değil. Ben çocuğuma “ İNSAN” olmayı öğreteceğim. Ve kimse inanmasa da ona hepimizin kardeş olduğunu öğreteceğim.
199 
 Ala Kargalar ve Özgürlük  (KERİM ALİ)

Ne alakası var demeyin hemen! Ben bir alaka kurdum ki böyle başlık attım. Önce okuyun sonra var mı yok mu karar verin. Acele etmeyin canım…
200 
 Tüp Bebekler ve Çöp Bebekler  (Rüya Bayram )

“Yaşamak, ilkin sevgi ile, sevmek ile başlar, Doğumla, doğmakla değil. Yaşam da sevgisizlikle biter, Ölümle, ölmekle değil.” ___Özdemir Asaf Ama yaşama sevgi ile başlayamayanlar da var, ya da sevgisizlikten ölse de yaşamaya devam etmek zorunda olanlar.

Önceki Sayfa  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49  Sonraki Sayfa
son eklenenler
Kadın...
Ebru Otuzbir
Deneme > Toplum
2020 Bit Artık
Aysun Güven
Deneme > Toplum

 


 


Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © , 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.